Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Hráči si ničí zdraví. Každý druhý bere léky na bolest

Sport

  10:47aktualizováno  11:02
LONDÝN/PRAHA - Skoro každý druhý fotbalista na probíhajícím Euru zřejmě bere před každým zápasem léky tlumící bolest. Alarmující statistiku FIFA zveřejnil před začátkem šampionátu prestižní britský deník zabývající se sportovním lékařstvím The British Journal of Sports Medicine. Nadužívání podobných prášků přitom ohrožuje zdraví hráčů. Škodí ledvinám i játrům a dokonce může vést k vnitřnímu krvácení.

Tomáš Rosický a lékař české reprezentace Pavel Kolář foto: ČTK

Vážná i méně vážná zranění, s kterými nejen reprezentanti nastupují do velkých a důležitých utkání, jsou většinou udržována v tajnosti. Ať už kvůli zmatení soupeře či uspokojení fanoušků i trenérů v případě, že jde o oporu týmu. Na předloňském mistrovství světa proto bralo 39 procent fotbalistů před každým zápasem léky, díky kterým se jim při velké zátěži uleví. Ta statistika se přitom každým rokem zhoršuje.

Další čísla jsou ale zarážející ještě víc. Na šampionátu v Jihoafrické republice tišilo 60 procent ze 736 přítomných hráčů bolest pomocí medikamentů alespoň jednou. Od roku 1998 sbírala FIFA podobná data na 55 turnajích včetně těch pro mládež.

"Používání léků se musí regulovat"

"Přibližně každý čtvrtý reprezentant do sedmnácti let už pravidelně užívá prášky tišící bolest. Slovo zneužívání je vážně na místě. Už to překračuje únosnou mez a musíme tuto hrozbu brát vážně," říká šéf lékařské komise FIFA Jiří Dvořák, rodák z Hlučína u Kroměříže.

Upravené rčení říká, že sport vede k trvalé invaliditě. Pro lékaře je to však stále tíživější realita. "Naší první povinností je varovat doktory jednotlivých reprezentací, aby se dvakrát rozmysleli než hráčům prášky proti bolesti předepíší," upozorňuje Dvořák, že lékaři často podlehnou nátlaku trenérů.

A právě tam začíná problém. Fotbal se zrychluje a je pro lidské tělo stále náročnější. Klubové soutěže často běží bez přestávek i 10 měsíců v roce a hráči podstupují obrovskou zátěž a jsou stále náchylnější ke zraněním. Podle Dvořáka je ale řada především na Světové antidopingové agentuře WADA, která by měla používání léků tišících bolest regulovat. "Ta čísla jsou opravdu alarmující," reagoval zástupce ředitele WADA doktor Hans Geyer.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...