Messi dal hattrick, přesto Real Madrid slaví titul

22:11aktualizováno  3. května 0:01
BARCELONA/BILBAO - Fotbalisté Realu Madrid přerušili ve španělské lize barcelonskou nadvládu a poprvé od roku 2008 slaví mistrovský titul. Dvaatřicátý triumf v historii si zajistili díky vítězství 3:0 v Bilbau, po němž mají dvě kola před koncem soutěže v tabulce nedostižný sedmibodový náskok před druhou Barcelonou.

Fotbalisté Realu Madrid Gonzalo Higuaín a Xabi Alonso slaví foto: ČTK

Té nepomohla ani domácí výhra 4:1 nad Málagou, k níž přispěl hattrickem Lionel Messi. Hvězdný Argentinec překonal s 68 soutěžními góly v sezoně evropský rekord Gerda Müllera, který si v ročníku 1972/73 za Bayern Mnichov připsal 67 zásahů.

Španělská liga - 20. kolo

Atlético Madrid - San Sebastian 1:1 (54. Gabi - 90.+1 Vela)

FC Barcelona - Málaga 4:1 (35. a 59. obě z pen. a 64. Messi, 14. Puyol - 26. Rondón)

FC Sevilla - Betis Sevilla 1:2 (5. Negredo - 43. a 90.+2 Beňat)

Mallorca - Vallecano 1:0 (62. Castro)

Zaragoza - Levante 1:0 (11. Edu Oriol)

Bilbao - Real Madrid 0:3 (16. Higuaín, 20. Özil, 50. Cristiano Ronaldo)

Valencie - Pamplona 4:0 (77. a 83. Aduriz, 83. a 88. Jonas)

Real mohl jít na hřišti finalisty Evropské ligy do vedení už ve 12. minutě, ale nejlepší střelec týmu Cristiano Ronaldo neproměnil druhou penaltu za sebou. Před týdnem ho v odvetném semifinále Ligy mistrů vychytal brankář Bayernu Mnichov Manuel Neuer, tentokrát Portugalcův nepovedený pokus doprostřed branky zneškodnil Gorka Iraizoz.

Zaváhání nejdražšího hráče světa napravil už za čtyři minuty Gonzalo Higuaín a nedlouho po něm přidal druhou trefu Mesut Özil. Pět minut po změně stran se na stadionu San Mamés dočkal také Ronaldo. Hráči "Bílého baletu" tak protáhli sérii bez porážky na 21 ligových utkání a v druhé sezoně pod trenérem Josém Mourinhem slaví druhou trofej.

Barcelonu poslal na Nou Campu do vedení ve 14. minutě kapitán Carles Puyol po přihrávce Andrése Iniesty. Za dalších dvanáct minut sice vyrovnal hlavou nedůrazně pokrytý Salomón Rondón, ale deset minut před přestávkou vrátil domácím vedení z penalty Messi.

Čtyřiadvacetiletý kanonýr se nemýlil ani z druhého pokutového kopu v 59. minutě a pět minut nato uzavřel osmý hattrick v sezoně po přehození brankáře Carlose Kameniho. Rodák z Rosaria si vylepšil střeleckou bilanci v tomto ročníku La Ligy na 46 branek a s náskokem dvou zásahů se v tabulce střelců osamostatnil před Ronaldem.