Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Strach v hledišti i na hřišti. Francouzská hvězda se bála o nezvěstnou sestru

Sport

  16:05
PAŘÍŽ/PRAHA - Francouzský fotbalista Antoine Griezmann prožil večer plný stresu a strachu. Hrál v utkání Francie proti Německu, při kterém byly slyšet výbuchy. Po zápase se pak bál o svou sestru. Byla v baru, ve kterém teroristé postříleli desítky nevinných lidí. Ohlásila se mu až po třech hodinách. O svou sestřenici naopak přišel Lassana Diarra.

Francouzský fanoušek po skončení mezistátního utkání Francie - Německo. foto: ČTK

Během tragických událostí v Paříži zemřelo nejméně 120 lidí, z toho nejvíce v divadle Bataclan. Na koncertu americké rockové kapely Eagles of Death Metal tam čtyři teroristé s automatickými puškami zabili 85 osob a další zranili.

Griezmann odehrál proti Německu osmdesát minut a podílel se na vítězství svého týmu 2:0. To ho však po zápase vůbec nezajímalo. Měl strach o svou sestru, která byla v Bataclanu. Ještě v útrobách Stade de France, kde museli všichni fotbalisté čekat, se s ní pokusil spojit, ale marně.

Tři hodiny strachu

„Myslím na oběti útoku. Ať se Bůh postará o mou sestru a všechny Francouze,“ napsal Griezmann na svůj twitterový účet v době, kdy ještě nevěděl, jestli je jeho sestra naživu.

„Díky Bohu se moje sestra dostala z Bataclanu. Všechny moje modlitby jsou s oběťmi a jejich rodinami,“ mohl si čtyřiadvacetiletý útočník Atlética Madrid ulevit až po třech krušných hodinách.

Smutně naopak skončil jiný podobný příběh. Lassana Diarra, který také nastoupil za Francii, přišel během útoků o sestřenici. „Stejně jako stovky nevinných lidí, i moje sestřenice Asta Diakitie byla mezi obětmi útoků,“ uvedl Diarra přes Twitter.

Plocha Stade de France po utkání Francie - Německo.
Fotbaloví fanoušci prchají na hřiště po skončení utkání mezi Francií a Německem.

Samotné utkání se dohrávalo i přesto, že už v jeho průběhu byly v okolí stadionu slyšet výbuchy. „Mysleli jsme, že jde o podomácku vyrobené petardy nebo ohňostroje,“ říká pro AP Frederic Lavergne, jeden z fanoušků přítomných na stadionu.

Po skončení zápasu diváci vběhli na hřiště. „Radši jsme chtěli být tam, cítili jsme se v bezpečí,“ přiznává Lavergne. „Jen těžko jsme chápali různá vysvětlování.“

K odchodu ze Stade de France se odhodlali až po druhém vyzvání a ujištění, že je vše pod kontrolou. Při evakuaci začali někteří diváci spontánně zpívat francouzskou hymnu.

Zápasu byl přítomen i francouzský prezident François Hollande, který z něj byl evakuován za pomoci policejních složek. Prezidentova přítomnost na utkání mohla být jedním z důvodů, proč byl cílem teroristů právě fotbalový zápas. Vyplývá to z prohlášení extremistického hnutí Islámský stát, které se k útoku přihlásilo. Píše se v něm, že šlo o zápas dvou křižáckých zemí, jemuž „asistoval imbecil François Hollande“.

V Paříži byl také obránce Crystal Palace Martin Kelly, který na svém instagramovém účtu ještě před útoky zveřejnil fotografii restaurace, kde hodlá trávit večer. Fanoušci o něj pak měli strach, protože se ani on nějakou dobu na sociálních sítích nehlásil. Obavy ukončilo až vedení Crystal Palace, které uvedlo, že jej Kelly kontaktoval a je v pořádku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!