Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Fotbalisté v generálce neudrželi vedení. S Maďarskem remizovali 1:1

20:20aktualizováno  23:21
BUDAPEŠŤ - České fotbalisty čeká závěr bojů o mistrovství světa v Brazílii 2014. Pokud ale budou chtít z kvalifikace postoupit na šampionát, musí předvést lepší výkon než v přátelském utkání v Maďarsku. Tým Michala Bílka tam remizoval 1:1. První branku dal útočník Lazia Řím Libor Kozák a poslal Česko do vedení, ale soupeř vyrovnal ve druhém poločase z penalty po chybě a faulu Michala Kadlece.

Český fotbalista Michal Kadlec (vpravo) a Roland Juhász z Maďarska foto: ČTK

Maďarsko - Česká republika 1:1 (0:1)

Branky: 57. Dzsudzsák z pen. - 23. Kozák. Rozhodčí: Webb - Mullarkey, Long (všichni Angl.). ŽK: Suchý (ČR). Diváci: 14.000.
Maďarsko: Bogdán - Vanczák, Juhász, Korcsmár (70. Guzmics), Kádár - Koman, Pintér (46. Hajnal), Varga, Dzsudzsák, - Szalai (89. Szabics), Kovács (46. Böde). Trenér: Egervári.
ČR: Drobný - Gebre Selassie, Sivok (46. Procházka), Suchý, Kadlec (81. Limberský) - Plašil - Darida (58. Hořava), Hušbauer (66. Vaněk), Jiráček - Kozák (58. Rabušic), Vydra (58. Kadlec). Trenér: Bílek.

Pro Čechy to byl poslední test před kvalifikačním podzimem, během nějž se rozhodne, jestli postoupí na mistrovství světa 2014 v Brazílii. Větší část zápasu v Maďarsku ukázala, že do zápasů proti Arménii, v Itálii, na Maltě a v Bulharsku mohou jít Češi sebevědomí.  Ač nastoupili bez odpočívajících opor Čecha s Rosickým, byli nebezpečnější, nápaditější ve hře v poli a měli víc šancí. Jenže v koncovce selhali podobně jako v červnovém kvalifikačním utkání s Itálií. Neproměněná příležitost Jiráčka v 54. minutě byla zlomem v zápase, v němž Češi vedli a do té doby hru kontrolovali.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Vydra, který jinak nebyl moc vidět, v pokutovém území soupeře natáhl na sebe dva protihráče a nečekaně patičkou uvolnil Hušbauera. Ten nezpanikařil, počkal si a podélnou přihrávkou přes malé vápno vyzval ke skórování Jiráčka. Jenže ten ze dvou kroků nikým neatakován prázdnou bránu překopl. Byla málokdy vídaná minela. Vzápětí na druhé straně chyboval Michal Kadlec, pak zavadil o Vancsáka a anglický sudí Webb odpískal penaltu. Dzsudzsák s pomocí tyče vyrovnal. Maďaři mohli jít do vedení. Dzsudzsák, kterému celé utkání nestíhal Gebre Selassie, zpětnou přihrávkou připravil tutovku pro Szalaie, ale Drobný předvedl skvělý reflex.

Slova Michala Bílka

"V Maďarsku jsme určitě nesehráli špatný zápas. Měli jsme to dobře rozjeté a kdyby Petr Jiráček ve druhém poločase proměnil obrovskou šanci a dal druhou branku, asi bylo po zápase. Ale co mu na to můžeme říct... Připomnělo mně to podobnou šanci, kterou kdysi zahodil Karel Kroupa. Pořád šlo jen o přípravný zápas, důležité bude, aby se Petr (Jiráček) třeba prosadil v závěrečných zápasech kvalifikace. Obecně jsme si dnes šancí vypracovali hodně, což je dobrá zpráva, negativem však je slabá efektivita. Na tom musíme pracovat. Dnešní utkání však obecně ukázalo, že hráči jsou na začátku sezony v celkem slušné formě. Ale pořád to byl přátelák. Rozhodující bude, jak na tom budeme v závěrečných zápasech kvalifikace, kdy už půjde do tuhého."

Během chvíle si Češi mohli totálně pokazit zápas, který dobře rozehráli. Jejich gól se zrodil ve 23. minutě po parádní akci. Začala přihrávkou na Vydru, který si odstavil obránce a zatáhl míč po levém křídle. Do vápna předal Jiráčkovi, který v tísni dostal míč pod sebe na volného Kozáka. Ten ve skluzu zblízka dal svůj premiérový gól v národním mužstvu. Útočník Lazia se mohl radovat už po sedmi minutách.

Hušbauer perfektně zpracoval přihrávku od Daridy, krásně vyslal do sóla Kozáka, ale ten trefil brankáře. A v další příležitosti mířil vedle stejně jako Kadlec hlavou po rohu. Maďarský brankář se ještě vytáhl proti ráně Hušbaera ze střední vzdálenosti. Domácí ofenzívu táhl rychlý Dzsudzsák, ale možnost měli domácí jen po rohu. Míč propadl k obránci Vanczákovi, jenž však trefil Sivoka. Domácí sudímu ukazovali, že do ruky a chtěli penaltu.

