Liberec smetl houževnatý Žižkov až v závěrečné smršti

22:16aktualizováno  23:27
LIBEREC - Fotbalisté Liberce porazili v předehrávce 26. ligového kola Žižkov 4:0 a pojistili si vedení v tabulce. Slovan zvýšil náskok před druhou Spartou na čtyři body, Letenští ale mají k dobru nedělní duel v Mladé Boleslavi. "My se tím ale příliš nezabýváme. Sledovat to budeme a budeme držet palce Boleslavi, ale ovlivnit to nemůžeme," konstatoval trenér Jaroslav Šilhavý.

Slovan Liberec - Viktoria Žižkov. Hráči Liberce se radují z prvního gólu foto: ČTK

Severočeši se na nakonec jasnou výhru nadřeli a poslední tým tabulky zlomili až v posledních sedmnácti minutách. Skóre otevřel Breznaník a další góly přidali Musiol, Rabušic a Fleišman už v době, kdy hosté dohrávali bez vyloučeného Šťastného.

Slovan Liberec - Viktoria Žižkov 4:0 (0:0)

Branky: 73. Breznaník, 82. Musiol, 88. Rabušic, 89. Fleišman. Rozhodčí: R. Hrubeš - Chytil, Makovička. ŽK: Bosančič, Vácha, Rabušic - Šťastný. ČK: 76. Šťastný. Diváci: 5235.

Do liberecké sestavy se nečekaně rychle jen po jednozápasové pauze vrátil obránce Fleišman, který před deseti dny podstoupil operaci zubů po faulu sparťana Kweukeho. Moc práce ale v defenzivě neměl.

Od úvodních minut se hrálo hlavně na obranné polovině Pražanů, i když do velkých šancí se domácí dlouho nebyli schopni dostat. Žižkov v minulém kole sebral doma za remízu 0:0 body mistrovské Plzni a dnes trápil také nejproduktivnější tým ligy.

Liberec je lepší než Sparta s Plzní, tvrdí ťrenér Žižkova

Liberecké dokázal držet poměrně daleko od své branky a hostující gólman Kolář se zapotil jen při několika střelách ze střední vzdálenosti hlavně v podání Breznaníka. Liberecký kouč Šilhavý ale nepřestával věřit, že jeho svěřenci dokážou proti Žižkovu zlomit bezbrankové skóre. "Nervózní jsem byl, to přiznávám. Ale věřil jsem. Stáhli jsme jednoho ze středových hráčů, přišel tam Musiol. Šli jsme do rizika. Udělali jsme vše pro to, abychom ten gól dali, a nakonec se to podařilo," pochvaloval si Šilhavý.

Na Žižkově končil hráčskou kariéru a pak tam dělal asistenta, v poločase zkusil oživit sestavu čerstvým Šuralem, domácí trápení ale pokračovalo dál. Po pěti minutách druhé půle ho dokonce mohl prohloubit Sloboda. Hostující středopolař se řítil na Bičíka, k balonu měl ale nakonec o krok dál a domácí brankář stihl nebezpečí včasným vyběhnutím odvrátit.

Až pak přišly výraznější liberecké šance. Z protiútoku se z pravé strany protáhl k brance Rabušic a křížnou střelou těsně minul vzdálenější tyč. Po závaru se z hranice penalty neprosadil ani Gebre Selassie a na Slovan začala doléhat nervozita. V 72. minutě domácí pro příští dva zápasy ztratili záložníka Váchu, který si nechal dát osmou žlutou kartu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Když už se pomalu začínalo zdát, že Liberec v mistrovských dostizích senzačně klopýtne, spasil ho v 73. minutě Breznaník. Slovenský středopolař napálil za vápnem odražený míč a přízemní střela skončila přesně u tyče. "Cítil jsem z hráčů, že jim nervozita svazuje nohy. V druhém poločase to pokračovalo až do té doby, než jsme dali první gól. Potom už jsme dominovali," vzpomínal Šilhavý.

Domácí záložník Breznaník si připsal třináctý gól v sezoně. Jakoukoli naději na zvrat sebral Viktorii následným vyloučením Šťastný. V 82. minutě zvýšil po Breznaníkově akci Musiol a rozloženým hostům pak ještě zasadili další dva gólové údery Rabušic a uzdravený Fleišman.

Žižkovský kouč Roman Nádvorník byl spokojený s výkonem týmu do 70. minuty, než Viktoria čtyřikrát inkasovala. "Přes hodinu hry jsme odvedli poctivý výkon. Od 60. minuty nás Liberec dostal pod velký tlak, který vyústil v gól. V momentě, kdy jsme šli do deseti, Liberec zcela jasně ovládl zápas. Nám se to rozsypalo a bohužel jsme zápas nedohráli důstojně," uvedl trenér Viktorie.

Žižkov v minulém kole sebral body po remíze 0:0 mistrovské Plzni a Nádvorník tak mohl porovnat dva ze tří aspirantů na zisk titulu. "Liberec je z mého pohledu trošičku dál než Plzeň a Sparta, a to z jednoho prostého důvodu: jako jediný dokáže zrychlit hru na jeden dva dotyky," řekl Nádvorník.