Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Rekordman Messi poslal Barcelonu do semifinále

20:33aktualizováno  22:52
BARCELONA - Fotbalisté Barcelony zvítězili v odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů nad AC Milán 3:1 a popáté za sebou postoupili do semifinále nejprestižnější evropské soutěže. Vyrovnali tak rekord Realu Madrid z let 1956-1960, tehdy šlo ještě o Pohár mistrů evropských zemí.

Barcelona (Lionel Messi a Fábregas) foto: Reuters

Barcelona po remíze 0:0 v Miláně musela doma vyhrát a za tímto cílem šla od úvodních minut. Vše se znovu točilo především kolem nejlepšího fotbalisty světa Lionela Messiho. Hvězdný Argentinec se rychle dostal do dvou šancí, ale v koncovce selhal.

Milán si však nevzal varování k srdci a napotřetí už inkasoval. Stoper Mexes udělal chybu, po které se řítil Messi sám na branku. Jenže nepochopitelně přihrál ještě spoluhráči a zdálo se, že je po šanci. Míč se však vrátil k Messimu, kterého fauloval Antonini a rozhodčí nařídil penaltu.

Míč si postavil Messi a umístěnou střelou přesně k tyči otevřel skóre zápasu. Byl to pro něj už 13. zásah v této sezoně Ligy mistrů, čímž se postaral o nový rekord. O dosavadní maximum se s dvanácti góly dělil s Ruudem Van Nistelrooijem ze sezony 2002-2003.

Čtvrtfinále LM:

Bayern Mnichov - Marseille 2:0 (2:0)
Branky: 13. a 37. Olič. Rozhodčí: Moen (Nor.). Diváci: 66.000. První zápas 2:0, postoupil Bayern.

FC Barcelona - AC Milán 3:1 (2:1)
Branky: 11. a 41. Messi obě z pen., 53. Iniesta - 32. Nocerino. Rozhodčí: Kuipers (Niz). Diváci: 96.000. První zápas 0:0, postoupila Barcelona.

Barcelona mohla vedení rychle potvrdit, ale další šance nevyužila. Naopak AC Milán z ojedinělé akce vyrovnal. Ibrahimovic protlačil míč na Nocerina, který sám před brankářem zamířil přesně kolem Valdésovy nohy. V tu chvíli postupoval Milán.

Jenže vše zhatila hloupá chyba zkušeného stopera Nesty. Ten v závěru první půle při rohovém kopu Barcelony přímo před zraky rozhodčího zatáhl za dres Busquetse a výsledkem byla druhá penalta. K ní si znovu stoupl Messi a tentokrát střelou na druhou stranu vrátil vedení a postup na stranu Barcelony.

Katalánci už si účast v semifinále sebrat nenechali, zvláště když krátce po změně stran dorazil Messiho střelu Iniesta a dal Barceloně dvoubrankové vedení. Výhru ještě mohli potvrdit Thiago a Adriano, ale sami před gólmanem selhali. Stejně jako na druhé straně Robinho.

Barcelona tak živí naději na třetí triumf během posledních čtyř sezon a na to stát se prvním týmem, který v Lize mistrů obhájí triumf. O postup do finále si zahraje proti lepšímu z duelu mezi Benfikou Lisabon a Chelsea.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O druhém postupujícím bylo rozhodnuto už v podstatě po prvním duelu v Marseille, odkud si Bayern přivezl nadějný výsledek 2:0. Navíc už po 13 minutách odvety přidal další gól Ivica Olič. Chorvatský útočník si na hranici ofsajdu počkal na přihrávku Ribéryho a v pádu prostřelil kapitána v brance Marseille Mandandu.

V tu chvíli musel francouzský celek vstřelit tři góly, což byl při jeho mizerné formě (devět soutěžních duelů bez vítězství v řadě) v podstatě nemožný úkol. A když v závěru první půle přidal Olič po brejku další gól, bylo o postupujícím definitivně jasno. Bayern už pak mohl šetřit síly na semifinálový souboj s vítězem duelu Real Madrid - APOEL Nikósie.