6:00
Pelé, Diego Maradona nebo třeba Lionel Messi. Severoirský fotbalista George Best mohl všechny tři překonat. Kdyby... slibně rozjetou kariéru neutopil v alkoholu. Závislost ho nakonec stála i život.

Vyšel speciál LN 101 pohnutých osudů

Nový magazín LN - 101 pohnutých osudů.

Byl květen 1968 a na světě nebylo opěvovanějšího fotbalisty. Teprve dvaadvacetiletý ofenzivní záložník George Best byl jednou z klíčových postav Manchesteru United, který jako první anglický klub vyhrál Pohár mistrů evropských zemí (dnešní Liga mistrů).

Největší okamžik v kariéře severoirského talentu byl ovšem i počátkem smutného konce. „Tehdy asi všechno začalo. Z toho, co se dělo po finále, si nepamatuju vůbec nic. Nevím, kam jsem šel po oficiální večeři ani s kým jsem byl. Prostě totální okno. Další vzpomínku mám až po návratu do Manchesteru,“ vyprávěl Best v autorizované biografii Bestie, kterou sepsal britský novinář Joe Lovejoy (v angličtině vyšla v roce 1998).

Triumf v Poháru mistrů byl posledním velkým vítězstvím v kariéře geniálního fotbalisty. Od té doby už se nikdy do bývalé formy nedostal a nad hlavu žádný pohár nezvedl. Dokonce zažil potupný sestup Manchesteru United do druhé ligy.

Kariéru mu zničila závislost na alkoholu a gamblingu. Nezřízený životní styl může i za jeho předčasnou smrt v pouhých devětapadesáti letech. Psal se rok 2005 a fotbalový svět se loučil s legendou se stylovým příjmením.