Anglie - Ukrajina (Terry odvrací míč letící do branky) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy foto: ČTK

Míč už byl zřejmě za čárou, Ukrajině tak neuznali gól

Anglie - Ukrajina (Terry odvrací míč letící do branky) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
20. června 2012   8:54 | Lidovky.cz
Link
Link
DONĚCK - Debaty o nutnosti zavedení systému, který by ve fotbale určoval, zda míč přešel brankovou čáru, dostaly v úterý další velký podnět. V duelu skupiny D mistrovství Evropy vykopával anglický stoper John Terry střelu ukrajinského útočníka Marka Děviče s největší pravděpodobností už za čárou, maďarští sudí ovšem nechali hru pokračovat a značně rozhněvali domácí tým.

Jediným štěstím rozhodčích mohlo být paradoxně to, že nejprve chybovali ve prospěch Ukrajinců. Přehlédli totiž ofsajd a celá akce tak vůbec neměla pokračovat.

VÍCE O EURU 2012

To ovšem Ukrajinci neřešili a posteskli si, že neuznaná branku výrazně ovlivnila průběh zápasu. Běžela 62. minuta, domácí prohrávali a pokud by se jim povedlo srovnat, měli by ještě půl hodiny na to, aby vstřelili vítězný gól, který by znamenal postup. Po prohře 0:1 jde dál anglický soupeř. "Gól, který nám nebyl uznán, opravdu změnil náš herní plán. Pokud by nám ho uznali, myslím, že celý zápas mohl vypadat úplně jinak," prohlásil ukrajinský kapitán Andrej Ševčenko.

Ukrajinci si byli jistí, že Terry vykopával míč už za brankovou čárou. "Marko říkal, že to byl gól. Myslím, že rozhodčí udělali hodně chyb," tvrdil obránce Jaroslav Rakickij.

Podle trenéra Olega Blochina jde verdikt především na vrub brankového rozhodčího. Nestál daleko, přesto zřejmě mylně informoval hlavního Viktora Kassaie, že o gól nešlo. "Na hřišti je pět rozhodčích a ani jeden nevidí, že je míč padesát centimetrů za čárou. Proč tedy potřebujeme pět rozhodčích?" tázal se Blochin. "Ale nechci se dále bavit o rozhodčích. Prohráli jsme a nechci na ně všechno svádět," řekl.

Angličané sporné góly přitahují

Angličané jako by sporné gólové situace přitahovali. Ve finále mistrovství světa v roce 1966 ve Wembley se s Německem podobně trefil domácí Geoff Hurst. Odražený míč se vrátil do pole, švýcarský sudí Gottfried Dienst po konzultaci se svým sovětským asistentem Tofikem Bachramovem gól uznal a Angličané nakonec vyhráli 4:2. Dodnes přitom není zcela jasné, zda balon čáru opravdu přešel.

Předloni na světovém šampionátu v Jižní Africe pro změnu uruguayští sudí výběru Albionu upřeli regulérní gól v osmifinále s Německem. Za stavu 1:2 se míč po střele Franka Lamparda odrazil zjevně za čáru, branka ale neplatila a Anglie nakonec prohrála 1:4. "Abyste byli úspěšní, potřebujete štěstí. Před dvěma lety jsme ho po Frankově střele neměli a museli jsme si balit kufry," konstatoval anglický kapitán Steven Gerrard.

Kouč Roy Hodgson si prý není jistý, zda míč přešel čáru. Především chválil Terryho za pohotový obranný zákrok. "Udělal to skvěle. Ani s technologií si nebudete zcela jisti. Ale jestli to byl opravdu gól, tak jsme měli kousek štěstí," připustil.

ČTK, Lidovky.cz
diskuse (1)
Poslat mailem
Vytisknout
Tip redakci

ME ve fotbale 2012

Finále

Seminále

Čtvrtfinále

skupina Askórebodů
1. Česko4:56
2. Řecko3:34
3. Rusko5:34
4. Polsko2:32
skupina Bskórebodů
1. Německo5:29
2. Portugalsko5:46
3. Dánsko4:53
4. Nizozemsko2:50
skupina Cskórebodů
1. Španělsko6:17
2. Itálie4:25
3. Chorvatsko4:34
4. Irsko1:90
skupina Dskórebodů
1. Anglie5:37
2. Francie3:34
3. Ukrajina2:43
4. Švédsko5:53
Trenér týmu 1. ligy zpravodajského serveru Lidovky.cz
Zpátky do historie!

Články jsou řazeny podle čtenosti.

Máte mazlíčka?

Přihlašte domácího miláčka do souboje domácích mazlíčků.PŘEJDĚTE NA MOBILNÍ VERZI