Rosický hrál po pěti měsísích. Arsenal pak dostal dva góly

15:54aktualizováno  20:59
LONDÝN - Kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický po téměř půlroční přestávce způsobené vleklým zraněním Achillovy šlachy nastoupil do soutěžního zápasu. Záložník Arsenalu si v anglické lize zahrál poprvé poprvé od května, jeho tým prohrál se Swansea 0:2.

Tomáš Rosický z Arsenalu foto: ČTK

Rosický se po léčbě zranění z červnového mistrovství Evropy vrátil na lavičku v předchozím duelu s Evertonem. Nyní ho trenér Arséne Wenger poslal na hřiště v 79. minutě, kdy vystřídal Jacka Wilshera. Osm minut po jeho příchodu se však prosadil hostující Michu a o dvě minuty později stejný hráč dokonal překvapivou porážku Arsenalu. "Kanonýři" se po ní propadli na desátou příčku tabulky.

Chelsea nevyhrála ani třetí utkání pod novým trenérem Rafaelem Benítezem. Na hřišti West Hamu ztratila poločasové vedení a podlehla 1:3. Brankář Petr Čech poprvé od příchodu španělského kouče inkasoval a jeho tým v lize naplno nebodoval již posedmé v řadě. Chelsea pod vedením fanoušky odmítaného španělského trenéra zlepšila obranu a dvakrát nedostala gól, současně ale čekala na vstřelenou branku.

Benítez ji mohl poprvé slavit po zásahu krajana Maty, který byl v 13. minutě na konci kombinační akce po přihrávce dalšího Španěla Torrese. West Hamu rozhodčí neuznali gól v první půli, obratu se tak dočkal díky zlepšené hře až po změně stran.

Bývalý útočník Carlton Cole i díky mírnému faulu hlavičkou k tyči srovnal, čtyři minuty před koncem pak připravil rozhodující branku pro Diamého.  V nastavení ukončil naděje Chelsea na srovnání třetím gólem Maiga po chybě Ashleyho Colea. Brankář Čech přišel o neprůstřelnost a dostal také žlutou kartu, když zahrál rukou mimo pokutové území.

Manchester United vyhrál zápas plný obratů

První Manchester United porazil Reading 4:3 a zvýšili svůj náskok v čele tabulky na tři body. Všechny branky padly už v prvním poločase a týmy tak vyrovnaly rekord Premier League. Dosud bylo před přestávkou k vidění sedm gólů jen v zápasech Blackburn - Leeds (1997) a Derby - Bradford (2000).

Do vedení šli jako první domácí, když se v osmé minutě prosadil Robson-Kanu. Ve 13. minutě přesnou střelou k tyči vyrovnal Anderson a vzápětí proměnil pokutový kop Rooney. Domácí ale dokázali podobně dvěma zásahy po rohových kopech opět strhnout vedení na svoji stranu. Hlavou se prosadil útočník Le Fondre a čtyři minuty po něm Morrison.

Další obrat v zápase nastartoval svým druhým gólem Rooney, ve 34. minutě se pak uvolnil Van Persie a poslal United znovu do vedení. Nizozemský útočník o pět minut později dosáhl další branky, jeho střelu totiž vyráželi domácí až za brankovou čarou, rozhodčí však gól neuznal.

Manchester City se minimálně do večerního duelu městského rivala United s Readingem vyšvihl do čela tabulky, po domácí remíze 1:1 s Evertonem však vede jen díky lepšímu skóre. Citizens prohrávali od 33. minuty, kdy se prosadil nejlepší střelec hostů Fellaini. Právě belgický záložník ale o deset minut později fauloval v pokutovém území Džeka a z nařízené penalty vyrovnal Carlos Tévez.

Ve druhém poločase již branka nepadla, a tak se na City of Manchester Stadium zrodila vůbec první vzájemná remíza na tomto hřišti po šestnácti zápasech. Svěřenci trenéra Manciniho doma neprohráli už 37. zápas v řadě.Queens Park nedokázal ani v patnáctém utkání vyhrát a vyrovnal nejdelší sérii bez výhry v úvodu soutěže. Podobně špatně vstoupil do soutěže jen Swindon v ročníku 1993/94. V prvním domácím utkání pod vedením nového kouče Harryho Redknappa remizovali Rangers s Aston Villou 1:1.

Výsledky 15. kola anglické ligy

West Ham United - Chelsea 3:1 (63. C. Cole, 86. Diamé, 90.+1 Maiga - 13. Mata)
Arsenal - Swansea 0:2 (88. a 90. Michu)
Fulham - Tottenham 0:3 (72. a 77. Defoe, 56. Sandro)
Liverpool - Southampton 1:0 (43. Agger)
Manchester City - Everton 1:1 (43. Tévez z pen. - 33. Fellaini)
QPR - Aston Villa 1:1 (19. Mackie - 8. Holman)
West Bromwich - Stoke 0:1 (75. Whitehead)
Reading - Manchester United 3:4 (8. Robson-Kanu, 19. Le Fondre, 23. Morrison - 16. z pen. a 30. Rooney, 13. Anderson, 34. Van Persie)