Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Mistrovský Liberec vyhrál v lize poprvé od konce srpna

19:59aktualizováno  20:36
LIBEREC - Fotbalisté Liberce porazili Mladou Boleslav 2:0 a dočkali se první výhry po pěti zápasech. Téměř dvouměsíční čekání na tři body ukončil úřadující mistr díky dvěma gólům ve druhém poločase. Skóre otevřel v 51. minutě premiérovou trefou v nejvyšší soutěži Delarge, pojistku přidal Vácha. Slovan se posunul na sedmé místo a na vedoucí příčku ztrácí šest bodů.

Slovan Liberec - FK Mladá Boleslav. Vlevo hráč Slovanu Liberec Dzon Delarge se raduje z prvního gólu utkání foto: ČTK

Liberec - Mladá Boleslav 2:0 (0:0)

Branky: 51. Delarge, 65. Vácha. Rozhodčí: Jech - Filípek, Urban. ŽK: Kušnír - Kúdela, Mareš. Diváci: 3270.

Liberec: Bičík - Kušnír, Karišik, Kelič, Fleišman - Šural (89. Nezmar), Vácha, Janů, Delarge - Štajner - Rabušic (68. Blažek). Trenér: Šilhavý.

M. Boleslav: Miller - Janíček, Johana, Dosoudil, Bořil - Kúdela (82. Bulut), Brunclík - Fillo (73. Kulič), Sivrič, Mareš (64. Štohanzl) - Nešpor. Trenér: Minář.

"Jsem strašně rád, že jsme to zvládli a konečně doma opět vyhráli," ulevilo se libereckému trenérovi Jaroslavu Šilhavému.  Z možného odvolání strach neměl. "Vedení samozřejmě není spokojené, ale žádné ultimátum jsem od něj před zápasem nedostal. Samozřejmě kdyby naše nedobré výsledky trvaly dál, mohlo by vedení sáhnout i k tomuto kroku," uvedl Šilhavý.

Mladá Boleslav po čtvrté porážce od Liberce za sebou zůstává dvanáctá. Do liberecké branky se po dvou ligových zápasech vrátil uzdravený Bičík a brzy musel ukázat své umění.  Liberečtí sice od úvodu častěji drželi míč a snažili se tvořit hru, nebezpečnější a přímočařejší útoky však podnikala Mladá Boleslav. Po dvaceti minutách si vypracovala dvě velké šance, které ale Nešpor neproměnil. "Viděl jsem na našich hráčích, že jsou nervózní, kupili spoustu nevynucených chyb. Boleslav na nás vlítla, byla plná pohybu a v prvních 25 minutách nás podržel Bičík," řekl Šilhavý.

Nejprve ho po Kúdelově kolmici a následné Marešově přihrávce vychytal Bičík na přední tyči a za dvě minuty vyrazil domácí gólman na roh i přízemní střelu z druhé strany. Na libereckém výkonu se zřejmě podepsala nervozita z dlouhé série bez výhry. Poprvé zahrozil až v 25. minutě Delarge, mladoboleslavský Miller si ale s jeho pokusem zpoza vápna poradil a vyboxoval ho do strany.

Mladou Boleslav trápí hlavně koncovka

Jinak hosté dobře přistupovali k domácím hráčům a jejich brankář byl v první půli téměř bez práce. V 51. minutě ale Slovan z úvodní velké šance náhle udeřil. Štajner dostal ve středu hřiště trochu prostoru, vyslal kolmicí k brance Šurala a jeho křížnou přihrávku podél hranice malého vápna doklepl na zadní tyči do prázdné brány Delarge. Konžský útočník se ve svém třetím ligovém duelu po letním příchodu do Čech dočkal premiérové trefy.

Liberec prokázal v mlhavém večeru velkou efektivitu. V 65. minutě si narazil Vácha s Delargem, a i když mu míč trochu utekl, opřel se do něj ze strany za vápnem tak povedeně, že trefil přesně protější kout branky. Mladá Boleslav se po dvou inkasovaných gólech nevzdala, ale ke zvratu skóre to nevedlo, protože Bičík v 85. minutě famózně vychytal Johanu. Středočeši tak odjíždějí z Liberce počtvrté za sebou bez bodu.

Hostujícího kouče Ladislava Mináře mrzelo, že Středočeši navzdory dobrému výkonu stejně jako s Olomoucí nebodovali. "Bohužel druhé utkání po sobě to bylo stejné. Jako s Olomoucí jsme si vytvořili šance a měli určitou kvalitu, ale když nevstřelíme gól, nemůžeme pomýšlet na body," litoval Minář.