PSG v Lize mistrů přestřílelo Barcelonu, výhru vydřela i Chelsea

19:58aktualizováno  23:00
PRAHA - První soutěžní porážku v aktuálním ročníku si fotbalisté Barcelony připsali v Lize mistrů na hřišti Paris St. Germain, kde po dramatické přestřelce prohráli 2:3.

Marco Verratti oslavuje gólovou trefu do sítě Barcelony. foto: Reuters

Evropa sledovala překrásný zápas, který v Paříži skončil překvapivým výsledkem. Vždyť Barcelona v aktuálním soutěžním ročníku ještě neprohrála (sedm zápasů za sebou) a ve španělské lize má z šesti zápasů skóre 17:0.

Jenomže právě defenziva byla ve francouzské metropoli její největší problém. Domácí se i bez zraněného útočníka Ibrahimovice dostávali do šancí rychlými akcemi, které Barceloně činily velké potíže.

V publiku tomu přihlíželo množství celebrit. Například bývalý anglický záložník David Beckham nebo někdejší francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

Velkou zbraní Paříže byly také standardní situace, což potvrdila 10. minuta. Po přímém volném kopu se míč dostal k vysokému Davidu Luizovi, jenž ovšem nehlavičkoval, ale míč si nečekaně zpracoval nohou a z otočky vypálil - 1:0.

Jenomže Barcelona jen pár desítek sekund nato vyrovnala. Messi si narazil s kapitánem Iniestou a levačkou poslal míč přesně k tyči. Argentinský útočník dohnal v historické tabulce střelců Ligy mistrů svého velkého rivala Cristiana Ronalda. Oba mají 68 gólů a na vedoucího Raúla ztrácejí jen tři trefy.

Sergio Busquets z Barcelony (vlevo) a Jean-Christophe Bahebeck.

Ofenzivní podívaná pokračovala, a to oboustranně. Ale obranná práce domácích vypadala přece jen kompaktněji. Paříž navíc ve 26. minutě přidala druhý gól. Barcelona po rohovém kopu neuhlídala nejmenšího hráče na hřišti, jen 165 centimetrů vysokého Verratiho.

Druhý poločas začal stejně jako první. Paříž dala gól, tentokrát se po přesné přihrávce ze strany trefil Matuidi, a Barcelona záhy zásluhou Neymarovy střely k tyči snížila.

Paříž už ovšem ve zbytku zápasu i přes velký tlak soupeře těsné vedení udržela a strhla bilanci ze vzájemných zápasů s Barcelonou na svou stranu (2 výhry Paříže, 3 remízy a 1 výhra Barcelony).

Trochu ve stínu výsledku zůstal nový rekord Ligy mistrů. V 69. minutě se totiž na hřiště dostal barcelonský záložník Xavi, jenž si tak připsal 143. zápas a o jedno utkání překonal Raúla, bývalou hvězdu Realu Madrid či Schalke.

Bayern Mnichov hrál na hřišti CSKA před prázdnými tribunami

A nebyl jediným, kdo přepisoval rekordní tabulky Ligy mistrů. Ofenzivní záložník Totti z AS Řím se stal nejstarším střelcem v historii slavné soutěže, když se prosadil proti Manchesteru City (1:1). V sobotu oslavil 38 narozeniny. Doposud této statistice vévodil Ryan Giggs, jenž se v roce 2011 trefil za Manchester United, když mu bylo 37 let a 289 dnů.

Druhé kolo Ligy mistrů načalo vítězství Bayernu Mnichov na hřišti CSKA Moskva, kde se kvůli časovému posunu hrálo už od 18 hodin středoevropského času. Jediný gól zápasu dal záložník Müller z penalty.

Alexej Berezutski (vlevo) z CSKA a Mario Götze v dresu Bayernu.

Utkání se kvůli trestu pro ruský klub hrálo bez diváků. CSKA Moskva pykal za rasistické vzkazy ze strany fanoušků během loňského utkání proti Viktorii Plzeň. Příště už zase tribuny může otevřít.

