Florbalisté padli i s Norskem, skončí nejhůře v historii

18:56aktualizováno  19:18
CURYCH - Čeští florbalisté prohráli na mistrovství světa v Curychu ve skupině o 5. až 8. místo s Norskem 4:5 po samostatných nájezdech a dopadli nejhůře v historii. Skončí buď sedmí, nebo osmí. Dosud byla nejhorším výsledkem šestá místa z let 1998 a 2000. Dnešní zápas rozhodl v rozstřelu Ketil Kronberg, Norové se v sobotu utkají o páté místo s vítězem duelu mezi Lotyšskem a Slovenskem.

Čtvrtfinále MS ve florbalu Finsko - ČR. Zklamaní čeští florbalisté na konci zápasu foto: ČTK

Utkání o umístění

• O 5.- 8. místo: Česká republika - Norsko 4:5 SN (2:1, 2:3, 0:0 - 0:0) Branky a nahrávky: 11. Tokoš (Tomašík), 19. Chrápek (Deutsch), 27. Tomašík (Jelínek), 32. Tokoš (Ondrušek) - 9. Fauskanger (Straete), 28. Olesen (Gidske), 30. Olesen (Sletten), 31. Olesen (Straete), rozhodující sam. nájezd Kronberg. Rozhodčí: Baumgartner, Kläsi (oba Švýc.). Vyloučení: 1:0. Bez využití. Diváci: 486.
    Sestavy ČR: Rytych (na 2.- 5. nájezd Kafka) - Chrápek, Deutsch, Jelínek, P. Suchánek, Jakůbek, Garčar - Ostřanský, Fridrich, Zálesný - Tokoš, Tomašík, Ondrušek - Jendrišák, Richter, Sladký - Slaný. Trenéři: Tomáš Trnavský, Filip Vítek a Radek Sikora.
  • O 9. místo: Estonsko - Rusko 9:3 (5:1, 2:0, 2:2).
  • O 11. místo: Polsko - USA 7:6 po sam. nájezdech (0:1, 3:1, 3:4).
  • O 15. místo: Singapur - Japonsko 3:5 (0:2, 0:2, 3:1).

O sedmou pozici se nehraje. Češi měli v úvodu převahu, ale do největší šance se na začátku dostal ve čtvrté minutě Nor Evensen, který sám před Rytychem minul. Na druhé straně po střele Zálesného dorážel Fridrich. V deváté minutě otevřeli skóre Norové, když dostal prostor Fauskanger. Šestatřicetiletý nejlepší střelec v historii MS si střelou po zemi připsal už 49. trefu.

Za 78 sekund bylo vyrovnáno, když se balónek odrazil před branku k Tokošovi, který ze vzduchu zavěsil. Češi měli navrch, Seveřané však byli nebezpeční. V 16. minutě trefil po standardce Straete tyč. Trnavského výběr ještě 74 sekund pauzou otočil stav zásluhou Chrápkovy trefy z dálky.

Druhé dějství se hrálo ofenzivněji. Češi nejdříve zvýšili náskok, když Tomašík zblízka proměnil Jelínkovu přihrávku a upravil na 3:1.

Pak zaúřadoval Olesen, který stihl za tři minuty a šest sekund hattrick. Završil ho v 32. minutě krásnou freestylovou trefou zpoza branky. Z vedení se Norové radovali jen 34 sekund - z levé strany nedal střelou do levého horního rohu šanci brankáři Rönnmarkovi Tokoš.

V úvodu třetí části měli více šancí jít do vedení Norové. Za český tým pálil po standardce Chrápek a těsně mimo Zálesný. V 50. minutě zachránil Nory po Suchánkově střele z levé strany Rönnmark. Rytych zase udržel nerozhodný stav po Olesenově průniku či Kronbergově pokusu. I přes snahu českého týmu se utkání v základní hrací době nerozhodlo.

V prodloužení norský brankář vykryl Tomašíkovu střelu, na druhé straně dorážel Olesen. V čase 68:36 dorážel po Tomašíkově zakončení Ondrušek do prázdné branky, ale sudí odpískali jeho faul. Rozhodly až nájezdy a v páté sérii Kronberg.