Smutný zápas. Sparta uctila památku Přibyla výhrou

19:35
PRAHA - Fotbalisté Sparty v generálce na jarní část sezony porazili doma Banskou Bystricu 2:1. Slovenský celek sice vedl po chybě brankáře Švengera, ale Kweuke s Matějovským skóre otočili. Zápas začal minutou ticha za zesnulého místopředsedu představenstva Sparty Lukáše Přibyla, jehož památku si pětistovka přítomných fanoušků připomínala také u pomníčků před stadionem.

Přípravný fotbalový zápas Sparta - Banská Bystrica. U fanshopu Sparty je pietní místo k uctění památky zesnulého Lukáše Přibyla. foto: ČTK

Před stadionem vlála černá vlajka. Letenští nastoupili se smutečními černými páskami na pažích. "Uctěte, prosím, památku Lukáše Přibyla," požádal několik stovek přítomných fanoušků před utkáním hlasatel. O poločasové přestávce nehrála žádná hudba. Zimní podvečer doprovázela tíživá atmosféra způsobená ztrátou věčně usměvavého dlouhána, jeho srdce patřilo i jinému pražskému klubu - Bohemians 1905.

Sparta byla po celý zápas aktivnějším týmem, ale dlouho se nemohla přes obranu Banské Bystrice prosadit. Naopak ve 24. minutě fauloval Jarošík, hosté rozehráli přímý kop z 30 metrů a Augustínova rána překvapivě skončila v sítí, přestože směřovala přímo na brankáře Švengera. Od jeho rukavic se však míč odrazil za čáru.

"Byla to moje chyba. Chtěl jsem to chytat do koše, ale pak míč zaplaval a na poslední chvíli jsem to chtěl boxovat. Příště to budu řešit jinak," řekl po utkání Švenger.

Sparta - Banská Bystrica 2:1 (0:1)

Branky: 52. Kweuke, 81. Matějovský - 24. Augustín. Rozhodčí: Jech.

Sestava Sparty: Švenger - Vidlička, J. Brabec, Jarošík, Pamič - Sionko (46. Kadeřábek), Holek, Matějovský, Krejčí - Kweuke (81. Slepička), Kerič (89. Grajciar). Trenér: Hašek.

Zatímco v první půli si Sparta nevytvořila žádnou stoprocentní šanci, do druhé půle vlétla jako uragán. Už po minutě se řítil na branku Krejčí, ale trefil jen vzdálenější tyč. Krátce nato orazítkoval Kweuke břevno a vydařenou tříminutovku zakončil Holek, jehož střelu po rohovém kopu zachraňovala hostující obrana na brankové čáře.

Napočtvrté už to ale vyšlo. Sparta předvedla vydařenou a pohlednou kombinační akci, střídající Kadeřábek odcentroval na Krejčího, který ještě našel Kweukeho a sparťanský kanonýr střelou z otočky srovnal.

Nejlepším střelcem přípravy byl šestigólový Kweuke

Sparta pokračovala v náporu a po hodině hry mohla vést. Kerič vybojoval pokutový kop, k míči se postavil Pamič, ale tvrdou ránu poslal jen do břevna. Gólem mohl skončit i Vidličkův centr, který směřoval přesně pod břevno, a gólové parametry měla také Jarošíkova dalekonosná střela, kterou brankář Boroš s námahou vyrážel.

Za svou snahu se však Sparta nakonec dočkala. V 81. minutě napřáhl na vápně Matějovský, míč změnil směr o záda obránce a skončil v síti. Pojistku mohl ještě přidat Slepička, ale vychytal ho brankář.

"Utkání zapadlo do kontextu toho, co už bylo na soustředění ve Španělsku. Měli jsme velmi dobrý pocit ze hry a ne až z výsledku a z počtu vstřelených gólů. V první půli jsme si zvykali na zimu a teplotní rozdíl oproti Španělsku, ve druhé půli už to ale bylo dobré. Myslím, že naše hra ve druhé půli musela fanoušky rozehřát," zhodnotil utkání trenér Martin Hašek.

"Na to, kolik jsme měli šancí a jakou jsme měli převahu, jsme měli vstřelit více než jen dva góly. Věříme ale, že nám góly začnou padat v pravý čas, až to bude důležité," dodal sparťanský kouč. Sparta zakončila přípravu s bilancí sedmi výher, čtyř remíz a jedné porážky s Lechem Poznaň a skóre 21:15. Nejlepším střelcem byl s šesti góly Kweuke.