„Ještě nikdy jsem před prázdnými tribunami nehrál, tak uvidíme. Ale musíme být obezřetní,“ uvedl trenér Pep Guardiola z Bayernu Mnichov před zápasem.

Jeho svěřenci nakonec nezvyklou atmosféru zvládli. Byť vyhráli jen těsně a navíc z penalty. Skotský rozhodčí Collum ji nařídil za Fernandesův faul na pronikajícího Götzeho. Pokutový kop ve 22. minutě proměnil Müller.

Bayern Mnichov má ve skupině E po dvou zápasech šest bodů a o další krůček se posunul k postupu. Také v prvním kole proti Manchesteru City vyhrál nejtěsnějším možným rozdílem 1:0.

Čech za Chelsea nechytal, Borisov porazil Bilbao

Stejným výsledkem vyhrála také Chelsea nad Sportingem Lisabon. O zisku tří bodů pro londýnský klub rozhodl Matič.

Český brankář Čech sledoval vítězství svého týmu z lavičky náhradníků.

Největším překvapením úterního večera je vítězství BATE Borisov nad Athletikem Bilbao 2:1. V minulém kole přitom od Porta schytalo debakl 0:6.

2. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů

Skupina E

CSKA Moskva - Bayern Mnichov 0:1 (0:1)

Branka: 22. Müller z pen. Rozhodčí: Collum - Conquer, Chambers (všichni Skot.). Bez diváků.

Manchester City - AS Řím 1:1 (1:1)

Branky: 4. Agüero z pen. - 23. Totti. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). Diváci: 37.509.

1. Bayern Mnichov 2 2 0 0 2:0 6
2. AS Řím 2 1 1 0 6:2 4
3. Manchester City 2 0 1 1 1:2 1
4. CSKA Moskva 2 0 0 2 1:6 0

Skupina F

APOEL Nikósie - Ajax Amsterodam 1:1 (1:1)

Branky: 31. Manduca z pen. - 28. Andersen. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič (všichni Srb.). Diváci: 17.190.

Paris St. Germain - FC Barcelona 3:2 (2:1)

Branky: 10. Luiz, 26. Verratti, 54. Matuidi - 12. Messi, 56. Neymar. Rozhodčí: Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). Diváci: 46.400.

1. Paris St. Germain 2 1 1 0 4:3 4
2. FC Barcelona 2 1 0 1 3:3 3
3. Ajax Amsterodam 2 0 2 0 2:2 2
4. Apoel Nikósie 2 0 1 1 1:2 1

Skupina G

Schalke 04 - NK Maribor 1:1 (0:1)

Branky: 56. Huntelaar - 37. Bohar. Rozhodčí: Velasco Carballo - Alonso, Yuste (všichni Šp.). Diváci: 47.997.

Sporting Lisabon - Chelsea FC 0:1 (0:1)

Branka: 34. Matič. Rozhodčí: Lahoz - Cebrián Devís, Díaz Pérez de Palomar (všichni Šp.). Diváci: 40.734.

1. Chelsea 2 1 1 0 2:1 4
2. Maribor 2 0 2 0 2:2 2 Schalke 2 0 2 0 2:2 2
4. Sporting Lisabon 2 0 1 1 1:2 1

Skupina H

Šachtar Doněck - FC Porto 2:2 (0:0)

Branky: 52. Alex Teixeira, 85. Luiz Adriano - 89. z pen. a 90.+4 Martínez. Rozhodčí: Cakir - Duran, Ongun (všichni Tur.). Diváci: 33.217.

BATE Borisov - Athletic Bilbao 2:1 (2:1)

Branky: 19. Poljakov, 41. Karnickij - 45. Aduriz. Rozhodčí: Lannoy - Annonier, Stien (všichni Fr.). Diváci: 11. 886.

1. FC Porto 2 1 1 0 8:2 4
2. BATE Borisov 2 1 0 1 2:7 3
3. Šachtar Doněck 2 0 2 0 2:2 2
4. Bilbao 2 0 1 1 1:2 1