Neapol ukončila střelecké i výsledkové trápení a porazila Bergamo

17:15aktualizováno  22:56
ŘÍM - Fotbalisté Neapole přestříleli Bergamo 3:2 a přerušili sérii pěti zápasů bez výhry v italské lize. Na druhém místě si udrželi dvoubodový náskok před AC Milán, který dnes zdolal Palermo 2:0, a na první Juventus ztrácejí devět bodů. Neapol kromě pěti ligových duelů nezvládla ani dvojzápas v Evropské lize s Plzní a v posledních sedmi utkáních vstřelila jen dva góly.

Slovenský fotbalista Neapole Marek Hamšík foto: ČTK

Francesco Totti pomohl brankou k výhře AS Řím 2:0 nad Parmou a se 226 góly se osamostatnil na druhém místě historické tabulky střelců italské ligy. Totti zvýšil v 70. minutě na 2:0 z přímého kopu, který poslal do sítě nekompromisní ranou při zemi. Předstihl tak švédského kanonýra Gunnara Nordahla, s nímž se dosud dělil o druhé místo. První je s 274 zásahy Silvio Pinola. Skóre načal už v sedmé minutě zblízka Erik Lamela a spolu s Tottim poslal AS na páté místo tabulky.

Duel 29. kola ale začala nadějně: útočník Edinson Cavani protrhl z penalty již ve čtvrté minutě bezmála dvouměsíční čekání na gól, které se téměř přesně kryje s výsledkovou krizí jihoitalského týmu. Atalanta však vyrovnala po půlhodině hry díky vlastnímu gólu z hlavy stopera Paola Cannavara a na druhou branku Cavaniho ze 65. minuty odpověděl rychle její nejlepší střelec Germán Denis. Neapol do rozhodujícího náskoku poslal až devět minut před koncem Goran Panděv.

Kozák si hattrickem v EL vysloužil start v základní sestavě

Ani čtvrtá trenérská změna v této sezoně nepřinesla body Palermu. Nový kouč Giuseppe Sannino, který tým vedl již v úvodních třech zápasech sezony, dnes při obnovené premiéře na lavičce sicilského klubu utrpěl porážku 0:2 na hřišti AC Milán. O triumfu domácích, kteří jako poslední v novém roce ještě v italské lize neprohráli, rozhodl útočník Mario Balotelli. Italský reprezentant byl v deváté minutě stažen při rohovém kopu za dres a nařízenou penaltu sám proměnil.

Svým sedmým gólem v šestém zápase od příchodu z Manchesteru City pak v 66. minutě uzavřel skóre. Český útočník Libor Kozák si hattrickem v Evropské lize do sítě Stuttgartu vysloužil start v základní sestavě Lazia proti FC Turín, své čekání na gól v tomto ročníku Serie A ale neukončil. Jeho tým hrál už od 16. minuty bez vyloučeného Michaela Cianiho, který dostal dvě žluté karty během dvou minut, a nakonec dokonce prohrál 0:1, protože osm minut před koncem rozhodl Jonathas.

Bez bodu zůstal i ve svém druhém utkání na lavičce Pescary nový trenér Cristian Bucchi. Proti Chievu, na jehož soupisce opět chyběl záložník Kamil Vacek, inkasovali jeho svěřenci v 88. minutě a v nastavení a prohráli 0:2. Utkání Interu Milán na hřišti Sampdorie Janov bylo odloženo vinou počasí. Hosté požádali o změnu termínu kvůli předpovědi meteorologů, podle které večer na severu Itálie hrozí silné sněžení, déšť a bleskové záplavy.

Italská fotbalová liga - 29. kolo

Siena - Cagliari 0:0

AC Milán - Palermo 2:0 (9. z pen. a 66. Balotelli)

Fiorentina - FC Janov 3:2 (33. Aquilani, 62. Cuadrado, 77. vlastní Cassani - 59. Portanova, 69. Antonelli)

Neapol - Bergamo 3:2 (4. z pen. a 65. Cavani, 81. Panděv - 31. vlastní Cannavaro, 73. Denis), Pescara - Chievo 0:2 (88. Stoian, 90.+2 Théréau)

Řím - Parma 2:0 (7. Lamela, 70. Totti)

FC Turín - Lazio Řím 1:0 (82. Jonathas)

Utkání Sampdoria Janov - Inter Milán bylo odloženo kvůli hrozícím záplavám.