Sparta zachraňovala remízu, Plzeň v Evropské lize vyhrála. Liberec padl

20:51aktualizováno  23:13
PRAHA - Fotbalisté Sparty na úvod Evropské ligy pouze remizovali na hřišti Asterasu Tripolis 1:1. V závěru zápasu sice vstřelil Lafata druhý gól, ale rozhodčí jej pro údajný útočný faul neuznal. Plzeň naopak vykročila domácí výhrou 2:0 nad Dinamem Minsk, o které rozhodli v prvním poločase Tomáš Hořava a krásným průnikem střídající Milan Petržela. Naopak Liberec doma prohrál 0:1 s Bragou.

Tomáš Hořava slaví svůj gól do sítě Dinama Minsk. foto: Ladislav Němec, MAFRA

Sparta nemohla v Řecku začít hůř. Ve druhé minutě Jiráček ztratil na půlce míč a domácí chybu potrestali. Bertoglio našel přesnou přihrávkou mezi obránce nabíhajícího Mazzu, který mířil přesně.

Asteras Tripolis - Sparta Praha 1:1 (1:0)

Branky: 2. Mazza - 56. Lafata. Rozhodčí: Strahonja - Modrič, Radič (všichni Chorv.). ŽK: Ederson, Mazza, Iglesias - Jiráček, Costa, Hybš, Holek, Frýdek, Matějovský.

Domácí měli i další šance, ale Pražané odolali a v 56. minutě se dočkali vyrovnání. Frýdkův centr po zemi prošel až před volného Lafatu a letenský kapitán, který v pátek oslaví 34. narozeniny, poslal míč do prázdné branky.

V závěru ještě rozjitřila sparťanské emoce neuznaná branka, o kterou se po rohu postaral Lafata. Rozhodčí však navzdory protestům verdikt nezměnil a Sparta tak ani na čtvrtý pokus v Řecku nevyhrála. Další zápas ji čeká za dva týdny, kdy se na Letné představí APOEL Nikósie, jenž na úvod podlehl Schalke 0:3.

Petržela se blýskl krásným sólem

Plzeň nastoupila v totožné sestavě jako při nedělním ligovém zápase v Příbrami (4:0). Očekávaně nechyběl ani levý bek Limberský, který minulý týden v opilosti boural a pak v Příbrami kontroverzně oslavil první ze svých dvou gólů.

Trenér SC Braga Paulo Fonseca.
Apostolos Giannou z Asterasu stříli, Costa přihlíží.

Dinamo dlouho domácím nic nedovolilo, takže zajímavý moment přišel až po půlhodině hry. Kovařík po rohu poslal přesný míč do šestnáctky, ale Baránek ještě hlavou těsně minul.

V 36. minutě už se Viktoria z dalšího rohového kopu prosadila. Hrošovský našel Procházku, který ještě přiťukl míč Hořavovi a ten zblízka hlavou zamířil pod břevno. Krátce před pauzou ještě Rajtoral z voleje těsně minul branku Minsku.

Viktoria Plzeň - Dinamo Minsk 2:0 (1:0)

Branky: 36. Hořava, 75. Petržela. Rozhodčí: M. Avram - V. Avram, Urzica (všichni Rum.). ŽK: Baránek, Kopic - Neacsa, Politevič, Korzun. Diváci: 10.784.

V 58. minutě mohl přidat druhý gól Viktorie Ďuriš, který šel z úhlu sám na hostujícího brankáře, a přestože měl dost času zamířit, trefil jenom Gutorovu nohu. Byla to teprve druhá střela utkání mezi tři tyče.

V 74. minutě se dostal na hřiště plzeňský záložník Petržela a hned po minutě se blýskl krásným gólem. Po narážečce s Rajtoralem na pravé straně obešel tři protihráče a svou ránu ještě otřel o tyč. V závěru si Západočeši náskok bez problémů pohlídali.

Liberec prohrál po deseti zápasech

Liberec vstoupil do základní skupiny F Evropské ligy porážkou 0:1 s Bragou. Na Liberci bylo v úvodu vidět, že si zvyká na vyšší pohárové tempo. Technicky vybavení hostující hráči dělali severočeskému celku problémy a několik nebezpečných akcí zastavili domácí jen s vypětím sil. Do gólových šancí ale Bragu na začátku nepouštěli, výjimkou byla 20. minuta, kdy Fonteho ránu z úhlu vyrazil brankář Koubek. Stejný hráč pak v dobré pozici přestřelil.

Liberec ke konci poločasu zvýšil aktivitu a z chvilkového tlaku vytěžil největší možnost prvního dějství. Po Bartlově centru se v 36. minutě dostal k hlavičce Šural a radost z gólu mu u tyče pokazil skvělým zákrokem brankář Matheus.

Opatrná partie zpočátku pokračovala i po pauze. Po akci zaviněné špatnou malou domů hlavičkoval Alan Silva a Koubek ještě stihl zasáhnout, po hodině hry už ale inkasoval. Fonteho přihrávka prošla napříč vápnem a domácí obránci nepokryli nabíhajícího Rafu Silvu, který doklepl míč do odkryté branky.

Slovan Liberec - SC Braga 0:1 (0:0)

Branka: 60. Rafa Silva. Rozhodčí: Pawson - Mullarkey, Brooks - Moss, Friend (všichni Angl.). ŽK: Soungole, Šural, Pavelka, Kerbr - Alan Silva, Vukčevič, Mauro. Diváci: 8132.

Vzápětí mohl srovnat Bakoš, ale promáchl a Šural zamířil do boční sítě. Domácí kouč Trpišovský poslal v 65. minutě na trávník střídající Sýkoru s Bartošákem a krátce nato měli Severočeši ještě blíž ke gólu. Jenže úplně volný Bartošák po přetaženém centru minul křížným pokusem tyč.

Jedenáct minut před koncem mohl definitivně rozhodnout autor první branky Rafa Silva. Šel sám na Koubka, udělal mu kličku, ale trefil jen boční síť. Liberec se tlačil za vyrovnáním, ale druhou soutěžní porážku v této sezoně už neodvrátil.

V druhém duelu skupiny se Liberec představí za dva týdny na hřišti Olympique Marseille, který na úvod zvítězil v Groningenu 3:0.