Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

Florbalistky po hororové druhé třetině prohrály o bronz se Švýcarskem

13:32aktualizováno  13:45
TAMPERE - České florbalistky na mistrovství světa v Tampere na medaili nedosáhly. V duelu o bronz podlehly Švýcarsku 4:5 a skončily stejně jako před dvěma roky na domácím šampionátu v Brně a Ostravě čtvrté. Švýcarky vedly už 5:1 a finiš týmu trenéra Miroslava Janovského v závěrečné třetině více než snížení na rozdíl jediné branky nepřinesl.

Hana Koníčková smutní. foto: ČTK

Český tým začal aktivně, Sládečková ještě po přihrávce Mlejnkové přestřelila, ale ve třetí minutě už se Janovského tým radoval z vedení. Čapková se trefila od půlky do levého horního rohu a gólmanka Schmidová sáhla do prázdna. Další možnost měla opět Sládečková. Švýcarky se do první větší šance dostaly až v 10. minutě, kdy proti Ludwigové zasáhla Kubíčková.

Přestože obhájkyně bronzu z Ostravy při snaze o vyrovnání stále častěji držely balónek, české brejky byly nebezpečnější. A když se dostaly Švýcarky do šance, byla na místě Kubíčková, která se snažila odčinit chybu u vítězné branky Finska z pátečního semifinále. Těsně před první pauzou se stihla přesunout a zmařila možnost Wikiové.

To se stane jednou za život, smutnila po vlastním gólu florbalistka Kubíčková

V druhé části se ale obraz hry zcela změnil. Kubíčková ještě zlikvidovala šance Stellaové, Zwinggiové a také přihrávku Bärtschiové na úplně volnou spoluhráčku před brankou. Český tým měl s napadáním Švýcarek problémy a Schmidovou ohrozil sporadicky. A Švýcarky dokázaly svou zlepšenou hru korunovat i góly.

V 29. minutě už se trefila přesně pod horní tyč Martiová, hned za 19 sekund po přihrávce Stellaové zblízka otočila stav Ulberová a po křížné přihrávce Rüttimannové zasadila další ránu českému týmu Bärtschiová. Švýcarky měly i další možnosti a při vyloučení Billé v 35. minutě zvýšila druhou trefou v utkání Ulberová. Další gól sebrala Zwinggiové Kubíčková.

Mistrovství světa florbalistek v Tampere (Finsko):

O 3. místo:

ČR - Švýcarsko 4:5 (1:0, 0:4, 3:1)

Branky a nahrávky: 3. Čapková (Leierová), 44. Ratajová (Jarolímová), 46. Jarolímová (Krupnová), 51. Krupnová (Urbánková) - 29. Martiová (Von Rickenbachová), 30. Ulberová (Stellaová), 30. Bärtschiová (Rüttimannová), 36. Ulberová (Bärtschiová), 42. Scheideggerová (Wüthrichová). Rozhodčí: Kirjonen, Sirkka (oba Fin.). Vyloučení: 2:2. Využití: 2:1. Diváci: 4023.

Po 84 vteřinách závěrečné třetiny zamířila přesně ze střední vzdálenosti Scheideggerová a zdálo se být definitivně rozhodnuto. Českému týmu vrátily naději dvě využité přesilovky. Nejdříve v 45. minutě Jarolímová připravila gól pro Ratajovou, o dvě minuty později se sama poprvé na turnaji střelecky prosadila.

Češky měly štěstí, že těsně předtím v oslabení Rüttimannová po sólu zamířila jen do horní tyče. Janovského tým se pak ubránil při vyloučení Leierové a v 51. minutě zakončením z otočky ve velkém brankovišti upravila na rozdíl jediného gólu Krupnová. Vyrovnání se český tým ale nedočkal ani při tlaku v závěrečné power play.

České florbalistky tak při čtvrté účasti mezi nejlepší čtyřkou zůstaly potřetí bez medaile. Historický bronz získaly v roce 2011 v St. Gallenu, kde porazily domácí Švýcarsko. To jim porážku v souboji o třetí místo vrátilo před dvěma roky v Ostravě a dnes bronzovou pozici obhájilo.