Kvalifikace v Monze patřila Mercedesu. Nejrychlejší byl Hamilton

15:09aktualizováno  16:36
MONZA/PRAHA - Kvalifikaci na Velkou cenu Itálie formule 1 ovládl tým Mercedes. Pole position v Monze získal Brit Lewis Hamilton před lídrem mistrovství světa Nicem Rosbergem z Německa, jenž startoval z prvního místa do předchozích čtyř závodů.

Kvalifikace na Velkou cenu Itálie. Na snímku Lewis Hamilton. foto: ČTK/AP

Hamilton vyhrál kvalifikaci popáté v sezoně, ale poprvé od květnové Grand Prix Španělska. Následně získal Rosberg šest ze sedmi možných pole position a i díky tomu vede před třináctým závodem sezony průběžné pořadí před Hamiltonem o 29 bodů. Devětadvacetiletý Brit svého týmového kolegu a rivala porazil o 274 tisícin sekundy.

Také další dvě řady budou v neděli na startu patřit jezdcům z jedné stáje. Za mercedesy budou stát williamsy Fina Valtteriho Bottase a Brazilce Felipeho Massy, páté a šesté místo patří Dánovi Kevinu Magnussenovi a Britu Jensonu Buttonovi z McLarenu.

"Je skvělé, že jsme zvládli kvalifikační double jako tým. A doufám, že předvedeme zítra fanouškům skvělý závod," uvedl Hamilton. Vztahy pilotů Mercedesu před dvěma týdny ještě více zmrazila jejich kolize ve Spa, po níž Hamilton nedojel. Šéfové týmu poté jezdce před podobnými incidenty důrazně varovali a Rosberg dostal tučnou pokutu.

"Nic se nezměnilo. Pokyny byly jasné už před začátkem sezony, takže to není žádná novinka," řekl Rosberg, jehož první kvalifikační porážka po čtyřech pole position nezneklidnila. "Druhé místo je pro zítřek pořád dobrá pozice. Je to dlouhý závod a může se stát všechno. Musíme se na závod dobře připravit a dobře odstartovat," uvedl Němec.

Až ve čtvrté řadě budou bývalí mistři světa Fernando Alonso na ferrari a Sebastian Vettel z týmu Red Bull. Devátý čas zajel třetí muž MS Daniel Ricciardo, Vettelův stájový kolega.

Kvalifikace na Velkou cenu Itálie, závod mistrovství světa vozů formule 1

1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:24,109, 2. Rosberg (Něm./Mercedes) -0,274, 3. Bottas (Fin./Williams) -0,588, 4. Massa (Braz./Williams) -0,756, 5. Magnussen (Dán./McLaren) -1,250, 6. Button (Brit./McLaren) -1,270, 7. Alonso (Šp./Ferrari) -1,321, 8. Vettel (Něm./Red Bull) -1,327, 9. Ricciardo (Austr./Red Bull) -1,600, 10. Pérez (Mex./Force India) -1,835.