Plzeň po čtyřech ligových ztrátách konečně vyhrála

19:21aktualizováno  20:25
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Fotbalisté Plzně zvítězili v dohrávce 12. kola první ligy v Českých Budějovicích 1:0. V tabulce se tak dotáhli na vedoucí trojici Jablonec, Sparta, Olomouc. Západočeši ztrácejí na tyto kluby bod. České Budějovice po tomto kole klesly na sestupové předposlední místo.

České Budějovice - Viktoria Plzeň. Hráči Plzně se radují z prvního gólu foto: ČTK

České Budějovice - Plzeň 0:1 (0:1)

Branka: 16. Čišovský. Rozhodčí: Hrubeš - Filípek, Ubias. ŽK: Darida, Čišovský, Ďuriš, Kozáčik (všichni Plzeň). Diváci: 1987.

Sestavy
Č. Budějovice:
Daněk - Novák, Halama, Lenygel, Machovec - Sandro (46. Klesa), Benát, Javorek (73. Markovič), Rýdel, Táborský - Řezníček (87. Petráň). Trenér: Soukup.

Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Ševinský, Limberský - Rajtoral (87. Zeman), Horváth, Darida, Kolář (88. Hejda), Štípek (68. Bakoš) - Ďuriš. Trenér: Vrba.

Duel rozhodla jediná nebezpečná situace, když po čtvrthodině hry rozehrála Plzeň trestný kop. Horváth poslal přesný oblouček do pokutového území, tam míč lehce přizvedl Štípek a následně skóroval volný Čišovský. Plzeň se po gólu uklidnila, ale vypadalo to, že po náročném čtvrtečním utkání Evropské ligy v Izraeli ani nemá touhu vedení zvýšit.

Toho si všimnul i trenér Pavel Vrba. Poznamenal však, že Západočeši potřebovali po čtyřech ligových zápasech bez vítězství bodovat naplno. "A to se nám povedlo. Jsou to důležité body v tom, že jsme zůstali v kontaktu s čelem tabulky. Čeká nás teď těžká série zápasů," uvedl Vrba. Jeho svěřenci se v příštím ligovém kole představí na Slavii, potom přivítají doma Olomouc.

Prohrát jsme si nezasloužili, litoval kouč Budějovic Soukup

Vrba se domnívá, že i přes nepříliš vydařený výkon v Českých Budějovicích byla Plzeň techničtějším mužstvem. Navíc domácímu celku nepovolila žádnou šanci. "My jsme třeba s Jabloncem hráli pohlednější fotbal, ale získali jsme jen bod," řekl Vrba. Hosté několikrát chybovali, avšak Jihočeši nedokázali nabídnutého míče využít k založení nebezpečné akce.

Prakticky ve stejném duchu pokračovalo utkání i v druhé půli. Rajtoral se jednou dostal ke střele, která však postrádala razanci. Ta naopak nechyběla Daridově ráně v 76. minutě. Mladý plzeňský záložník si naběhl do volného prostoru a tvrdě vypálil, ale Daněk jeho pokus vyrazil. Další úspěšný zákrok si českobudějovický brankář připsal při Horváthově střele, Plzni těsné vedení nakonec k tříbodovému zisku stačilo.

České Budějovice ze dvou posledních domácích zápasů získaly jen bod, když před týdnem remizovaly se Slováckem. Jihočeši tak klesli na patnáctou pozici. Kouč Miroslav Soukup ale uvedl, že jeho tým si za výkon ve druhé půli nezasloužil prohrát. Jihočeši prý byli v porovnání s první částí aktivnější. "Věděli jsme, jak kvalitní soupeř proti nám bude stát. I když Plzeň v posledních ligových zápasech nevyhrála, nedělali jsme si iluze, že přijede slabý tým. Po výkonu ve druhé půli můžeme odejít ze hřiště se vztyčenou hlavou," řekl Soukup.

České Budějovice si však za celých 90 minut nevypracovaly prakticky jedinou šanci, z níž by soupeře ohrozily. Přesto se Soukup domnívá, že se Jihočeši mohli gólu dočkat. "Náznaky některých nadějných akcí bychom ale museli řešit jinak," uvedl kouč domácího mužstva.

Produktivita v koncovce trápí i Vrbu. Plzeň nevstřelila v posledních šesti ligových zápasech více než gól. "V mezihře jsme velice silní, ale ve finální fázi postrádáme důraz a větší klid," řekl trenér vítězného týmu. Jedinou branku Plzně zaznamenal opět stoper Marián Čišovský, jenž skóroval i v minulém kole při remíze s Jabloncem 1:1. "Asi ho příště už posuneme do útoku," uvedl s úsměvem Vrba.