Forlán dvěma góly dokázal nemožné: umlčel vuvuzely

9:27
JOHANNESBURG (JAR) - Útočníkovi Diegu Forlánovi se povedlo téměř nemožné. Dvěma góly pomohl Uruguayi k výhře 3:0 nad domácí Jihoafrickou republikou a jako první na fotbalovém mistrovství světa umlčel bzučení vuvuzel.

Diego Forlán zahrává pokutový kop. foto: Reuters

Diego Forlán

"Jsem moc šťastný. Doufám, že jsme ukázali svou pravou tvář. Na trofej pro krále střelců ale vůbec nepomýšlím, opravdu ne. Góly jsou důležité pro tým, ne pro mě."

Forlán se nejprve trefil ve 24. minutě nádhernou střelou z dálky, druhou branku přidal v 80. minutě z penalty. Jeho góly přiblížily Uruguay k prvnímu postupu do osmifinále od roku 1990 a také dokázaly umlčet vuvuzely na stadionu v Pretorii, který začali domácí fanoušci předčasně opouštět. "Před zápasem jsme si dali jasný cíl. Musíme však jít pořád dál. Ještě jsme ničeho nedosáhli," uvedl Forlán.

VÍCE ČTĚTE

Rodák z Montevidea si na světovém šampionátu zahrál už před osmi lety, kdy dal jeden gól a Uruguay nepostoupila ze skupiny. V té době však prožíval těžké časy, protože v Manchesteru United nedokázal naplnit pověst střelce.

Dokonce si vysloužil přezdívku Diego Forlorn (Beznadějný) a nepohodl se s trenérem Alexem Fergusonem. Před zápasem s Chelsea totiž odmítl jeho radu, jaké si vzít kolíky do kopaček, a když neproměnil jasnou šanci, za tým už si nikdy nezahrál.

Uruguay - JAR (Diego Forlán proměňuje pokuový koú)

Nyní je však všechno jinak. Po přestupu do Villarreallu v roce 2004 a do Atlétika Madrid o tři roky později ožil a dvakrát se stal nejlepším střelcem španělské ligy (2004/05 a 2008/09). Ve stejných sezonách také získal Zlatou kopačku pro nejlepšího evropského střelce.

"Je to přesně typ hráče, který rozhoduje zápasy. A ne jen dnes, ale už asi pět šest let," pochválil Forlána po utkání trenér JAR Carlos Alberto Parreira. "Dvakrát byl nejlepším střelcem ve Španělsku, a když si na něj nedáte pozor, máte potíže. Je to prostě skvělý hráč, hlavně první gól byla nádherná střela," přidal.