Baník přehrál Žižkov a odsunul na sestup Bohemians

20:07
OSTRAVA - Ostře sledovaný záchranářský souboj ve fotbalové lize vyhrála Ostrava nad Žižkovem 3:1 a minimálně do neděle unikla z pásmu sestupu, když o bod přeskočila čtrnácté Bohemians 1905. Hrdinou zápasu byl Dominik Kraut, který dvěma góly Baníku pomohl teprve k druhé domácí výhře v sezoně.

Baník Ostrava - Viktoria Žižkov foto: ČTK

Do jednoho z klíčových zápasů sezony Ostrava vytasila eso v podobě záložníka Lukeše, který se po devíti týdnech objevil na hřišti a měl snad ještě výraznější zásluhu než Kraut na tom, že Baník v třicetistupňovém vedru tahal za delší konec.

Ostrava - Žižkov 3:1

Branky: 18. a 78. Kraut, 59. Magera - 51. Kropík. Rozhodčí: Královec - Jiřík, Hájek. ŽK: Marek, Lukeš, Greguš - Kropík, Milosavljev, Kiidron. Diváci: 11.113.

Ostrava: Baránek - Zawada, Adámik, Vomáčka, Marek - Droppa, Magera (82. Vašenda) - Fantiš, Lukeš (77. Greguš), Kukec (70. Poliaček) - Kraut.

Žižkov: Ticháček - Bartl, Kiidron, Kropík, Slodowy - Hílek - Sivrič (46. Kotyza), Sloboda (76. Čermák), Valenta, Milosavljev (60. Jurčo) - Kalod.

Zrychlil přechodovou fázi a excelentně kopal i standardní situace, ze kterých domácí v úvodu hrozili nejčastěji. Lukešův roh poslal už ve druhé minutě z malého vápna Magera nad a takřka z totožné situace Vomáčka hlavičkoval zase vedle.

Třetí možnost už znamenala gól. Fantiš po rychlé výměně míčů s Lukešem vpadl do týla žižkovské obrany, Lukešovu bombu Ticháček vyrazil jen ke Krautovi, který už se v 18. minutě hlavou z malého vápna snad nemohl zmýlit.

Domácí pak iniciativu přenechali soupeři, který získal územní převahu. Po špatné přihrávce Adámika gólmanu Baránkovi se ve velké šanci zjevil Sivrič, ale po kontaktu s brankářem se skácel k zemi a píšťalka sudího zůstala němá.

Lukeš vrátil do hry Baníku jednoduchost. Když se k němu na krajích přidali Fantiš s Kukecem, brejky domácích najednou byly smrtící. Fantiš však dvě velké šance pohřbil nepřesnou koncovkou, potřetí už radši přenechal koncovku Krautovi, který však z úhlu za Ticháčka míč neprotlačil.

Druhá půle však po největší ostravskou návštěvu sezony začal šokem. Kropík se po chybě domácí obrany dostal před Baránka, kterého oklamal kličkou a bylo vyrovnáno.

Dynamo České Budějovice - Slovan Liberec 0:4

1. FC Slovácko - FK Teplice 0:0
Rozhodčí:
L. Kovařík - Pelikán, Peřina. ŽK: Kordula, Košút, Hlúpik - Jindráček, P. Lukáš. Diváci: 4457.

Inkasovaný gól tentokrát Baník nepoložil. Záhy mu náskok mohl vrátit Droppa, který po další Lukešově akci ovšem prováhal stoprocentní šanci.

Vedení strhl na domácí stranu po osmi minutách až Magera, který hlavou prodloužil do sítě trestný kop Lukeše a dal svůj první gól po návratu z Anglie.

Záchranářskou bitvu definitivně rozhodl třetí gól Krauta, kterému po průniku z levé strany nabil Magera. Viktoria v závěru sice intenzivně domácím zatápěla, jenže vyloženou šanci už si nepřipravila a tři kola před koncem ligy na Baník ztrácí už šest bodů.