Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Francie zlomila sérii bez výhry a porazila Ukrajinu 2:0

17:55aktualizováno  21:39
DOŇECK - Fotbalisté Francie porazili ve svém druhém utkání na mistrovství Evropy v Doněcku domácí Ukrajinu 2:0 a dostali se do čela tabulky skupiny D. Svěřenci Laurenta Blanca byli celý zápas výrazně lepší, jejich čekání na výhru na velkém turnaji po osmi zápasech ukončily góly Méneze a Cabayeho. Zápas musel být hned v úvodu na 55 minut přerušen pro prudký déšť.

Radost fotbalistů Francie foto: Reuters

Než se začalo pořádně hrát, pokryly oblohu nad Donbass Arénou těžké mraky. Blesky a půlhodinová průtrž mračen pak vyhnaly už po pěti minutách na příkaz sudího Kuiperse hráče téměř na hodinu do kabin. Z šatny se s větší vitalitou vrátili na trávník Francouzi, kteří oplývali aktivitou a přesnější souhrou v ofenzivě.

Příhodnou situaci ve vápně Ribéry s Nasrim překombinovali, v 16. minutě už se po dalším průniku Ribéryho a Ménezově střele síť zavlnila, jenže Francouz skóroval z ofsajdu. I další útočné výpady hostů hledaly Méneze. Pařížský forvard v 26. minutě tvrdou střelou z patnácti metrů minul břevno, ale daleko největší šanci prováhal po půlhodině hry.

Hvězda zápasu

LN vybraly za hvězdu utkání Karima Benzemu. Francouzský kanonýr se sice nezapsal mezi střelce. Místo toho se z něj tentokrát stal tvůrce hry, který přihrál na oba góly. V tipovací soutěži serveru Lidovky.cz Trenér na Euru tak získal tři body navíc.

Ribéry mu po Timoščukově nepřesné přihrávce gólmanovi naservíroval míč jako na zlatém podnosu přímo na střed pokutového území, Ménezovu ránu však Pjatov vyrazil. Útočné manévry Galského kohouta narušil v 34. minutě Ševčenko, který se zleva dostal za obranu a bombou vyprášil Llorisovi rukavice. Ale pak se už zase musel blýsknout Pjatov, když rukou vytlačil Mexesovu gólovou hlavičku.

Gól v ukrajinské síti byl na spadnutí a nic na tom nezměnila ani pauza. Ménez ukázal, že gólově nevyhládl, ale i další příležitost z úvodu druhé půle mu zmařil Pjatov. Teprve ve čtvrtém vzájemném souboji se radoval Francouz, který v 53. minutě technickou ranou k tyči poslal 'trikolóru' do vedení.

Sehráli jsme prvotřídní zápas, radoval se trenér Francie Blanc

Francie naprosto ovládla hru. Ukrajincům skoro nepůjčila míč, lehce kombinovala v okolí domácího vápna a už o tři minuty později dal druhý gól Cabaye. Francouzská převaha byla chvílemi drtivá. Po obléhání Pjatovovy branky navíc brzy zaduněla tyč, kterou z dálky napálil opět Cabaye.

Pak už "Les Bleus" hlavně šetřili síly a kontrolovali výhru, zatímco bezkrevní Ukrajinci se smířili s porážkou. Vítězný tým prodloužil svou sérii bez prohry na 23 zápasů.  Trenér vítězného týmu nešetřil chválou na adresu svých svěřenců. "Jsem opravdu velmi spokojený a hráčům jsme za výkon pogratuloval. Moje mužstvo sehrálo prvotřídní zápas, byla radost se na to dívat. Klidně jsme mohli vstřelit ještě nějaké další branky. Ale jestli chceme postoupit, musíme dál tvrdě pracovat," řekl Blanc.

Ukrajinský lodivod Oleg Blochin uznal, že jeho celek narazil na nadmíru silného soupeře. "Hráli jsme proti jednomu z nejlepších týmů světa. Měli jsme svoje chvíle, ale jakmile dala Francie dva góly, bylo to pro nás těžké," uvedl Blochin, který nehledal problémy ve vynuceném přerušení zápasu. "Podmínky byly pro oba týmy stejné, kvůli nim jsme špatně nehráli. Musíme si rozebrat své vlastní chyby," řekl Blochin.

Ukrajina - Francie 0:2 (0:0)

Branky: 53. Ménez, 56. Cabaye. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Selin, Timoščuk - Ménez, Debuchy, Mexes. Diváci: 48.000.