Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Jablonec zvládl přestřelku s Hradcem a vede ligu

19:21aktualizováno  21:47
JABLONEC - Fotbalisté Jablonce porazili v 16. ligovém kole Hradec Králové 3:2 a minimálně do neděle poskočili na první místo. Severočeši v zápase dvou obratů rozhodli o výhře na začátku druhé půle, kdy se z penalty prosadil svým druhým gólem v utkání Lafata, který se s třinácti trefami posunul do čela střelecké tabulky. Hradec hrál od 47. minuty bez vyloučeného Holeše a znovu srovnat už nedokázal.

Jablonec - Hradec Králové. Jablonecký útočník David Lafata (vlevo) a záložník Tomáš Čížek se radují z gólu foto: ČTK

"Pro nás je důležité, že jsme konečně doma dokázali vyhrát a prolomili tu nešťastnou sérii, i když se nám herně příliš nedařilo. Musíme být rádi, že jsme uhráli tři body, máme čas na klidnou zimní přípravu, ve které musíme zlepšit obrannou činnost," uvedl domácí trenér Václav Kotal.

Jeho Jablonec, který z předchozích osmi domácích zápasů v této sezoně vyhrál jen tři, odstartoval náporem a hned po šesti minutách otevřel skóre. Hostující obrana trestuhodně zapomněla při rohovém kopu na Lafatu a nejlepší kanonýr minulé sezony střelou na přední tyči otevřel skóre. Vedoucí branka ale favoritovi spíše uškodila. Hradec se inkasovaným gólem nenechal zdeptat a v 16. minutě srovnal skóre.

Harba se zasekávačkou zbavil Jablonského a se štěstím nepříliš povedenou střelou na zadní tyč srovnal. "Votroci" sebevědomě kombinovali a v 27. minutě otočili stav. Hochmeister z pravé strany nacentroval do vápna a druhý z Bosňanů v hostující sestavě Halilovič přesnou hlavičkou k tyči překonal Valeše. Domácí brankář poté zlikvidoval Šislerovu střelu a stejného hráče pak jen špatné zpracování připravilo o gólovou šanci. Domácím se navíc zranil stoper Beneš, kterého musel v 37. minutě vystřídat Štochl.

Byl na hřišti jen necelých deset minut, než zařídil vyrovnání. V druhé minutě nastavení propálil vše před sebou poté, co se k němu po centru odrazil ve vápně míč. "Dokázali jsme zápas otočit, ale bohužel před přestávkou jsme svou nedůsledností nechali soupeře brankou do šatny vyrovnat," litoval kouč Hradce Jiří Plíšek.

Kouč Hradce Plíšek: Po penaltě a vyloučení jsem už hráli na riziko

Rozhodnutí tak přinesl start druhé půle. Holeš ve vápně fauloval Kovaříka, inkasoval červenou kartu a Lafata z penalty znovu převážil misky vah na stranu Jablonce. Domácí kanonýr dal Hradci osmý gól za posledních pět vzájemných zápasů a posunul se do čela střelecké tabulky.

Hradec mohl litovat, že z dobré první půle nevytěžil víc. I v oslabení byl favoritovi důstojným soupeřem a krátce po inkasované brance mohl dokonce opět srovnat. Rozhodčí zastavili samostatný únik na jabloneckého brankáře Valeše, přestože opakovaný záběr ukázal, že míč předtím nejspíš ještě neopustil hřiště. V závěru už ale hostům došly síly a na vyrovnání nedosáhli.

"Po změně stran jsme se nechali zaskočit, údajně tam byl otočený faul, ale na to se mi těžko reaguje. Přesto jsme situaci špatně řešili, byla z toho penalta, vyloučení a zbytek zápasu jsme museli jít do rizika. I přesto jsme do hry dali ofenzivní hráče. Jablonec má kvalitní tým a nebylo snadné se prosadit. Přesto to byl zbytečně ztracený zápas," dodal Plíšek.

Výsledky 16. kola fotbalové ligy

Jablonec - Hradec Králové 3:2 (2:2)

Branky: 6. a 47. z pen. Lafata, 45.+2 Štochl - 16. Harba, 27. Halilovič. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Kotík. ŽK: Kopic - Halilovič, Zelený, Poděbradský. ČK: 47. Holeš (Hradec).

Sestavy
Jablonec:
Valeš - Kysela, Beneš (37. Štochl), Novák - Kopic (79. Třešňák), Čížek, Piták (87. Simerský), Loučka, Jablonský - Lafata, Kovařík. Trenér: Kotal.
Hradec: Koubek - Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský - Harba, Šisler (85. Zec), Hochmeister (87. Pávek), Strnad (71. Zelený), Štěpán - Halilovič. Trenér: Plíšek.

České Budějovice - Mladá Boleslav 0:1 (0:1)
Branka: 11. Johana. Rozhodčí: Příhoda - Kordula, Vysloužil. ŽK: Otepka, Machovec, Linhart - Ščuk, Opiela, Bořil. Diváci: 1825.

Sestavy
Č. Budějovice:
Daněk - Riegel, Halama, Lengyel, Machovec - Klesa, Javorek, Otepka (46. Linhart), Rakovan, Sandro (46. Hanzlík) - Markovič (87. Němec). Trenér: Soukup.
M. Boleslav: Miller - Kysela, Johana, Kúdela, Bořil - Ščuk, Brunclík (17. Opiela, 90.+3 Zbrožek) - Mareš (89. Fillo), Magera, Štohanzl - Nešpor. Trenér: Minář.

1. FC Slovácko - Sigma Olomouc 1:1 (1:1)
Branky: 25. Kerbr - 31. Doležal. Rozhodčí: Matějek - Dobrovolný, Urban. ŽK: Daníček, Kuncl, Došek - Hořava, Škerle, Navrátil. Diváci: 5043.