Chelsea i Šachtar v Lize mistrů postupují, Agüero zmrazil Bayern

Petr Čech

20:21aktualizováno  23:41
PRAHA - Chelsea a Šachtar Doněck, to jsou další dva týmy, které postoupily do vyřazovací fáze Ligy mistrů. Londýnský klub vyhrál bez Petra Čecha v bráně na hřišti Schalke 0:5. Šlágr kola mezi Manchesterem City a Bayernem Mnichov skončil vítězstvím anglického celku 3:2. Lionel Messi z Barcelony stanovil nový střelecký rekord Ligy mistrů.

Samir Nasri a Sergio Agüero slaví vstřelenou branku do sítě Bayernu. foto: Reuters

Manchester City se před zápasem s Bayernem Mnichov nacházel na posledním msítě skupiny E s tříbodovou ztrátou na postupové pozice. A do hitu úterního večera vkročili lépe, než jejich soupeř z Mnichova.

Ve 20. minutě fauloval Mehdi Benatia ve vápně Sergia Agüera, český sudí Pavel Královec neváhal, odpískal pokutový kop a obránci Bayernu udělil červenou kartu. Nařízenou penaltu proměnil sám Agüero a poslal domácí do vedení.

Jenže německé mužstvo se nevzdalo, přestože hrálo v deseti. Ve 40. minutě se trefil z přímého kopu Xabi Alonso, a poté ještě v úplném závěru první půle skóre obrátil povedenou hlavičkou Robert Lewandowski.

Trenéři při gestikulaci. Pep Guardiola (vlevo) a Manuel Pellegrini.
Xabi Alonso z Bayernu, jehož stíhá Fernando.
Samir Nasri a Sergio Agüero slaví vstřelenou branku do sítě Bayernu.
Kdo s koho? Franck Ribéry (vlevo) vs. Frank Lampard.

Dlouho to vypadalo, že Bayern kráčí k dalšímu vítězství. Ale domácí se nadechli k velkému obratu. V 85. minutě využil Agüero zaváhání Xabi Alonsa a po samostatném úniku s pomocí levé tyče skóroval. V první minutě nastavení druhé půle se argentinský kanonýr dostal do dalšího úniku, který proměnil a zařídil City výhru 3:2.

Sedmým postupujícím do vyřazovací fáze se stal Šachtar Doněck. Ukrajinskému týmu postup zajistila výhra Porta nad běloruským BATE Borisov. Fotbalistům Šachtaru tak nemusí příliš vadit domácí prohra 0:1 s Atléticem Bilbao, protože na druhém místě skupiny H mají nedostižný náskok pěti bodů.

Čech nechytal, Terry se trefil po dvou minutách

Také londýnská Chelsea si zajistila postup ze skupiny po výhře 5:0 na hřišti Schalke 04. Čech na rozdíl od posledních dvou duelů Ligy mistrů proti Mariboru zůstal jen na lavičce a z ní sledoval bleskový nástup svých spoluhráčů.

Už v druhé minutě se prosadil hlavou po rohu kapitán Terry a zaznamenal nejrychlejší branku Chelsea v soutěži. Ve 29. minutě zvýšil Willian a ještě před pauzou inkasovali domácí potřetí po Kirchhoffě vlastním gólu.

Střídající Drogba a Ramires upravili skóre do podoby debaklu a ještě víc pokazili kouči Schalke Robertu Di Matteovi souboj proti klubu, s nímž předloni Ligu mistrů vyhrál.

Střetnutí mezi Sportingem a Mariborem nabralo takřka hodinové zpoždění. Důvodem byl výpadek elektřiny na stadionu, který výrazně prodloužil poločasovou přestávku. Domácí do ní šli s vedením 2:1 a ve druhé půli ještě přidali jednu trefu.

Ve skupině F už byly postupující týmy známé po čtvrtém kole a tak hlavní pozornost vzbudilo další střelecké představení Messiho.

Messi přepsal střelecké tabulky Ligy mistrů

Argentinský fenomén třemi góly přispěl k výhře Barcelony na půdě Apoelu Nikósie 4:0 a se 74 brankami unikl v historické tabulce kanonýrů soutěže Raúlovi, který jich má na kontě 71. V druhém duelu skupiny Paris St. Germain porazil Ajax Amsterodam a udržel si první příčku ve skupině.

