Liberec má fotbalový titul. Proti Plzni ubránil remízu 0:0

17:17
LIBEREC - Fotbalisté Liberce po šesti letech získali ligový titul. V přímém souboji o českého mistra remizovali s obhájcem prvenství Plzní bez branek a po posledním kole sezony udrželi tříbodový náskok v čele tabulky. Hosté neměli daleko k vítězné brance, Darida a Wágner ale v druhé půli trefili jen tyč.

Hráči Liberce se radují ze zisku titulu mistra ligy foto: ČTK

Liberec navázal na triumfy ze sezon 2001/02 a 2005/06 a slaví svůj třetí titul. V počtu triumfů v samostatné české lize se tak vyrovnal pražské Slavii a může se těšit na účast v druhém předkole Ligy mistrů. Naopak Plzeň nedokázala zopakovat svůj loňský premiérový titul, nakonec obsadila třetí místo za Spartou a čeká ji druhé předkolo Evropské ligy.

Více o zápase Liberce s Plzní

V předchozích 18 ligových sezonách se čtyřikrát rozhodovalo o mistrovi v 30. kole, až nyní se tak ale stalo v přímém souboji. S napětím očekávaná bitva dvou týmů s nejvyšším počtem vstřelených branek v soutěži začala útočně. Liberec nechtěl spoléhat na to, že mu stačí bod, a jako obvykle se snažil o aktivní fotbal.

Nasazení do evropských pohárů

Liberec - 3. předkolo Ligy mistrů
Olomouc - 3. předkolo Evropské ligy
Sparta - 2. předkolo Evropské ligy
Plzeň - 2. předkolo Evrospké ligy

Do hlavní fáze Ligy mistrů se postupuje ze 4. předkola.
Do hlavní fáze Evropské ligy se postupuje ze 4. předkola.

První velkou šanci ovšem měli hosté, Darida vysunul Bakoše a domácí zachránil Bičík. Z protiútoku se řítil na plzeňskou branku Rabušic, ale Limberský ho sprintem stačil zakřižovat.

Mezi 15. a 18. minutou Slovan soupeře zatlačil a vytvořil si tři slibné možnosti. Nejprve Kelič hlavičkou zasáhl pouze spoluhráče Rabušice a pak Viktorii dvakrát podržel bývalý brankář Slovanu Čech po střele veterána Janů a hlavičce agilního Rabušice.

Přehled vítězů

1994 - Sparta Praha, 1995 - Sparta Praha, 1996 - Slavia Praha, 1997 - Sparta Praha, 1998 - Sparta Praha, 1999 - Sparta Praha, 2000 - Sparta Praha, 2001 - Sparta Praha, 2002 - Slovan Liberec, 2003 - Sparta Praha, 2004 - Baník Ostrava, 2005 - Sparta Praha, 2006 - Slovan Liberec, 2007 - Sparta Praha, 2008 - Slavia Praha, 2009 - Slavia Praha, 2010 - Sparta Praha, 2011 - Viktoria Plzeň, 2012 - Slovan Liberec.

Po divokém úvodu se hra uklidnila a oba týmy pak hrozily převážně střelami z dálky. Ráně plzeňského Daridy z 29. minuty scházel necelý metr, Bosančič měl v 41. minutě z přímého kopu přesnější mušku, ale Čech střelu pod břevno vyboxoval.

Hosté potřebovali vstřelit gól a po přestávce se začali více tlačit dopředu. Zvýšená aktivita jim záhy vynesla dvě gólové šance. V 56. minutě Nezmar nechtěně prodloužil Horváthův centr až k volnému Bakošovi, Bičík ale předvedl reflexivní zákrok rukou a zachránil svůj tým. O dvě minuty později napálil odražený míč Darida a Slovanu pomohla tyč.

Liberci se díky dvěma střídáním povedlo plzeňský tlak otupit a v 77. minutě mohl stvrdit titul Breznaník. Po Rajtoralově chybě se řítil z úhlu na branku a Viktorii udržel ve hře o trofej pouze pohotový Čech. Jeho spoluhráči vrhli všechny síly do útoku, "zlaté" branky se ale nedočkali. Tři minuty před koncem po Wágnerově otočce zachránila domácí podruhé tyč.

30. kolo první fotbalové ligy:

Slovan Liberec - Viktoria Plzeň 0:0
Rozhodčí: Královec - Wilczek, Košec. ŽK: Fleišman, Breznaník, Štajner - Darida, Limberský. Diváci: 10.000.

Liberec: Bičík - Gebre Selassie, Nezmar, Kelič, Fleišman - Vácha, Janů - Bosančič (68. Šural), Štajner (90. Musiol), Breznaník - Rabušic (59. Hadaščok). Trenér: Šilhavý.

Plzeň: Čech - Rajtoral, Čišovský, Brezinský, Limberský - Horváth, Darida - Petržela, Kolář (76. Procházka), Pilař (82. Wágner) - Bakoš (68. Ďuriš). Trenér: Vrba.

Slavia Praha - Bohemians 1905 3:1 (0:0)
Branky: 53. a 88. Pospěch, 85. Veselý - 60. Budinský. Rozhodčí: Příhoda - Filípek, Mencl. ŽK: Latka, Pospěch - Jindřišek. Diváci: 4989.

