Slavia na hřištích soupeřů tápe. Prohrála i v Budějovicích

22:15aktualizováno  23:21
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Fotbalisté pražské Slavie prohráli v Českých Budějovicích 1:2 a na hřišti soupeře nezvítězili už popatnácté za sebou. Jihočeši rozhodli o své výhře hned v úvodu, v rozmezí mezi 15. a 21. minutou se trefili Machovec a Táborský. V závěru snížil Škoda. Dynamo poskočilo v neúplné tabulce na jedenácté místo tři body za momentálně sedmou Slavii. Pražané na jihu Čech doplatili na absence v obraně.

České Budějovice - Slavia Praha. Jaroslav Machovec (vlevo) se raduje ze vstřelení prvního gólu domácích, vpravo je českobudějovický kapitán Roman Lengyel foto: ČTK

České Budějovice - Slavia 2:1 (2:0)

Branky: 15. Machovec, 21. Táborský - 80. Škoda. Rozhodčí: Franěk - Blažej, Kříž. ŽK: Táborský - Petrák, Mičola, Kisel. Diváci: 2251.

Sestavy
Č. Budějovice:
Daněk - Novák, Halama, Lengyel, Machovec - Javorek (71. Markovič), Rýdel, Benát (81. Otepka), Sandro (90. Hanzlík) - Řezníček, Táborský. Trenér: Soukup.

Slavia: Čontofalský - Cicman (34. Dostál), Petrák, Hubáček, Čonka - Mičola (76. Koreš), Jarolím, Zmrhal, Juhar - Kisel (90. Vlček) - Škoda. Trenér: Rada.

Kvůli kartám postrádali stabilní obránce Latku s Nitrianským, v minulosti hráče Českých Budějovic, a brzy se ukázalo, jak jsou pro defenzivu červenobílých důležitým prvkem. Dynamo vstřelilo v předešlých třech kolech jen jednu branku, dnes ale udeřilo hned z první střely po čtvrthodině hry. Po faulu Petráka, který zastoupil Latku na stoperu, napřáhl z přímého kopu Machovec a tečovaná rána propadla Čontofalskému do sítě. Domácí bek se dočkal druhé ligové branky.

Za šest minut Jihočeši po krásné kombinační akci zvýšili skóre. Táborský si narazil se Sandrem a technickou střelu umístil přesně k tyči. Radost z gólu mohl mít o to větší, že se trefil proti klubu, kde fotbalově vyrůstal. Pražané domácího brankáře Daňka v první půli nijak neohrozili. Kisel ve skluzu minul a mezi tyče nenamířil svůj přízemní pokus ani Juhar. Trenér Slavie Rada nevydržel špatnou hru hostující obrany a ještě do poločasu stáhl chybujícího Cicmana.

"Ani jsem hráčům neměl v kabině o poločase co říct, protože hráli dobře, drželi balon a dostávali se do šancí. Měli jsme krásné fotbalové momenty, zejména druhý gól byl vynikající. Ten úspěch se zrodil v prvním poločase," řekl domácí trenér Miroslav Soukup v televizním rozhovoru. Jihočeši se podle něj snažili využít toho, že Slavia postrádala obránce Latku s Nitrianským.

Byli jsme v křeči, proto jsme nedokázali vyrovnat, zlobil se kouč Slavi Rada

"Chtěli jsme tu v uvozovkách nesehranou obranu dostat pod tlak, to se nám podařilo jen v prvním poločase. V druhém to bylo drama. Slavia se dostala do tlaku a měli jsme v druhém poločase trošku problémy," uznal Soukup. Až v 55. minutě si hosté vypracovali první gólovou šanci, Kiselovu střelu ale vyškrábl na roh Daněk. Domácí se po změně stran zatáhli a soustředili se hlavně na defenzivu. Slavia získala střed hřiště, s Daňkem si ale dlouho nevěděla rady.

Dvacet minut před koncem na něm během pár sekund ztroskotali nejprve Mičola a pak i dorážející Škoda, který dokonce trefil tyč. Hosté se kontaktního gólu nakonec dočkali deset minut před koncem, kdy se hlavou po Korešově centru prosadil Škoda a po 541 minutách zlomil slávistické čekání na gól z venku. Domácí už ale těsnou výhru s vypětím sil a velkým štěstím ubránili.

"V druhém poločase jsme stejně jako v těch předchozích zápasech hráli dobře, měli jsme spoustu šancí, bohužel jsme to tam nedotlačili. Když budeme hrát jen 60 minut, je to málo. Snažili jsme se, ale z té křeče jsme už ty gólové šance nevyužili," litoval kouč Slavie Petr Rada.