Češi snadno přehráli Kazachstán a v kvalifikaci jsou stále stoprocentní

16:45aktualizováno  22:58
ASTANA (Od našeho zpravodaje) - Čeští fotbalisté potvrdili zdařilý vstup do kvalifikace mistrovství Evropy 2016. Po výhrách nad Nizozemskem a Tureckem zvládli i utkání v Kazachstánu, kde vyhráli 4:2. Ve skupině A tak mají maximální možný počet bodů.

Česká radost. Tomáš Sivok (vlevo) a Bořek Dočkal. foto: ČTK/AP

Reprezentace se musela v Astaně obejít bez kapitána Rosického, kterého do utkání nepustilo zraněné lýtko. V základní sestavě ho nahradil Kolář, jenž od první minuty naskočil v národním týmu poprvé po více než dvou letech.

A byl to právě plzeňský záložník, který ve 13. minutě přiklepl míč Dočkalovi, jenž z osmnácti metrů napřáhl a pravačkou otevřel skóre - 0:1. Brankář Sidělnikov se po přesné střele k pravé tyči natahoval marně.

Jurij Logviněnko (na zemi) v krkolomné pozici. Vlevo na snímku je Vladimír...
Hlavička! Michal Kadlec odvrací vysoký centr.
Daniel Kolář se snaží obelstít Dmitrije Šomka.
Česká radost. Tomáš Sivok (vlevo) a Bořek Dočkal.

S nadsázkou jde říct, že v tu chvíli bylo hotovo. Zatím vždy, když se Dočkal v reprezentačním dresu trefil, tak čeští fotbalisté vyhráli... Už to platilo ve čtyřech případech včetně dvou posledních utkání proti Turecku a Nizozemsku.

Série pokračuje i po zápase na umělé trávě v Astaně proti Kazachstánu. Čeští fotbalisté totiž vedení v dalším průběhu utkání navyšovali.

Těsně před přestávkou padl druhý gól po sparťanské spolupráci. Z pravé strany centroval Kadeřábek a Lafata před odkrytou bránou doklepával levou nohou.

Také třetí gól si připsal jeden z pěti zástupců mistrovské Sparty v základní sestavě. Po Dočkalově centru do pokutového území se z první prosadil Krejčí, kterému navíc finští rozhodčí v prvním poločase neuznali kvůli ofsajdu trefu hlavou.

Tři minuty před koncem se prosadil ještě Necid, který za reprezentaci nastoupil poprvé po dvou letech a čtyřech měsících. V národním týmu se trefil poosmé, stejně jako Lafata.

Vyhrál lepší tým. Česko zápas kontrolovalo a nedostávalo se do problémů. Potvrdilo roli favorita. Nic na tom nezměnily ani dva góly domácích za rozhodnutého stavu.

ON-LINE PŘENOS ZDE

V prvním poločase se Kazachstán do šancí skoro nedostával, jen dvakrát špatně střílel Chižničenko. Vážnější příležitosti si domácí vytvořili až po přestávce. Ale Logviněnko trefil tyč a Chižničenko hlavičkoval mimo.

Nakonec však gólman Čech přecen jen inkasoval. Za stavu 3:0 Dočkal po rohovém kopu smolně odhlavičkoval míč k Logviněnkovi, jenž zblízka dorazil míč do brány. Byť gól nic neřešil, fanoušci si ho užívali i tak.

Island si vyšlápl na Nizozemsko

Fotbalisté Islandu porazili na domácí půdě favorizované Nizozemsko 2:0 a vedou „českou“ skupinu. Holanďané vyšli naopak podruhé naprázdno a na vedoucí tandem ztrácejí už šest bodů.

Kazachstán měl navíc poslední slovo, neboť za stavu 4:1 dal Logviněnko ještě jeden gól. Kazachstán - Česko 4:2.

Zpočátku se zdálo, že větším „soupeřem“ je umělý trávník, který navíc v Astaně nemá nejvyšší kvalitu. Svěřenci trenéra Vrby se s ním chvíli sžívali. Míč měl úplně jiný odskok než na přírodním povrchu.

I tuto záludnost ovšem Dočkal, Kolář, Krejčí a spol. zvládli a připsali si do tabulky skupiny A další tři body. Na kontě jich nyní mají devět. Před začátkem bojů o postup na Euro 2016 přitom šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta řekl: „Když po těchto třech zápasech budeme mít čtyři a více bodů, tak budu spokojený.“

Česká reprezentace odehraje letos už jen jeden zápas - 16. listopadu přivítá v Plzni Island, reálného konkurenta v boji o postupové příčky.

Výsledky kvalifikace o postup na ME 2016

Skupina A

Kazachstán - ČR 2:4 (0:2)

Branky: 84. a 90.+1 Logviněnko - 13. Dočkal, 45. Lafata, 56. Krejčí, 88. Necid. Rozhodčí: Gestranius - Aravirta, Alakare (všichni Fin.). ŽK: Tagybergen, Šomko, Nuserbajev - Kolář. Diváci: 18.000.

Kazachstán: Sidelnikov - Vorotnikov, Abdulin, Logviněnko - Mirošničenko (83. Bejsebekov), Tagybergen, Karpovič (58. Konysbajev), Šomko - Islamchan - Nuserbajev, Chižničenko (70. Nurgalijev). Trenér: Krasnožan.

Česko: Čech - Kadeřábek, Sivok (81. Procházka), M. Kadlec, Limberský - Darida, Vácha - Dočkal, Kolář, Krejčí (69. Pilař) - Lafata (79. Necid). Trenér: Vrba.

Island - Nizozemsko 2:0 (2:0)

Branky: 10. z pen. a 42. G. Sigurdsson.

Lotyšsko - Turecko 1:1 (0:0)

Branky: 54. Šabala z pen. - 47. Kisa. ČK: 90.+3 Freimanis (Lotyšsko).

Andorra - Izrael 1:4 (1:2)

Branky: 15. Ildefons Lima - 3., 41. a 82. Damari, 90.+6 Hemed z pen.

Zenica: Bosna a Hercegovina - Belgie 1:1 (1:0)

Branky: 28. Džeko - 51. Nainggolan.

Wales - Kypr 2:1 (2:1)

Branky: 13. Cotterrill, 23. Robson-Kanu - 36. Laban. ČK: 48. King (Wales).

Chorvatsko - Ázerbájdžán 6:0 (4:0)

Branky: 34. a 45. Perišič, 11. Kramarič, 45.+2 Brozovič, 56. Modrič z pen., 61. vlastní Sadygov.

Malta - Itálie 0:1 (0:1)

Branka: 24. Pellé. ČK: 28. Mifsud - 73. Bonucci.

Norsko - Bulharsko 2:1 (1:1)

Branky: 13. Elyounoussi, 72. Nielsen - 43. Bodurov.

1. Chorvatsko 3 3 0 0 9:0 9
2. Itálie 3 3 0 0 5:1 9
3. Norsko 3 2 0 1 5:3 6
4. Bulharsko 3 1 0 2 3:4 3