V prvním kole základních skupin Ligy mistrů AS Řím opanoval klání nad CSKA Moskva drtivě 5:1, na hřišti ruského soupeře dlouho vedl a směřoval k výhře.

O první gól v utkání se postaral kapitán Francesco Totti. Ve 43. minutě se postavil k volnému přímému kopu a zhruba z osmnácti metrů se trefil přesně k levé tyči Akinfejevovy brány.

Jenže ve čtvrté minutě nastavení druhého poločasu skóroval domácí obránce Vasilij Berezutski a srovnal na konečných 1:1.

Porto, jenž si postup zajistilo už po čtvrtém kole, vyhrálo na půdě běloruského BATE Borisova 3:0. Díky tomuto výsledku ze základní skupiny postupuje Šachtar Doněck, který je nedostižně druhý s náskokem pěti bodů před Borisovem.

První poločas zápasu byl sice bezbrankový, po změně stran se ale portugalský celek zvedl a třemi brankami rozhodl o své čtvrté výhře ve skupině. Hlavní hvězdou utkání byl mexický záložník Héctor Herra, který vstřelil jeden gól a na dva další přihrál.

Borisov potvrdil pozici nejhůř bránícího týmu soutěže. Inkasoval již 22 branek a vyrovnal tak nelichotivý rekord v počtu obdržených gólů v základní skupině. Ten nyní drží spolu s Dinamem Záhřeb a Nordsjaellandem.

5. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů

Skupina E

Manchester City - Bayern Mnichov 3:2 (1:2)

Branky: 22. z pen., 85. a 90.+1 Agüero - 40. Xabi Alonso, 45. Lewandowski. Rozhodčí: Královec (ČR). ČK: 20. Benatia (Bayern). Diváci: 44.510.

CSKA Moskva - AS Řím 1:1 (0:1)

Branky: 90.+3 V. Berezuckij - 43. Totti. Rozhodčí: Brych (Něm.). Bez diváků.

1. Bayern Mnichov 5 4 0 1 13:4 12
2. Manchester City 5 1 2 2 7:8 5
3. AS Řím 5 1 2 2 8:12 5
4. CSKA Moskva 5 1 2 2 6:10 5

Skupina F

Apoel Nikósie - FC Barcelona 0:4 (0:2)

Branky: 38., 58. a 87. Messi, 27. Suárez. Rozhodčí: Rocchi (It.).

Paris St. Germain - Ajax Amsterodam 3:1 (1:0)

Branky: 33. a 83. Cavani, 78. Ibrahimovic - 67. Klaassen. Rozhodčí: Jug (Slovin.).

Branky: 2. Terry, 29. Willian, 44. vlastní Kirchhoff, 76. Drogba,
78. Ramires. Rozhodčí: Eriksson (Švéd.).

Sporting Lisabon - NK Maribor 3:1 (2:1)

Branky: 10. Carlos Mané, 35. Nani, 65. Slimaní - 42. vlastní Jefferson. Rozhodčí: Thomson (Skot.). Diváci: 32.739.

1. Chelsea 5 3 2 0 14:2 11
2. Sporting Lisabon 5 2 1 2 11:9 7
3. Schalke 5 1 2 2 8:14 5
4. Maribor 5 0 3 2 4:12 3

Skupina H

Šachtar Doněck - Athletic Bilbao 0:1 (0:0)

Branka: 68. San José. Rozhodčí: Clattenburg (Angl.).

BATE Borisov - FC Porto 0:3 (0:0)

Branky: 56. Herrera, 65. Jackson Martínez, 89. Tello. Rozhodčí: Hategan (Rum.). Diváci: 10.147.

1. FC Porto 5 4 1 0 15:3 13
2. Šachtar Doněck 5 2 2 1 14:3 8
3. Bilbao 5 1 1 3 3:6 4
4. BATE Borisov 5 1 0 4 2:22 3

Svatý grál na suchou kůží na nohou. Přečtěte si, co vám pomůže!

30 uživatelů eMimina mělo možnost otestovat krém na nohy od Manufaktury z kolekce Louka. Pomohl vám na suchou a hrubou pokožku chodidel? Přečtěte...