11:35
PITTSBURG - Hokejisté Philadelphie i ve druhém utkání play off NHL na ledě Pittsburghu nezvládli první třetinu a prohrávali po úvodní dvacetiminutovce 1:3, přesto nakonec slavili vítězství 8:5. Zápas stejně jako ve středu otočili a po třináctibrankové přestřelce se ujali v sérii vedení 2:0 na zápasy.

Jágr v objetí spoluhráčů po vítězném gólu foto: ČTK

Vítězný šestý gól vstřelil Jaromír Jágr, který v čase 49:13 vůbec poprvé v celé sérii dostal Letce do vedení v průběhu základní hrací doby. Philadelphia předtím dokázala třikrát vyrovnat náskok soupeře, po Jágrově gólu na 6:5 dokonali obrat Sean Couturier a Claude Giroux, kteří si oba připsali hattrick.

U dvou branek Flyers asistoval Jakub Voráček, který v prodloužení rozhodl první zápas, v němž jeho tým prohrával po první třetině dokonce 0:3. Jednu asistenci zaznamenal obránce Pavel Kubina, jenž se vrátil do sestavy Philadelphie poté, co první duel sledoval pouze na tribuně. Tučňáci šli do vedení už po 15 sekundách hry, kdy se trefil Sidney Crosby.

Posléze vedli 3:1, 4:3 a 5:4, jenže Flyers dokázali i díky dvěma gólům ve vlastním oslabení náskok vymazat. A pak přišla Jágrova chvíle. Český útočník se v 50. minutě dostal zády k brance k odraženému puku po Kubinově střele a z otočky prostřelil Marca-Andreho Fleuryho.

Gól Jaromíra Jágra

Hostům se pak podařilo to, co domácí ani v jednom ze dvou zápasů nedokázali - udržet vedení. A v závěru přidali další dvě branky. "Myslím, že jsme byli tak šťastní z toho, že konečně vedeme, že jsme se prostě zbláznili a bojovali ze všech sil, abychom si náskok udrželi," prohlásil trenér Flyers Peter Laviolette. "To, že se nám podařilo otočit už druhé utkání, vypovídá o charakteru tohoto mužstva. Hráči dnes předvedli neuvěřitelný výkon," chválil kouč.

Velkolepé představení sehráli především útočníci Couturier a Giroux. Prvně jmenovaný devatenáctiletý nováček je vůbec prvním náctiletým hráčem od roku 1945, který vstřelil tři góly v jednom utkání play off. Giroux ke třem brankám přidal ještě tři asistence a se šesti body v zápase vytvořil nový klubový rekord.

"I kdyby Couturier nedal ani jeden gól, řekl bych, že odehrál skvělý zápas. Jenže on kromě výborné defenzivní práce ještě třikrát skóroval. Myslím, že neexistuje výraz, kterým by se dal vyjádřit jeho dnešní výkon. Hrál úchvatně, nebo prostě ještě lépe. Byl jednoduše neuvěřitelný," chrlil slova chvály na rodáka z Phoenixu Jágr.

Naopak domácí hokejisté marně hledali důvody, proč ani ve druhém zápase nedokázali zužitkovat slibný náskok z první třetiny. "Musíme vydržet hrát celých 60 minut. Pořád se o tom bavíme a dokud se nám to nepovede, nepřestaneme o tom diskutovat," krčil rameny útočník James Neal. "Je frustrující, když odehrajete tak dobře první třetinu a pak si necháte zápas proklouznout mezi prsty." Série se nyní přesune do Filadelfie, kde je v neděli odpoledne na programu třetí zápas. Flyers do něho budou vstupovat s vědomím, že v historii dotáhli do vítězného konce všech sedmnáct sérií, v nichž vedli 2:0 na zápasy.

Video ze zápasu Florida - New Jersey

Úspěšně vstoupil do bojů o Stanley Cup také další český útočník Patrik Eliáš, který přispěl gólem k výhře New Jersey 3:2 na ledě Floridy. Trefou v 7. minutě odstartoval kanonádu v první třetině, kterou Ďáblové vyhráli 3:0 na góly a 26:9 na střely. Panteři, kteří nastoupili v play off poprvé po dvanácti letech, dokázali v druhém dějství dvěma brankami snížit, vyrovnat už se jim ale nepodařilo.

Devils udrželi vedení až do konce zejména díky skvělému Martinu Brodeurovi, který vychytal své jubilejní 100. vítězství v play off (více už jich má jen Patrick Roy - 151). Vedle 24 zákroků si připsal také asistenci, když v přesilové hře pohotově rozehrál akci, která skončila druhým gólem.

"To je prostě Márty," poznamenal autor branky na 2:0 Dainius Zubrus. "Umí zvednout hlavu, takže má skvělý přehled o dění na ledě. Ta přihrávka až na modrou útočnou čáru na Davida Clarksona byla maximálně přesná a pohotová.

Mezi jeho přihrávkou a mou střelou uběhla opravdu jen chvilka," všiml si Zubrus. O největší překvapení se v play off zatím starají hokejisté Los Angeles, kteří dokázali vyhrát i druhý zápas na ledě nejlepšího celku základní části Vancouveru a vedou v sérii 2:0 na zápasy. Hlavní zásluhu na výhře Králů 4:2 měl Dustin Brown, který vedle jedné asistence dvakrát skóroval ve vlastním oslabení a vyrovnal tak jeden z rekordů Wayna Gretzkého.

Reparát po nepovedeném prvním utkání naopak složil Detroit, který vyhrál v Nashvillu 3:2 a srovnal sérii na 1:1.

Výsledky - 1. kola play off NHL:

Florida - New Jersey 2:3 (0:3, 2:0, 0:0)
Branky: 28. Bergenheim, 36. Versteeg (Fleischmann) - 7. Eliáš, 15. Zubrus, 15. Carter. Střely na branku: 26:38. Diváci: 19.119. Stav série: 0:1.

Pittsburgh - Philadelphia 5:8 (3:1, 1:3, 1:4)
Branky: 10. a 32. Kunitz, 1. Crosby, 20. Martin, 42. Kennedy - 26., 32. a 60. Giroux (na první Voráček), 40., 42. a 59. Couturier (na třetí Voráček), 13. Talbot, 50. Jágr (Kubina). Střely na branku: 28:31. Diváci: 18.626. Stav série: 0:2.

Vancouver - Los Angeles 2:4 (0:1, 1:1, 1:2)
Branky: 21. Hansen, 57. Pahlsson - 20. a 26. Brown, 49. Stoll, 55. Lewis. Střely na branku: 48:26. Diváci: 18.890. Stav série: 0:2.

Nashville - Detroit 2:3 (0:2, 1:1, 1:0)
Branky: 30. A. Kosticyn, 56. Weber - 9. White, 16. Emmerton, 30. Franzén. Střely na branku: 26:17. Diváci: 17.113. Stav série: 1:1.