Lafata vystřelil vítězství nad Plzní, Sparta lídra bodově dotáhla

20:00aktualizováno  22:24
PRAHA - Fotbalisté Sparty porazili ve šlágru 21. kola první ligy Plzeň 1:0 a bodově se na ni dotáhli na čele tabulky. O výhře Pražanů před nejvyšší návštěvou sezony 19.128 diváků rozhodl v 68. minutě David Lafata, který si šestnáctým gólem v sezoně upevnil pozici nejlepšího kanonýra soutěže. Letenští doma zdolali Viktorii poprvé po třech zápasech a vrátili jí podzimní prohru 0:1.

Fotbalista Sparty Praha David Lafata foto: ČTK

Sparta Praha - Viktoria Plzeň 1:0 (0:0)

Branka: 68. Lafata. Rozhodčí: Stark - Salver, Pickel (všichni Něm.). ŽK: Řezník, Darida (oba Plzeň). Diváci: 19.128 (vyprodáno).
Sparta: Vaclík - Zápotočný, Švejdík, Holek, Hybš - Kadlec (90.+2 Vidlička), Hušbauer (88. Kweuke), Vácha, Matějovský, Krejčí - Lafata (81. Bednář). Trenér: Lavička.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida, Horváth - Rajtoral (85. Adamov), Kolář (77. Ďuriš), Kovařík - Bakoš (69. Tecl). Trenér: Vrba.

Oba týmy tak devět kol před koncem mají shodně 44 bodů a také stejnou bilanci z letošních vzájemných zápasů. Pražané před rokem při domácí prohře s Plzní v poměru 1:3 už během třinácti minut dvakrát inkasovali, tentokrát jim ale úvod vyšel mnohem lépe a většinu první půle působili aktivnějším dojmem. Obraz hry jako by předznamenala akce ze čtvrté minuty, kdy Matějovský vysunul Kadlece, který ale zblízka míč přes Kozáčika neprotlačil.

Sparťané v dalším průběhu dobře napadali a nepouštěli hosty k typické kombinační hře. Plzeň málo využívala především levou stranu, kde musel při každém kontaktu s balonem čelit ohlušujícímu pískotu a nadávkám Limberský. Jemu sparťanští fanoušci nemohou přijít na jméno poté, co na podzim přifilmoval pád v pokutovém území a kapitán Západočechů Horváth vzápětí z penalty rozhodl. Západočeši zahrozili až ve 23. minutě.

ON-LINE REPORTÁŽ ZDE

Váhajícího Váchu obral o míč Rajtoral, přiťukl na Kovaříka, který však místo střely ještě přihrával a Bakošovi chyběly k zakončení dva kroky. Prakticky z protiútoku mohla udeřit Sparta. Výtečný Matějovský další skvostnou přihrávkou vysunul Krejčího, jehož samostatný únik zneškodnil gólman Kozáčik. Nejlépe bránící tým soutěže vypadal zranitelně. A plzeňský brankář potvrzoval, že chytil dobrou formu.

Ve 40. minutě vyrazil další Krejčího střelu na zadní tyč a v závěru poločasu podržel Viktorii ještě víc, když reflexivně zakročil proti Kadlecovi. Sparta toužila dotáhnout Plzeň v tabulce a také do druhé půle vstoupila aktivně. V 55. minutě ji ale málem Západočeši ztrestali za příliš otevřenou obranu. Kovařík utekl po levé straně, zacentroval a hlavičkujícímu Bakošovi chyběly ke gólu jen centimetry. Plzeň přidala a vyrovnala hru. Když už se zdálo, že hosté získávají mírně navrch, prosadila se Sparta.

Záložník Krejčí přesně v polovině druhého dějství zacentroval z levé strany a zimní posila Lafata hlavičkou rozjásal Letnou. Lafata si připsal třetí ligový gól ve sparťanském dresu. Hosté se nevzdali. Odpovědět mohl Kolář, jeden ze čtyř bývalých sparťanů v plzeňské základní sestavě, který hlavou přestřelil a nenavázal na úterní trefu z utkání reprezentace v Arménii. Viktoria se v závěru ještě pokusila o nápor, odvrátit první porážku v lize po deseti zápasech a celkově třetí v ročníku už nedokázala.