17. května 2017 19:24 Lidovky.cz > Sport > Fotbal

Opava senzační tažení pohárem k triumfu nedotáhla, trofej vybojoval Zlín

• 1Diskuse
Zlínští fanoušci slaví. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zlínští fanoušci slaví. | foto: ČTK
OLOMOUC Fotbalisté Zlína vyhráli domácí pohár MOL Cup. Ve finále v Olomouci porazili druholigovou Opavu 1:0, o jejich vítězství rozhodl ve dvacáté minutě Robert Bartolomeu. Zlín navázal na pohárový triumf z roku 1970 a soutěž ovládl podruhé v historii.

„Ševci“ si vítězstvím zajistili právo startu v Evropské lize, a pokud ve finále tohoto ročníku porazí Manchester United Ajax Amsterodam, postoupí Zlínští přímo do základní skupiny. To by jim vyneslo prémii asi 70 milionů korun.

Finále českého fotbalového poháru - MOL Cupu: SFC Opava - FC Fastav Zlín. Zleva Nemanja Kuzmanović z Opavy a Róbert Matějov ze Zlína.
Finále českého fotbalového poháru - MOL Cupu: SFC Opava - FC Fastav Zlín. Zleva Tomáš Smola z Opavy a Zoran Gajić ze Zlína.

Opava své první pohárové finále ve vítězství neproměnila a nezlomila čekaní týmů z nižších soutěží na triumf v MOL Cupu. Předtím z druholigových celků neuspěly v roce 1997 Dukla, o tři roky později Ratíškovice a v roce 2009 ani Slovácko.

V opavské základní sestavě nakonec chyběl bývalý reprezentant Pospěch, naopak do té zlínské se vrátil uzdravený útočník Beauguel a také brankář Dostál.

SFC Opava - Fastav Zlín 0:1 (0:1)

(finále českého fotbalového poháru - MOL Cupu v Olomouci)

Branka: 20. Bartolomeu. Rozhodčí: Příhoda - Moláček, Dobrovolný. ŽK: Smola - Hnaníček, Kopečný, Bartolomeu, Janíček. ČK: 90.+4 Jugas (Zlín). Diváci: 11.219.

Opava: Fendrich - Hrabina, Simerský, Žídek, Čelůstka (73. Pospěch) - Schaffartzik, Radič (55. Jursa) - Kuzmanovič (62. Jurečka), Janetzký, Zapalač - Smola. Trenér: Skuhravý.

Zlín: Dostál - Kopečný, Jugas, Gajič, Matejov - Vukadinovič (86. Fantiš), Traoré, Hnaníček (78. Janíček), Bartolomeu - Holík, Beauguel (90. Bačo). Trenér: Páník.

„Ševci“ začali lépe. V desáté minutě vypálil z dálky Hnaníček a brankář Fendrich jeho střelu vyrazil k Holíkovi, který stál v ofsajdu. Za deset minut už Zlín slavil vedení. Bartolomeu si narazil s Beauguelem a ranou na přední tyč překvapil Fendricha. Zlínský záložník dal svůj druhý jarní gól.

Hned za pět minut mohli Slezané srovnat, ale Smolovu střelu po závaru ve vápně skvěle vytáhl brankář Dostál na roh. Stejný hráč neuspěl ani v 35. minutě, kdy v dobré šanci vypálil z úhlu hodně mimo.

Opava se musela tlačit za vyrovnáním a Zlínu vznikal prostor na brejky. Po jednom z nich se uvolnil Holík, ale vystřelil vedle. Trenér Slezanů Skuhravý posílil útok, stáhl ze hry defenzivně laděného Radiče a nasadil Jursu. Krátce nato přišel na trávník i Jurečka a po něm Pospěch.

Opava ofenzivnějším rozestavením ztratila střed hřiště a Zlín byl několikrát blízko k pojišťující trefě. V 77. minutě vypálil Bartolomeu do břevna, které krátce poté trefil i hlavičkující Gajič. Další šanci na druhý gól zahodil i Holík.

Zlín pak málem přišly nevyužité šance draho. V 83. minutě se po standardce dostal sám před brankáře Jurečka, ale Dostál dobře vyběhl a zasáhl. „Ševci“ už vedení udrželi a napravili nepovedené ligové jaro. Nic už na tom nezměnilo ani Jugasovo vyloučení v závěru nastavení.