Statečně bojovaly o finále, florbalistky ale proti Finsku potopil vlastní gól

18:46aktualizováno  19:00
TAMPERE - České florbalistky podlehly v semifinále mistrovství světa v Tampere domácímu Finsku 3:4 a budou hrát v sobotu o bronz s poraženým ze souboje Švédska se Švýcarskem. Svěřenkyně trenéra Miroslava Janovského sice díky trefě Hany Koníčkové v čase 59:41 vyrovnaly na 3:3, ale tři sekundy před koncem si brankářka Lenka Kubíčková srazila do vlastní sítě pokus Eliny Kujalaové odražený od zadního mantinelu.

Zleva Martina Řepková z ČR a Jaana Lirkkiová z Finska. foto: ČTK

Před utkáním byla oceněna rekordmanka Denisa Billá, která od prezidenta Českého florbalu Filipa Šumana dostala kytici a památeční dres, který jí bude připomínat dnešní jubilejní stý zápas v národním týmu. Kapitánka jej oslavila i gólem, ale k radosti v podobě historického úspěchu nevedl. Ve vyrovnané bitvě se jako první radovaly Finky. V době, kdy ležela otřesená Mlejnková u poloviny hřiště, se trefila z dorážky Hannonenová. Vyrovnat mohla Mlejnková po přihrávce Řepkové, ale finská brankářka stihla zasáhnout rukou. Po střele Krupnové jí pomohla levá tyč.

Mistrovství světa florbalistek v Tampere:

Semifinále:

Finsko - ČR 4:3 (1:0, 0:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 7. Hannonenová (Lirkkiová), 44. Pöllänenová (Kippiläová), 56. K. Kujalaová (Eskelinenová), 60. E. Kujalaová (Mertsalmiová) - 33. Billá (Mlejnková), 40. Krupnová (Urbánková), 60. Koníčková (Vrátná). Rozhodčí: Edinová, Nilssonová (obě Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 4676.

19:15 Švédsko - Švýcarsko. O 5.-8. místo: Německo - Polsko 5:2 (3:1, 0:0, 2:1) Branky: 4. Kuhlmannová, 5. vlastní, 20. Fischerová, 58. Baumgartenová, 60. Kleerbaumová - 17. Raczkowská, 50. Plechanová.

V druhém dějství nejdříve český tým nevyužil přesilovku při vyloučení Elly Alankaové, pak měly více ze hry domácí florbalistky, ale na Kubíčkovou znovu nevyzrály. Naopak ve 33. minutě se Češky radovaly z vyrovnání. Billá vystřelila z dálky tahem a trefila se pod horní tyč. Mäkeläová přes stínící Řepkovou i spoluhráčky střelu vůbec neviděla.

Kubíčková pochytala i další nebezpečné pokusy Finek a 28 sekund před druhou pauzou šel Janovského výběr do vedení. Urbánková ideálně uvolnila Krupnovou, která z vrcholu velkého brankoviště překonala po předchozím zákroku ještě rozhozenou Mäkeläovou.

Finky smazaly ztrátu v přesilovce při trestu Ratajové ve 44. minutě. Po přihrávce Kippiläové se trefila z levé strany Pöllänenová. Za čtyři minuty zabojovala Řepková a málem se dostala do úniku. Kubíčková zase zlikvidovala nebezpečný pokus Lirkkiové.

V 56. minutě už se prosadila před brankou Karoliina Kujalaová, ale v power play srovnala po nabídce Vrátné z voleje Koníčková. Když už se zdálo, že přijde prodloužení, vybrala si slabou chvilku Kubíčková a Finky slavily.