Známý anglický rozhodčí Webb však porušení pravidel nezaznamenal. Vanczák v úvodu druhé půle po další rohu trefil hlavou břevno. Následovala tutovka Jiráčka a vyrovnání. Pak se hra rozbila častými střídáními. A po akci dvou náhradníků mohl šest minut před koncem rozhodnout Václav Kadlec, ale jeho střelu po Rabušicově centru gólman skvěle vyrazil.  Před velmi slušnou návštěvou si v českém dresu odbyli premiéru stoper Procházka, záložník Vaněk a útočník Rabušic.

Výsledky přípravných zápasů

Kišiněv: Moldavsko - Andorra 1:1 (1:1)
Branky: 42. Dědov - 16. Sonejee.

Barcelona: Srbsko - Kolumbie 0:1 (0:0)
Branka: 89. Guarín.

Bukurešť: Rumunsko - Slovensko 1:1 (1:0)
Branky: 44. Stancu - 57. Šesták.

Kyjev: Ukrajina - Izrael 2:0 (1:0)
Branky: 29. Rotan, 72. Selezňov.

Stockholm: Švédsko - Norsko 4:2 (2:2)
Branky: 2., 28. a 57. Ibrahimovic, 75. A. Svensson - 38. Abdellaoue z pen., 43. Johansen.

Istanbul: Turecko - Ghana 2:2 (2:0)
Branky: 7. Yilmaz, 28. Bulut - 61. a 76. Gyan.

Astana: Kazachstán - Gruzie 1:0 (1:0) (
Branka: 17. Chižničenko.

Žodino: Bělorusko - Černá Hora 1:1 (1:0)
Branky: 15. Kornilenko z pen. - 62. Vučinič.

Tallinn: Estonsko - Lotyšsko 1:1 (0:0)
Branky: 68. Kruglov - 74. Zjuzins. ČK: 43. Dmitrijev (Est.).

Turku: Finsko - Slovinsko 2:0 (1:0)
Branky: 35. Moisander, 82. Hämäläinen.

Baku: Ázerbájdžán - Malta 3:0 (1:0)
Branky: 5. a 71. Dadašov, 63. Alijev. ČK: 68. Agius (Malta).
Sestava Malty: Haber - Camilleri, Sciberras (88. Mintoff), Agius, Briffa (77. Muscat) - Cohen (69. Baldachino), Herrera (61. R. Fenech), Schembri (73. P. Fenech), Failla, Scerri (46. Borg) - Mifsud. Trenér: Pietro.

Rifu: Japonsko - Uruguay 2:4 (0:2)
Branky: 55. Kagawa, 72. Honda - 27. a 29. Forlán, 53. Suárez, 58. González.

Suwon: Korejská republika - Peru 0:0

Vaduz: Lichtenštejnsko - Chorvatsko 2:3 (1:1)
Branky: 31. Christen, 77. Polverino - 21. a 86. Eduardo, 67. Rebič.

Salcburk: Rakousko - Řecko 0:2 (0:1)
Branky: 39. a 68. Mitroglu.

Lucemburk: Lucembursko - Litva 2:1 (0:1)
Branky: 49. Joachim, 80. Bensi - 15. Matulevičius.

Sarajevo: Bosna a Hercegovina - USA 3:4 (2:0)
Branky: 8. a 90. Džeko, 30. Ibiševič - 59., 84. a 86. Altidore, 55. Johnson.

Kaiserslautern: Německo - Paraguay 3:3 (2:3)
Branky: 18. Gündogan, 31. Müller, 75. L. Bender - 10. Nuněz, 13. Pittoni, 45.+1 Samudio.

Cardiff: Wales - Irsko 0:0.

Skopje: Makedonie - Bulharsko 2:0 (0:0)
Branky: 83. Panděv z pen., 86. Trajkovski.
Sestava Bulharska: Stojanov (46. Michajlov) - J. Minev (46. J. Christov), Bodurov, Ivanov, Zanev - Djakov, Gadžev, Manolev (46. G. Milanov), Nedělev (78. Micanski), Tonev (67. Ognjanov) - Popov (56. V. Christov). Trenér: Penev.

Tirana: Albánie - Arménie 2:0 (1:0)
Branky: 21. Valdet, 67. Kace.
Sestava Arménie: Berezovskij (46. Kasparov) - Hovhannisjan, Harojan, Chačaturov, Hajrapetjan (71. Avagjan)- Kazarjan (76. Aslanjan), Özbiliz, Mkrtčjan, Edigarjan (66. Papikjan), Pizelli (59. Sarkisov) - Movsisjan.

Řím: Itálie - Argentina 1:2 (0:1)
Branky: 76. L. Insigne - 20. Higuaín, 49. Banega.
Sestava Itálie: Buffon (54. Marchetti) - Maggio (71. Cerci), De Rossi, Chiellini, Antonelli - Montolivo (46. Aquilani), Verratti, Marchisio (46. Florenzi) - Candreva (46. L. Insigne), Giaccherini (54. Diamanti) - Osvaldo. Trenér: Prandelli.