Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Skvělá show v divokém tempu. Češi vyhráli reprízu finále Eura po 19 letech

Sport

  19:58aktualizováno  21:26
PRAHA - Žádná pochodová exhibice, ale krásné akce i drsné kluzy. Podél pravé čáry tančil Karel Poborský, levačkou pálil ze všech pozic Patrik Berger a spoustu toho naběhal Pavel Nedvěd. Zlatá, nebo spíš stříbrná generace českého fotbalu se v Edenu představila v téměř kompletní sestavě a oplatila Němcům porážku z finále Eura 96. V Setkání legend uspěla a vyhrála 6:3.

Čeští hráči se radují z vítězství. Zleva Michal Horňák, Karel Poborský, Radoslav Látal, Pavel Nedvěd a Pavel Hapal. foto: ČTK

Nebyl to klasický exhibiční zápas. Žádný bezkontaktní fotbálek, spíš jízda nahoru dolů, ve které nechyběly skluzy a ve které nikoho nenapadlo soupeře šetřit. Také proto se diváci, kteří v prvních minutách moc slyšet nebyli, nakonec skvěle pobavili a v závěru odměnili hráče potleskem a mexickými vlnami.

Stačilo, aby se míče dotkl někdo z hvězdné trojice Poborský, Berger, Nedvěd a fanoušci, kterých přišlo skoro 15 tisíc, křičeli nadšením. Léta tým v tomhle složení nenastoupil a dost možná už ani nikdy nenastoupí. O to víc si hráči i lidé na tribunách zápas užívali.

Nejvíc potlesku gólmanovi, který v Anglii nechytal

Nedvěd rozjížděl akce, Berger s Poborským dali po gólu, ale trochu překvapivě se nakonec nejvíc tleskalo muži, který v Anglii neodehrál ani minutu: třetí brankář Ladislav Maier nastoupil na poslední půlhodinu a několika fantastickými zákroky dokázal, že ani v devětačtyřiceti chytat rozhodně nezapomněl.

Jediným hráčem, který nebyl v Anglii, ale byl přizván do Edenu, byl Jan Koller.
Český tým na předzápasové fotografii.

„Tolik novinářů jsem kolem sebe snad v životě neměl,“ smál se, když po zápase dorazil do mixzóny. „Naposledy jsem chytal před rokem při exhibici Rapidu, od té doby jsem v bráně nestál. Petr Kouba mi říkal, že teď jsem všem dokázal, že jsem byl v Anglii oprávněně. Jen jsem na to uznání čekal devatenáct let - jako Ivan Jonák, než ho pustili z věznění,“ chechtal se.

Maier nakonec inkasoval jen jednou, v době, kdy už Češi měli náskok. Nakonec dokráčeli k pohodovému vítězství 6:3. „Oboustranně výborné utkání. Bylo to podobně útočné, jako to prohrané finále před devatenácti lety,“ hodnotil trenér českého týmu Dušan Uhrin. „Takových zápasů by mělo být víc.“

Za německý výběr sice nastoupili kromě záložníka Baslera, útočníka Bobice a brankáře Recka hráči, kteří anglické Euro nepamatují, ale to asi nikomu na stadionu nevadilo. Ani tak totiž nechyběla známá jména: poločas odehrál držitel Zlatého míče Matthäus, na hrotu se bil Kirsten, jeden z nejlepších střelců v historii bundesligy a obraně šéfoval Nowotny, dlouholetý kapitán Leverkusenu.

Ani tenhle tým ale na český výběr nestačil. Odveta za Wembley po devatenácti letech se povedla a hráči odcházeli ze hřiště nadšení. „Diváci byli skvělí, musím všem poděkovat. Dobře jsme si zahráli,“ říkal Pavel Nedvěd, podle očekávání největší hvězda zápasu. „Navíc výtěžek půjde na nadaci fotbalových internacionálů, což je skvělá věc.“

Česko - Německo 6:3 (3:2)

Zápas fotbalových internacionálů nad 35 let:

Branky: 25. a 38. Kuka, 7. Drulák, 57. Poborský, 61. Berger, 71. Kubík - 32. Neuville, 39. Zickler, 65. Reich. Rozhodčí: Královec - Wilczek, Filípek. Diváci: 14.670.

ČESKO: Petr Kouba, Pavel Srníček, Ladislav Maier - Radoslav Látal, Jan Suchopárek, Miroslav Kadlec, Michal Horňák, Pavel Nedvěd, Karel Poborský, Pavel Kuka, Radek Drulák, Luboš Kubík, Radek Bejbl, Patrik Berger, Martin Kotůlek, Karel Rada, Pavel Hapal, Jan Koller. Trenér: Uhrin starší.

NĚMECKO: Perry Bräutigam, Oliver Reck - Lothar Matthäus, Mario Basler, Fredi Bobic, Jens Nowotny, Ulf Kirsten, Guido Buchwald, Oliver Neuville, Jörg Heinrich, Jörg Albertz, Stefan „Paule“ Beinlich, Fabian Ernst, Maurizio Gaudino, Hans Pflügler, Marko Rehmer, Marco Reich, Bernd Schneider, Dariusz Wosz, Alexander Zickler. Trenér: Rehhagel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!