Bayern schytal na úvod jara debakl, Darida proměnil už pátou penaltu

17:43aktualizováno  18:42
WOLFSBURG/PRAHA - Fotbalisté Bayernu Mnichov si hned na úvod jarní části německé ligy zkomplikovali boj o titul, když v pátek prohráli na hřišti svého hlavního rivala Wolfsburgu jasně 1:4. V sobotních zápasech se dostali do hry i Češi. Vidět byl především Vladimír Darida, jehož Freiburg opustil sestupové pozice.

Zklamání. Claudio Pizarro po prohraném utkání. foto: Reuters

Dvěma góly se o prohru Bayernu zasloužili nizozemský útočník Bas Dost a belgický záložník Kevin de Bruyne. Bayern mohl v případě výhry odskočit už na 14 bodů, místo toho se mu Wolfsburg přiblížil na osm bodů a zůstává ve hře.

Pro Bayern to byla první ligová porážka v sezoně a první po 21 zápasech bez prohry. Předtím obhájci titulu našli v lize přemožitele loni v dubnu, kdy nestačili na Dortmund. Čtyři góly dostali naposledy v dubnu 2009 rovněž od Wolfsburgu a dnes v jediném utkání obdrželi stejně branek jako za celý podzim.

Wolfsburg už před utkáním prohlašoval, že hodlá utkání vyhrát a tři body věnovat zesnulému spoluhráči Bernardovi Malandovi, který během zimní přestávky zahynul při autonehodě. Kvůli tomu fotbalisté obou týmů nastoupili s černými páskami na rukou.

Německá fotbalová liga - 18. kolo

• Wolfsburg - Bayern Mnichov 4:1 (4. a 45.+2 Dost, 53. a 73. De Bruyne - 55. Bernat)
  • Freiburg - Eintracht Frankfurt 4:1 (63., 69. a 88. Petersen, 61. Darida z pen. - 1. Russ)
  • Hamburk - Kolín nad Rýnem 0:2 (62. a 78. Risse)
  • Mohuč - Paderborn 5:0 (6. a 46. Malli, 69. De Blasis, 82. Allagui, 87. Geis z pen.)
  • Schalke - Hannover 1:0 (32. Höger)
  • Stuttgart - Mönchengladbach 0:1 (71. P. Herrmann)

Domácí za svým cílem vykročili už ve 4. minutě. Bayern chyboval při kombinaci, fotbalisté Wolfsburgu precizně zahráli rychlý protiútok, na jehož konci byl Dost, který umístěnou střelou k tyči nedal brankáři Manuelu Neuerovi šanci.

Bayern si poté vytvořil převahu a tradičně dlouho držel míč, ale v nastavení první půle přišel druhý domácí úder. Wolfsburg měl výhodu přímého kopu, po kterém se míč odrazil k Dostovi a ten předvedl další dokonale umístěnou střelu. Z hranice pokutového území se trefil přesně do horního rohu branky a Neuer se mohl za míčem znovu jen ohlédnout.

Po změně stran pak Wolfsburg znovu ničil soupeře rychlými protiútoky. Nejprve se De Bruyne na polovině hřiště vyhnul ofsajdu a běžel 50 metrů sám na Neuera, kterého překonal potřetí.

Bayern snížil zásluhou Juana Bernata, kterému po nevydařené kličce domácí obrana smolně vrátila míč a španělský bek zamířil do odkryté branky. Jenže vzápětí dobrou střelu Robbena zlikvidoval brankář a De Bruyne předvedl další brejk, pohrál si se stoperem Dantem a čtvrtou brankou definitivně rozhodl.

Darida pomohl penaltou k úniku ze sestupových pozic

Český reprezentant Vladimír Darida proměnil už pátou penaltu v sezoně a pomohl Freiburgu k vítěznému vstupu do jarní části bundesligy, jeho tým vyhrál 4:1 nad Frankfurtem. Freiburg, který přezimoval na posledním místě, se rázem dostal z pásma sestupu. V boji o třetí příčku uspěly Schalke a Mönchegladbach a mají shodně po 30 bodech.

Frankfurt, v jehož kádru chyběl Václav Kadlec, na hřišti Freiburgu vedl zásluhou Russe už od 43. vteřiny a náskok držel hodinu hry. Pak však dostali domácí výhodu pokutového kopu, míč si vzal Darida a přesnou střelou k tyči vyrovnal. Za další dvě minuty otočil skóre Petersen, který následně dosáhl hattricku a definitivně rozhodl. Zažil tak vydařený debut po zimním příchodu z Brém.

Vieirinha uniká Xabimu Alonsovi.
Trenér Bayernu Mnichov Pep Guardiola.
Střela! Do míče se opřel Kevin De Bruyne.
Zklamání. Claudio Pizarro po prohraném utkání.

Slavit naopak nemohli Češi v Hamburku, který prohrál 0:2 s Kolínem nad Rýnem. Byli u toho brankář Jaroslav Drobný i Petr Jiráček, který hrál do 72. minuty ve středu zálohy.

Také Adam Hloušek se Stuttgartem zažil hořkost z porážky. VfB doma nestačil na Mönchengladbach, který vybojoval výhru 1:0, stejně jako Schalke v souboji s Hannoverem.