Fotbalisté Brazílie a Mexika se utkají o zlato

23:32
LONDÝN - Fotbalisté Mexika a Brazílie se utkají v sobotním finále olympijského turnaje fotbalistů a obě země budou chtít ukončit čekání na zlato z her.

Brazílie (uprostřed Neymar) foto: Reuters

Mexiko, které do boje o zlato postoupilo poprvé v historii, v odpoledním semifinále v Londýně porazilo Japonsko 3:1. Favorizovaní Brazilci pak na slavném manchesterském stánku Old Trafford, kde rozhodovali čeští arbitři Pavel Královec a asistenti Antonín Kordula s Martinem Wilczekem, přesvědčivě zdolali 3:0 Koreu.

Mexiku se v souboji s Japonskem povedla odveta za vzájemný souboj o třetí místo na OH v roce 1968. Japonci také snili o tom, že premiérově postoupí až do finále a po zásahu útočníka Mönchengladbachu Ocua ze 13. minuty k němu byli blíž než soupeř.

Mexičané ale kontrovali ještě do poločasu vyrovnáním Fabiána, který se prosadil poprvé na turnaji. Po změně stran obrat dokonali Peralta, skórující potřetí na hrách, a střídající Cortés ve třetí minutě nastaveného času. Tomu branku krásnou patičkou připravil autor druhého gólu Peralta.

Brazilci se ve finále olympiády objeví poprvé od roku 1988. Semifinále zvládli s přehledem, dvěma trefami se ve druhém poločase blýskl útočník Leandro Damiao, který se na turnaji trefil už šestkrát a posunul se na první místo v čele tabulky kanonýrů.

Pětinásobní mistři světa, kterým ve sbírce chybí právě zlato z olympiády určené jen pro hráče do 23 let, i popáté na turnaji splnili svůj limit tří vstřelených branek v zápase. Celkově tak nastřádali už patnáct tref.

Poražení semifinalisté Korea a Japonsko se v derby asijských velmocí utkají o třetí místo už v pátek v Cardiffu.