Plzeň se v EL střetne s Rustavi, Boleslav s Thórem

18:23aktualizováno  22:44
PRAHA - Fotbalisté Viktorie Plzeň se ve 2. předkole Evropské ligy utkají s gruzínským týmem Metalurgi Rustavi, Mladá Boleslav s islandským celkem Thór Akureyri. Rozhodly o tom dnešní odvety 1. předkola soutěže. Rustavi doma deklasovalo albánskou Teutu 6:1 a potvrdilo výhru 3:0 z úvodního duelu. Thór porazil rovněž jasně 5:1 Bohemians FC, s nimiž hrál první zápas v Dublinu bez branek.

Fotbalisté Plzně foto: ČTK

Plzeň začne příští čtvrtek v Tbilisi, kde Rustavi hraje zápasy evropských pohárů, o týden později odehraje odvetu doma. Boleslav by měla dvojzápas zahájit na svém hřišti, ale může dojít ke změně ze strany UEFA kvůli kolizi termínů.

Utkání Rustavi s Teutou mělo znovu jasný průběh. Už v úvodní dvaceti minutách se dvakrát prosadil záložník Gruzínců Giorgi Tekturmanidze, do konce poločasu zvýšil na rozdíl tří branek bývalý plzeňský útočník Dimitrij Tatanašvili, jenž si po přestávce také připsal druhý zásah. Přesně mířili i jeho spoluhráči Revaz Getsadze a Giorgi Mikaberidze.

Hlavním hrdinou Thóru na jeho hřišti Thorsvöllur ve městě Akureyri byl autor hattricku Sigurdur Kristjánsson. Mladý islandský útočník se prosadil ve 36., 73. a 93. minutě. Další gól domácích vstřelil Orri Hjaltalin a do vlastní branky zamířil hráč Bohemians David Scully.

Fotbalisté slovenské Senice vedení českým trenérem Zdeňkem Psotkou porazili i díky brance Jana Kalabišky MTK Budapešť na svém hřišti 2:1 a po úvodní remíze 1:1 postoupili do dalšího kola. V něm se utkají s kyperským

Domácí, za které nastoupili vedle Kalabišky další čeští hráči Petr Pavlík, Erich Brabec, Petr Hošek a Jaroslav Diviš, prohrávali s maďarským soupeřem od 51. minuty po proměněné penaltě Jozsefa Kanta. Krátce po vyloučení budapešťského Dániela Vadnaie však nejprve v 72. minutě vyrovnal střelec z prvního zápasu Rolando Blackburn a tři minuty před koncem otočil duel Kalabiška.

Vizitky soupeřů českých týmů ve 2. předkole EL

METALURGI RUSTAVI
(Gruzie)

Rok založení: 1948 jako FC Rustavi ve stejnojmenném městě na jihovýchodě Gruzie. V roce 2006 se tento divizní klub sloučil s FC Tbilisi a vznikl FC Olimpi Rustavi. Současný název má klub od loňského roku (několik sezon se tak jmenoval i v 90. letech).
Klubové barvy: červená a bílá
Největší úspěchy: 2x mistr gruzínské ligy (2007, 2010), v poslední sezoně skončil v domácí lize druhý
Stadion: Poladi v Rustavi (kapacita 10.720 diváků)
Trenér: Koba Žoržikašvili
Zápasy proti českým (čs.) týmům v evropských pohárech: dosud nehrály
Ostatní
-
Klub se počtvrté za sebou kvalifikoval do Evropské ligy, kde v předchozím ročníku skončil ve třetím předkole, po porážkách od francouzského celku Stade Rennais F.C.
- Dres Rustavi obléká také útočník Dimitrij Tatanašvili, který v letech 2008/10 působil v plzeňské Viktorii, odkud se přes angažmá na Kladně vrátil zpět do vlasti.

THÓR AKUREYRI
(Island)

Rok založení: 1915
Největší úspěchy: finalista Islandského poháru 2011
Stadion: Thórsvöllur v Akureyri (kapacita 1550 diváků)
Trenér: Páll Gíslason
Ostatní:  V domácí soutěži loni sestoupil do druhé ligy. Místo v předkole Evropské ligy si vybojoval jako poražený finalista domácího poháru, protože jeho vítěz KR Rejkjavík se díky titulu v lize dostal do kvalifikace o Ligu mistrů.