Ústí si vybojovalo postup do ligy. Jistotu ale nemá

13:01
ÚSTÍ NAD LABEM - Fotbalisté Ústí nad Labem si po loňském sestupu vybojovali návrat do první ligy. O postupu rozhodli výhrou nad Vlašimí 1:0 v 28. kole druhé ligy. Účast severočeského celku v příštím ročníku nejvyšší soutěže je však nejistá, protože nemá vyhovující stadion.

ilustrační foto foto: ČTK

Ústí dnes stačil k postupu jediný bod, ale hned v úvodu zápasu ukázali, že se s ním nechtějí spokojit. Gulajev usměrnil po rohu míč přesně k tyči a domácí už ve 4. minutě vedli. Navíc měli herně výrazně navrch a nadále se dostávali do zakončení. Během úvodní čtvrthodiny měli dobré šance i Moulis a Holek, jenže oba vychytal brankář Hanuš. Teprve pak ústecký nápor začal slábnout. I Vlašim měla o co hrát, neboť neměla jistou záchranu. V 37. minutě se po rychlé kombinaci zjevil před brankářem Novákem Nečas, míč do sítě ale neprotlačil.

Ke konci zápasu se obraz hry výrazně změnil. Vlašim se tlačila dopředu a Ústí chodilo do rychlých brejků, jenže ani ty největší šance z nich nevyužilo. V poslední desetiminutovce Moulis šel sám na Hanuše, ale neprostřelil ho, pak to samé zopakoval i Holek.

Ústí nad Labem - Vlašim 1:0

Branka: 4. Gulajev. Rozhodčí: Ochotnický - Santarius, Tacina. ŽK: Zeman, Martykán - Petrů. Diváci: 1268.

I tak fotbalisté Ústí výhru udrželi a po závěrečném hvizdu mohli začít slavit. Během pár vteřin se na hrací ploše objevila basa šampaňského a hráči dávali "hobla" trenérovi Svatopluku Habancovi. Na první pohled to sice byla euforie, ale zároveň trochu bržděná a za pět minut už hráči mířili do kabin. Do skutečného nadšení, které vyvolala výhra Ústí ve druhé lize před dvěma lety, chybělo hodně.

Co přesně slaví, totiž hráči ani vedení zatím nevědí. Svaz Ústí pravděpodobně neudělí prvoligovou licenci kvůli nevyhovujícímu stadionu, který město navzdory slibům stále nezačalo opravovat. Připouští to i šéf ústecké ČSSD Arno Fišera, který zůstal ještě dlouho po zápase na tribuně v debatě se šéfem klubu Jiřím Linhartem. "Myslím, že nás ligové shromáždění 'nahoru' nejspíš nepustí. Je to obrovská škoda, kdyby předchozí vedení města dodrželo sliby, mohl být stadion dávno hotový," řekl Fišera.

Budoucnost trochu kazí náladu i trenéru Habancovi. "Pořád doufám, že by liga mohla vyjít. Kdyby ne, byla by to obrovská škoda, protože než se stadion postaví, tým zestárne a kdo ví, jestli se podaří postup ještě zopakovat," řekl. Osu týmu tvoří hráči okolo třicítky, které doplňují mladíci a hostující fotbalisté z jiných klubů. "Ale myslet na to zatím moc nechci. Tenhle tým umí hodně dobře slavit," dodal a vyrazil do rohu stadionu ke kabinám, které jsou stále ve stavebních buňkách.