Florbalistky zdolaly Dánky a v semifinále vyzvou Finsko

21:32aktualizováno  22:46
ST. GALLEN (ŠVÝCARSKO) - České florbalistky zvítězily v čtvrtfinále mistrovství světa v St. Gallenu nad Dánskem 5:1 a už vyrovnaly své historicky nejlepší umístění z minulého šampionátu. Hattrickem se na tom podílela Adéla Bočanová, které na všechny tři góly přihrála starší sestra Kamila. V sobotu čeká svěřenkyně trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové od 19:10 boj o finále s Finskem a zároveň první pokus získat premiérovou medaili.

České florbalistky. foto: ČFbU

Český tým nastoupil oproti minulým zápasům opět v pozměněném složení formací a musel od sedmé minuty dohánět ztrátu. Jarolímová totiž po akci Kotíkové zblízka ztroskotala na brankářce Kaarsbergové a Dánky se dostaly následně do přečíslení, které zakončila přesnou střelou do pravého horního rohu hvězda Seveřanek hrající ve švédském Dalenu Di Nardoová. Nápor českých florbalistek pokračoval, střelecky aktivní byla především Jarolímová, která také ve 14. minutě po přihrávce Kotíkové vyrovnala.

Do druhé části české trenérky sáhly do složení první a třetí formace. Místo Jílkové se posunula k Urbánkové se Šteglovou Koníčková a k Szotkowské a Vojáčkové se zařadila nově Lacková. Druhý útok zůstal pohromadě a ve 22. minutě po osvědčené spolupráci nejproduktivnějších českých hráček na turnaji po výzvě Kamily Bočanové otočila stav její sestra Adéla. Neustálá česká převaha ale dlouho postrádala další brankové vyjádření.

Česko - Dánsko 5:1

Branky a nahrávky: 14. Jarolímová (Kotíková), 22. A. Bočanová (K. Bočanová), 38. Cepek Žižková (Kotíková), 50. A. Bočanová (K. Bočanová), 60. A. Bočanová (K. Bočanová) - 7. Di Nardoová (Olaussonová). Rozhodčí: Bienkowski, Chomnicki (Pol.). Vyloučení: 0:1. Využití: 1:0. Diváci: 653.
Sestava ČR: Kubíčková - Krupnová, Billá, Cepek Žižková, Kotíková, Pastušková, Macurová - Urbánková, Jílková (21. Lacková), D. Šteglová - A. Bočanová, K. Bočanová, Jarolímová - Szotkowská, Vojáčková, Koníčková. Trenérky: Karolína Šatalíková a Markéta Šteglová.

Zvýšení náskoku se dočkal výběr Šatalíkové se Šteglovou až ve 38. minutě, kdy se trefila Cepek Žižková a radovala se ze své vůbec první branky v národním týmu. V samotném závěru druhé části odmítla zdramatizování vývoje brankářka Kubíčková, která skvělým reflexivním zákrokem nohou vytěsnila tečovaný pokus Line Dyrholm Jensenové.

Češky si v závěrečné části aktivní hrou hlídaly bezpečný náskok a v 50. minutě při vyloučení Pedersenové navýšily skóre. Opět se předvedly sestry Bočanovy a podruhé se trefila sedmnáctiletá Adéla, která ještě 22 vteřin před koncem dovršila hattrick a vylepšila si statistiky na turnaji o šestý gól a desátý bod.

"Bylo to ze začátku hodně nervózní, holky se snažily dodržovat, co jsme po nich chtěly, jen tam byl menší tlak do brány a chybělo napadání. Představovaly jsme si, že holky budou hrát agresivněji," hodnotila trenérka Šatalíková. Změnami v sestavě po první části s kolegyní Šteglovou oživily hru. "Chtěly jsme trošku změnu, bylo to takové ospalé a některým hráčkám se úplně nedařilo." Šatalíková byla ráda, že se postupně výkon zlepšoval, ale úplně spokojená nebyla. "Jedna lajna zařídila v podstatě všechny góly, tak té se dařilo.

Ale neznamená to, že ty ostatní byly horší. Prostě to nebylo úplně tak, jak bychom si představovaly, ale jsme spokojené s výsledkem," navázala Šatalíková, která se svým týmem už vyrovnala čtvrté místo z roku 2009 ze Švédska.

"Povinným" postupem mezi nejlepší čtyři splnil český tým základní cíl, teď bude útočit na stupně vítězů. "Holky vyhrály povinné zápasy, které jim podle mého názoru strašně svazovaly ruce. Doufám, že zítra už do zápasu s Finskem půjdou bez respektu, bez bázně a nebudou se nervovat tím, že něco musí. Bude se jim hrát líp," věřila.

Češky čeká první zápas se soupeřkami z elitní trojky, s nimiž se pravidelně potkávají na Euro Floorball Tour. "Potkáváme se dvakrát ročně, týmy se hodně znají. Teď to bude otázka formy na mistrovství světa," prohlásila Šatalíková. Po roli favorita teď ale bude český tým outsiderem. "Je to hodně o psychice. Spadne z holek to, co jim svazuje nohy, co jim rozklepává hokejky a nenutí je k tomu hrát rychle od hokejek a brzdí je to vlastně v tom, co umí. Věřím tomu, že se to zítra změní," dodala Šatalíková.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...