Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Florbalistky dosáhly největšího úspěchu. Na MS berou bronz

14:09aktualizováno  16:55
ST. GALLEN - České florbalistky získaly na mistrovství světa v St. Gallenu historickou medaili, když dnes v souboji o bronz porazily domácí Švýcarsko 3:2. Tým trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové prohrával už 0:2, ale díky gólům Ivety Hyršlové, Hanky Lackové a Dominiky Šteglové skóre otočil. Češky tak o jednu pozici vylepšily své dosavadní maximum z minulého MS v roce 2009 ve Švédsku.

Adéla Bočanová (vpravo) slaví foto: ČTK

Trenérky opět vsadily na brankářku Christianovou, která držela naděje českého týmu. Ten začal na dvě formace, ale postupně se už v první části zapojily do zápasu i další hráčky.

Češky podobně jako v semifinále s Finskem v úvodu chybovaly. Už v 28. sekundě v šanci přestřelila Suterová, která ale v páté minutě už využila špatného střídaní soupeřek a otevřela skóre. Český výběr se pak zlepšil, v sedmé minutě ve velké šanci nepřekonala Judovou Adéla Bočanová.

TURNAJ OVLÁDLY ŠVÉDKY

Florbalistky Švédska vyhrály potřetí za sebou MS, když ve finále v St. Gallenu zdolaly Finsko 4:2. Celkově na osmém šampionátu vyhrály popáté.

Pak vůbec nevyšla v nadějné pozici koncovka její sestře Kamile a nebezpečně střílela Krupnová. Češky nevyužily přesilovku při vyloučení Suterové a následně převzaly iniciativu Švýcarsky. Christianová ale podržela svůj tým při šancích Arpagausové a Nötzliové.

Českému týmu se nedařilo podobně jako v sobotu proti Finsku v ofenzivě, přesto zůstávala dlouho jen těsná ztráta díky výbornému výkonu Christianové i kvůli nepřesné koncovce Švýcarek. V 23. minutě trefila Andereggová horní tyč.

Potom zářila česká gólmanka a nejpovedenější zákrok předvedla po rychlém přesunutí po předchozí šanci proti střele Martiové. V polovině utkání už nepokrytá Rüttimanová po přihrávce Andereggové zvýšila. V 35. minutě vykřesala naději pro Češky v přesilovce Hyršlová. Za 142 vteřin bylo vyrovnáno, když se po střele Szotkowské opět z dorážky prosadila Lacková. V 38. minutě navíc Koníčková trefila tyč.

Český tým ožil a mohl obrátit stav. Zakončení Szotkowské stihla zblokovat švýcarská obrana a Šteglovou dvakrát vychytala Judová. Domácí tým své možnosti, kterých ubylo, nadále spaloval. Zato Šteglová v 52. minutě svou třetí velkou příležitost už nadvakrát proměnila.

Díky úporné obraně a gólmance Christianové už Češky při závěrečném tlaku obhájkyň stříbra vyrovnání nepřipustily a mohly se oddat oslavám vysněného úspěchu.