Florbalistky rozstřílely Lotyšsko a postupují z druhého místa

22:03
BRNO - České florbalistky navnadily domácí diváky na čtvrtfinále mistrovství světa. Na domácím šampionátu deklasovaly v Brně Lotyšsko 12:1 (7:0, 2:1, 3:0) a postupují z druhého místa ve skupině B. První příčka patří neporaženým Švýcarkám.

Santa Torstereová (vlevo) z Lotyšska a česká kapitánka Zuzana Macurová. foto: ČTK

Češky po vítězství Švýcarska nad Norskem už nemohly skupinu vyhrát, ale k druhému místu jim případně stačila i těsná prohra. Utkání se však stalo brzy formalitou a 1572 diváků se bavilo oslavami jedné branky za druhou.

Po 56 vteřinách bylo po střele Bočanové nařízeno trestné střílení pro postavení jedné z Lotyšek v brankovišti a gólmanku Jekabsoneovou si z penalty vychutnala Billá. Ta jinak opět po zranění kolena ještě zůstala během zápasu na střídačce a naskočila až ve třetí třetině.

Po sérii dalších šancí zvýšila v šesté minutě po střele Krupnové do horní tyče z dorážky Dominika Šteglová, který hrála 50. zápas v reprezentaci. Za 55 vteřin slavila svůj premiérový gól na světovém šampionátu Žůrková. Česky si s outsiderem pohrávaly, náskok ještě v úvodní části navýšily dvakrát Urbánková, svou první trefou na MS Hašová a Paulovičová.

Brankářka Provázková, který poprvé na turnaji dostala šanci místo jedničky Christianové, si musela na první zákrok počkat až do 21. minuty, kdy vyrazila pokus Bilinské. Lotyšky se z tlaku českého týmu dostaly i do ojedinělé šance. Nejdelší pasáž bez gólu ukončila ve 31. minutě Vojáčková. Pak se podruhé v utkání trefila Žůrková.

Přání publika o dovršení desítky domácí tým v druhé části ještě nevyslyšel, naopak 13 vteřin před pauzou kuriózně překonala od mantinelu Jílková Provázkovou. V závěrečné části navýšily rozdíl Urbánková a Halfarová, která si také mohla schovat balónek po první trefě na šampionátu, a v přesilovce Jílková.

ČR - Lotyšsko 12:1 (7:0, 2:1, 3:0)

Branky a nahrávky: 1. Billá z trestného střílení, 6. D. Šteglová (Krupnová), 7. Žůrková (Niemcová), 12. Urbánková (Jílková), 17. Hašová (Sládečková), 19. Paulovičová (Žůrková), 20. Urbánková (A. Bočanová), 31. Vojáčková (Žůrková), 36. Žůrková (Niemcová), 41. Urbánková (Krupnová), 45. Halfarová (Macurová), 55. Jílková (A. Bočanová) - 40. vlastní Jílková. Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 0:1. Využití: 1:0. Diváci: 1572.

Sestava ČR: Provázková - Halfarová, Niemcová, Krupnová, Jílková, Černá, Čapková - Žůrková, Paulovičová, Vojáčková - A. Bočanová, Urbánková, D. Šteglová - Hašová, H. Sládečková, Macurová - Billá, od 30. navíc Jarolímová, Hyršlová. Trenéři: Šatalíková, M. Šteglová a Jedlička.