Dortmund s předstihem obhájil německý titul

20:52aktualizováno  21:59
DORTMUND - Fotbalisté Dortmundu obhájili bundesligový titul. Po výhře 2:0 nad Mönchengladbachem si dvě kola před koncem soutěže udrželi v čele tabulky nedostižný osmibodový náskok před druhým Bayernem Mnichov. Německým mistrem se Borussia stala poosmé, z toho popáté za posledních dvacet let.

Dortmund (Kagawa) foto: Reuters

Svěřenci trenéra Jürgena Kloppa neprohráli v domácí lize už rekordních 26 zápasů v řadě a stejně jako před rokem slaví po 32. kole. Mohou ještě dosáhnout na domácí double, protože s Bayernem se 12. května utkají o vítězství v Německém poháru.

32. kolo:

Brémy - Bayern Mnichov 1:2 (51. Naldo - 75. vlastní Naldo, 90. Ribéry), Hertha Berlín - Kaiserslautern 1:2 (60. Niemeyer - 27. Kirch, 38. Wooten), Hoffenheim - Leverkusen 0:1 (79. Schürrle), Kolín nad Rýnem - Stuttgart 1:1 (50. Peszko - 71. Cacau), Norimberk - Hamburk 1:1 (64. Didavi - 59. Son Hung-min), Dortmund - Mönchengladbach 2:0 (23. Perišič, 59. Kagawa).

Trenér Klopp svůj tým přirovnal k slavnému "Broukovi" od Volkswagenu, který jede dál, když už ostatní nemohou. "Nikdy jsem ho neřídil, ale říká se to o něm. Jedou i bez řemene u větráku motoru, bez benzínu či oleje. Mé chlapce nešlo zlomit, vždy ze sebe vydali všechno," řekl.

Dortmund dostal do vedení v 23. minutě Ivan Perišič po přímém kopu Marcela Schmelzera. Pojišťující druhý gól dal pak přidal Šindži Kagawa, který si po přihrávce Roberta Lewandowského položil brankáře a střílel do odkryté branky.

"Nejsou slova, kterými by šlo popsat, co hráči dokázali. Vyhrát dnešní zápas pro nás byla největší výzva. Kapitán Sebastian Kehl zvládl spoluhráče skvěle nažhavit, bylo to úžasné," líčil Klopp.

Bayern předtím vítězným gólem v začínajícím nastavení duelu s Brémami odložil Dortmundu oslavy alespoň o pár hodin. V případě bodové ztráty mnichovského klubu totiž mohli hráči Borussie do duelu s Mönchengladbachem už nastupovat jako jistí mistři.

Bayern se po nedávné porážce 0:1 v utkání s Dortmundem přeorientoval na Ligu mistrů, kde má po vítězství 2:1 nad Realem nakročeno do finále, které se koná na jeho stadionu. Trenér Jupp Heynckes dal preference najevo i tím, že oproti duelu s madridským celkem změnil sestavu hned na osmi místech.

Bezbrankový stav zlomil až šest minut po přestávce obránce Werderu Naldo, jenže čtvrt hodiny před koncem si Brazilec vstřelil i vlastní gól a vyrovnal na 1:1. Hru Bayernu výrazně oživila střídání Toniho Kroose a Francka Ribéryho a druhý jmenovaný v poslední minutě rozhodl o výhře.

Drobného zranil Pekhart

Smolně skončil souboj českých reprezentantů v utkání Norimberku s Hamburkem. Gólman hostů Jaroslav Drobný se zranil ve vzdušném souboji s útočníkem Tomášem Pekhartem a musel už v 23. minutě střídat.

Jeho náhradník Sven Neuhaus si odbyl v 34 letech bundesligovou premiéru, která skončila remízou 1:1. Hamburk s Davidem Jarolímem v záloze šel v druhé půli do vedení, ale již pět minut po gólu Son Hung-mina vyrovnal Didavi.

Fotbalisté Kaiserslauternu sestupují, i když zvítězili 2:1 v Berlíně nad předposlední Herthou. Čtyřnásobný šampion opouští bundesligu potřetí v historii.

Obránce Michal Kadlec přihrál na gól Andrému Schürrlemu, který v 79. minutě rozhodl o výhře Leverkusenu v Hoffenheimu 1:0.