Burkina Faso zaskočila. Vyzve Nigérii v boji o titul mistra Afriky

18:04aktualizováno  22:52
DURBAN (JAR) - Po 13 letech si fotbalisté Nigérie zahrají ve finále mistrovství Afriky. V semifinálovém utkání v Durbanu zdolali Mali 4:1, když zápas rozhodli třemi góly během 20 minut prvního poločasu. Druhým finalistou se stala překvapivě Burkina Faso, která dosáhla největšího úspěchu ve své historii.

Radost fotbalistů Nigérie foto: Reuters

Favorizovanou Ghanu porazila na pokutové kopy 3:2, v normální hrací době skončil zápas 1:1 Nigérie se probojovala do finále posedmé v historii a pokusí se navázat na tituly z let 1980 a 1994. Burkina Faso usiluje o premiérový triumf, dosud byla nejlépe čtvrtá v roce 1998. V utkání s Mali měla Nigérie od počátku navrch a v 22. minutě šla do vedení zásluhou hlavičky Echiejileho. Na trefu obránce portugalské Bragy navázal vzápětí po brejku útočník Dynama Kyjev Ideye.

Těsně před poločasovou přestávkou zvýšili Nigerijci na 3:0, když přímý kop Emenikeho tečoval do vlastní branky obránce Sissoko. V 56. minutě krátce po příchodu na hřiště podtrhl debakl Mali dalším zásahem dvacetiletý útočník CSKA Moskva Musa. Alespoň čestný úspěch Mali zaznamenal čtvrt hodiny před koncem Cheick Diarra. Druhé semifinále bylo mnohem vyrovnanější. Ve 13. minutě dostala výhodu pokutového kopu Ghana, míč si vzal záložník Espaňolu Barcelona Wakaso a tvrdou ranou otevřel skóre.

Ve druhé půli však Bance na hranici ofsajdu převzal míč a technickou ranou k tyči vyrovnal. Burkina Faso pak měla blíže k výhře, ale její gól v prodloužení nebyl uznán. Zápas musel rozhodnout až penaltový rozstřel, v němž hned na úvod selhal Ghaňan Vorsah, který minul branku. Ghana pak nedala ještě další dvě penalty a ani čtvrtou účast v semifinále v řadě nepromění v titul. Naposledy turnaj vyhrála v roce 1982.