Slavia: Berkovec - Dostál, Latka, Hubáček, Cicman (56. Sudek) - Nitrianský, Petrák (46. Frejlach), Jarolím, Trubila (84. Veselý) - Vlček, Pospěch. Trenér: Poustka.

Bohemians 1905: Sňozík - Růžička, Cseh (88. Lukáš), Ptáček, Bartek - Jindřišek - Moravec, Šumský (58. Nerad), Budínský, Kraják (78. Orolín) - Hartig. Trenér: Weber.

FK Teplice - Baník Ostrava 1:1(0:0)
Branky: 48. Vachoušek - 56. Kukec z pen. Rozhodčí: Jílek - Urban, Makovička. ŽK: Ljevakovič, Vachoušek - Zawada, Droppa, Greguš, Kukec. Diváci: 2890.

Teplice: Grigar - Vondrášek, Lukáš, Matula (21. Smejkal), Ježdík - Dolejš, Siva, Vachoušek, Ljevakovič (84. Čajič), Vůch (81. Stožický) - Jindráček. Trenér: Rada.

Ostrava: Pietrzkiewicz - Zawada, Adámik, Vomáčka, Frydrych - Fantiš (64. Poliaček), Droppa, Greguš, Kukec (78. Ferenčík) - Šenkeřík (86. Magera) - Kraut. Trenér: Látal.

Viktoria Žižkov - FC Hradec Králové 1:1 (0:0)
Branky: 59. Sivrič - 63. Štěpán. Rozhodčí: Proske - Handlíř, Slavík. ŽK: Slodowy, Milosavljev - Šisler. Diváci: 890.

Žižkov: Boháč - Slodowy, Kiidron, Kropík, Čermák - Sivrič (84. Tusjak), Tenno (75. Sloboda), Hílek, Valenta, Kotyza (56. Milosavljev) - Bálek. Trenér: Nádvorník.

Hradec Králové: Koubek - Hochmeister, Fukal, Plašil - Holeš, Šisler, Janoušek (87. Jedunov), Zelený - Rezek (60. Štěpán), P. Dvořák, Malinský (78. Schwarz). Trenér: Kotal.

FK Mladá Boleslav - Baumit Jablonec 3:0 (2:0)
Branky: 27. Chramosta, 32. Kúdela, 76. Fillo. Rozhodčí: Ardeleánu - Pelikán, Marek. ŽK: Novák (Jablonec). Diváci: 2014.

Mladá Boleslav: Šeda - Kysela, Rolko, Kúdela, Šírl - Brunclík, Ščuk - Fillo (85. Bořil), Kulič (88. Wojnar), Mareš (73. Synek) - Chramosta. Trenér: Koubek.

Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Štochl, Novák - Kopic, Jarolím, Loučka, Piták, Jablonský (68. Vošahlík) - Třešňák (68. Haurdič). Trenér: Komňacký.

Sparta Praha - Dynamo České Budějovice 3:0 (2:0)
Branky: 4. a 40. Vidlička, 68. Hušbauer z pen. Rozhodčí: Kocourek - Jiřík, Pospíšil. ŽK: Němec. Diváci: 6157.

Sestavy: Sparta: Vaclík - Vidlička (46. Kušnír), E. Brabec, Jarošík, Pamič - Přikryl, Holek, Matějovský (62. Grajciar), Hušbauer, Krejčí - Kerič (77. Sionko). Trenér: Jílek.

Budějovice: Daněk - Krajčík, Řepka, Novák, Sandro - Němec (83. Dvořák), Javorek (18. Hovorka), Otepka, Rýdel, Hudson (46. Klesa) - Řezníček. Trenér: Cipro.

1. FK Příbram - 1. FC Slovácko 0:4 (0:1)
Branky: 44.a 66 a 80. Došek, 63. Volešák. Rozhodčí: Franěk - Zlámal, Nádvorník. ŽK: Melichárek, Volešek (oba Slovácko). Diváci: 1500.

Příbram: Hruška - Brotánek, Krejčí, Mišůn, Divíšek - Mareš (73. Kdolský), Koukal (73. P. Pilík), T. Pilík, Papšys - Šlapák (81. Dušek), Krbeček. Trenér: Vavruška.

Slovácko: Melichárek - Kuncl, Trousil (39. Košút), Mezlík, Kubáň - Volešák (82. Čtvrtníček), Daníček, Trávník, Lukáš, Došek, Kovář (62. Ondřejka). Trenér: Soukup.

Sigma Olomouc - Dukla Praha 2:1 (1:1)
Branky: 2. Varadi, 56. Schulmeister - 11. Svatonský. Rozhodčí: Kovařík - Kocián, Zeman. ŽK: Varadi, Nepožitek - Vorel, Svatonský. Diváci: 4153.

Olomouc: Zlámal - Janotka, Dreksa, Škerle (15. Koutný), Vepřek - M. Pospíšil, Ordoš, Nepožitek - Schulmeister, Varadi (77. Tomeček), Navrátil (86. Kučera). Trenér: Uličný.

Dukla: Kučera - T. Pospíšil, Švejdík, Vorel, Božič (31. Hašek) - Hanousek, Gedeon, Malý - Svatonský (82. Engelmann), Marek (71. Sklenář), Pázler. Trenér: Kozel.

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...