Mistři světa si zajistili Euro. Postupuje i Polsko, Rumunsko a Albánie

23:07
PRAHA - Na fotbalové mistrovství Evropy postoupili reprezentanti Německa, Polska, Rumunska a Albánie, která si na kontinentálním šampionátu zahraje poprvé. Mistři světa Němci porazili Gruzii 2:1, stejným poměrem vyhrálo Polsko nad Irskem, které bude bojovat o účast ve Francii v baráži. Albánie vybojovala historický úspěch po vítězství 3:0 v Arménii. Postoupilo také Rumunsko, které vyhrálo na Faerských ostrovech 3:0.

Fotbalisté Německa se radují z gólu. foto: Reuters

Německo sice přestřílelo v prvním poločase Gruzii 15:2, přesto byl stav 0:0. Nejaktivnější v zakončení byl Reus, ztroskotal však na gólmanu Revišvilim i vlastní nepřesnosti.

Po změně stran otevřel skóre Müller z penalty, již nařídil sudí Pavel Královec po faulu Kankavy. Útočník Bayernu Mnichov se v kvalifikaci trefil devětkrát.

Favorit ale vedení dlouho neudržel. Po rohovém kopu odhlavičkoval Hector míč z vápna pouze ke Kankavovi a ten střelou z voleje vyrovnal. Němce zachránil až v 79. minutě Kruse, kterému ke skórování stačily tři minuty na hřišti.

Češi se proti Turecku trápili, soupeře nasměrovala k výhře sporná penalta

Ve 13. minutě duelu Polsko - Irsko otevřel skóre po rohovém kopu Grosického střelou zpoza vápna Krychowiak.

Jenže o minutu později fauloval na hranici pokutového území Pazdan a Walters nařízenou penaltu proměnil.

Chvíli nato se z další branky radovali domácí, ale předčasně, neboť gólové akci předcházel ofsajd.

V závěru poločasu rozhodl o vítězství Polska Lewandowski, který v tomto kvalifikačním cyklu nastřílel 13 branek a vyrovnal rekord bývalého severoirského fotbalisty Davida Healyho.

Arménie sice měla v zápase s Albánií lepší statistiku držení míče (60 procent), efektivnější v zakončení ale byli hosté. Nejprve Bashovu střelu gólman Kasparov pouze vyrazil a míč do vlastní branky nešťastně posunul Hovhannisjan.

Ve 25. minutě pak tečoval Memushajův centr Djimsiti a zvýšil náskok Albánie. Na konečných 3:0 pro hosty upravil v druhém poločase Sadiku. Arménie tak skončila bez jediné výhry na dně tabulky.

„Když jsem začal hrát před dvanácti lety za Albánii, nikdy jsem si nemyslel, že tenhle den přijde. Vždy jsme se ale snažili a nyní jsme to dokázali díky vůli tohoto týmu, téhle dobré generace hráčů,“ uvedl kapitán vítězů Lorik Cana.

Nezapomněl si rýpnout do úhlavního rivala Srbska, které v Albánii ve čtvrtek zvítězilo 2:0. „Přestože nás porazili, teď nás budou sledovat při mistrovství s pivem u televize.“ Rumunsko po sérii čtyř remíz zvítězilo na Faerských ostrovech.

Výraznou měrou k tomu přispěl záložník Astry Giurgiu Budescu, jenž dvěma trefami v prvním poločase zařídil týmu pohodlný náskok.

Slovensko si komplikuje situaci. Jistý postup mají Španělé a Švýcaři

V 81. minutě pojistil výhru Maxim a Rumunsko je po Severním Irsku druhým postupujícím ze skupiny F. Na třetím místě skončilo Maďarsko, které prohrálo po přestřelce v Řecku 3:4.

Trenér Portugalců Fernando Santos nechal některé hráče včetně Ronalda odpočívat, neboť jeho svěřenci už měli jistý postup. Přesto vyhráli v Srbsku 2:1, rozhodující branku vstřelil v závěru Moutinho, který také jako jediný skóroval ve čtvrtek v duelu s Dánskem.

Steven Fletcher hattrickem přispěl k výhře Skotska 6:0 nad Gibraltarem, jeho tým ale skončil na nepostupovém čtvrtém místě o tři body za Irskem.

Gibraltar ve své první kvalifikaci v historii inkasoval celkem 56 branek a o tři góly překonal dosavadní nelichotivý rekord San Marina.

Kvalifikace na ME 2016 ve fotbale

Varšava: Polsko - Irsko 2:1 (2:1)

Branky: 13. Krychowiak, 42. Lewandowski - 16. Walters z pen. Rozhodčí: Cakir (Tur.). ČK: 90.+2 O'Shea (Irsko).

Gibraltar - Skotsko 0:6 (0:2)

Branky: 52., 56. a 85. S. Fletcher, 25. C. Martin, 39. Maloney, 90.+1 Naismith. Rozhodčí: Kulbakov (Běl.).

Německo - Gruzie 2:1 (0:0)

Branky: 50. Müller z pen., 79. Kruse - 53. Kankava. Rozhodčí: Královec (ČR).

Faerské ostrovy - Rumunsko 0:3 (0:2)

Branky: 4. a 45.+1 Budescu, 83. Maxim. Rozhodčí: Kružliak (SR).

Řecko - Maďarsko 4:3 (1:1)

Branky: 5. Stafylidis, 57. Tachtsidis, 79. Mitroglu, 86. Kone - 54. a 76. Németh, 26. Lovrencsics. Rozhodčí: Bebek (Chorv.).

Finsko - Severní Irsko 1:1 (0:1)

Branky: 87. Arajuuri - 31. Cathcart. Rozhodčí: Karasev (Rus.).

Srbsko - Portugalsko 1:2 (0:1)

Branky: 65. Z. Tošič - 5. Nani, 78. Moutinho. Rozhodčí: Borbalán (Šp.). ČK: 80. Kolarov (mimo hřiště), 81. Matič (oba Srbsko).

Arménie - Albánie 0:3 (0:2)

Branky: 9. vlastní Hovhannisjan, 25. Djimsiti, 76. Sadiku. Rozhodčí: Marciniak (Pol.).