Fotbalisté Španělska na úvod OH podlehli Japonsku

18:23aktualizováno  23:03
LONDÝN - Jeden z favoritů olympijského turnaje fotbalistů Španělsko nečekaně podlehl na úvod základní skupiny D Japonsku 0:1. Španělé hráli od 41. minuty v deseti, ale gól dostali už předtím: v 34. minutě zajistil Japoncům vítězství Juki Ocu brankou po rohovém kopu. Nevyhráli ani domácí Britové, se Senegalem remizovali 1:1.

Fotbal: Japonsko - Španělsko foto: Reuters

Španělé by rádi přidali olympijské zlato k titulům úřadujících mistrů světa i Evropy, ale v Glasgowě za ním nevykročili dobře. Čekají je ještě zápasy s týmy Hondurasu a Maroka, které spolu v prvním zápase turnaje remizovaly 2:2.

Španělské obraně a brankáři Davidu de Geovi dělal velké potíže zejména rychlonohý útočník Kensuke Nagai, kvůli němuž také musel v závěru první půle ze hřiště faulující stoper Iňigo Martínez. Po změně stran už nebylo o vítězi pochyb, Japonci kontrolovali tempo hry a sami mohli ještě několikrát skórovat.

Brazílie přetlačila Egypt 3:2

Za Španělsko, považované za největšího konkurenta favorizovaných Brazilců, přitom hráli tři čerství mistři Evropy Javi Martínez, Jordi Alba a Juan Mata.

Brazílie vedla po půlhodině nad Egyptem 3:0, přičemž jeden z gólů dal obletovaný talent Neymar, ale po snížení afrického týmu na rozdíl jediné branky se v závěru chvílemi strachovala o výhru. Britové nedokázali zvítězit nad Senegalem; osm minut před koncem vyrovnal na 1:1 Konate a střela domácího Sordella pak skončila jen na tyči.