Německo - Itálie (Balotelli) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: Reuters

Rebel Balotelli: symbol nové Itálie

Německo - Itálie (Balotelli) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Doporučujeme 1. července 2012   12:31 | Lidovky.cz
Link
Link
PRAHA - Kdo by na něj po začátku Eura vsadil, že ho novináři budou před finále vynášet do nebes. Po prvním zápase ve skupině proti Španělsku byl Mario Balotelli rozhodně spíš vhodným kandidátem na zatracení. A zaslouženě.

Když v 57. minutě běžel sám proti brankáři Casillasovi, nepochopitelně zpomalil a nechal se dobíhajícím obráncem snadno obrat o míč. Jako by ani neměl zájem dát ze stoprocentní šance gól. „Nevím, co se Mariovi stalo,“ divil se také trenér Cesare Prandelli.

Po čtvrtečním semifinále už všichni dobře chápali, co syn přistěhovalců z Ghany provedl. Dvěma góly poslal Itálii poprvé po dvanácti letech do finále mistrovství Evropy a potvrdil, jak výjimečným hráčem umí být. Ovšem jen pokud sám chce.

Obrázek zvětšíte kliknutím

Pochybnosti o Balotelliho schopnostech rázem vystřídala všeobecná euforie. „Balotalia! Celá Itálie leží Králi Mariovi u nohou. Zlobivé dítě se stalo hrdinou celého národa. Konečně se zase zrodila hvězda, je symbolem nové Itálie,“ chválil ho komentář v deníku Tuttosport.

Kdo má rád rošťáky, už si asi plakát s podobiznou Balotelliho dávno pověsil na zeď. Pro práci s propagátorem minimalistického sestřihu je nezbytná mimořádná trpělivost. „Je to skvělý fotbalista, ale já už ho nemůžu nasazovat do sestavy. Pokaždé máme nějaký problém, vždy riskujeme, že bude vyloučený,“ pravil na jaře rezignovaně trenér Manchesteru City Roberto Mancini. Po sezoně ho chtěl z kádru mistra anglické ligy vyřadit, ale nakonec změnil názor.

Kořeny Balotelliho komplikované povahy lze hledat v jeho dětství. Jeho rodiče ho přenechali pěstounům a znovu se o něj začali zajímat až ve chvíli, když se z něj stala fotbalová hvězda. Několikrát se také stal terčem rasistických útoků fanoušků. V Itálii se někteří z nich nemohli smířit s tím, že jejich zemi reprezentuje černoch. Banán po něm měli házet během Eura také fanoušci Chorvatska na stadionu v Poznani.

Házel šipky po hráči mládežnického týmu

Když se podíváte, co všechno stihl za uplynulou sezonu, hodnotit ho můžete podle dvojího měřítka. Za jednoznačný přínos se dá považovat, že v Premier League dal v mistrovské sezoně třináct gólů. Kromě toho však během 18 měsíců od přestupu z Interu Milán byl už třikrát vyloučený a za šlápnutí na hlavu Scotta Parkera v utkání s Tottenhamem nesměl Balotelli kvůli disciplinárnímu trestu čtyři zápasy nastoupit.

Výčet jeho výstřelků je daleko bohatší. Ještě se lze pousmát nad tím, že do konce dubna zaplatil v Anglii na pokutách za parkování 10 tisíc liber (zhruba 300 tisíc korun) a jeho maserati bylo sedmadvacetkrát odtaženo. Méně humorná je historka o tom, jak Balotelli v tréninkovém středisku házel šipky po jednom z členů mládežnického týmu. Jen málokoho překvapilo, že ho bulvární novináři nachytali nad ránem při odchodu ze striptýzového klubu. Pošramocenou image si mohl jen těžko vylepšit tím, že údajně věnoval při odchodu z kasina bezdomovci tisíc liber.

diskuse
Poslat mailem
Vytisknout
Tip redakci

ME ve fotbale 2012

Finále

Seminále

Čtvrtfinále

skupina Askórebodů
1. Česko4:56
2. Řecko3:34
3. Rusko5:34
4. Polsko2:32
skupina Bskórebodů
1. Německo5:29
2. Portugalsko5:46
3. Dánsko4:53
4. Nizozemsko2:50
skupina Cskórebodů
1. Španělsko6:17
2. Itálie4:25
3. Chorvatsko4:34
4. Irsko1:90
skupina Dskórebodů
1. Anglie5:37
2. Francie3:34
3. Ukrajina2:43
4. Švédsko5:53
Trenér týmu 1. ligy zpravodajského serveru Lidovky.cz
Zpátky do historie!

Články jsou řazeny podle čtenosti.

Máte mazlíčka?

Přihlašte domácího miláčka do souboje domácích mazlíčků.PŘEJDĚTE NA MOBILNÍ VERZI