Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Florbalisté na medaili nedosáhli. V boji o bronz nestačili na Švýcary. Titul získali Finové

16:00aktualizováno  19:19
Po smolné porážce v semifinále s Finskem čeští florbalisté prohráli na MS v Rize i souboj o bronz se Švýcarskem, které výhrou 8:5 oplatilo Čechům porážku v boji o třetí místo z předchozího šampionátu v roce 2014. Hattrickem se v dresu vítězů zaskvěl Manuel Maurer.

Marek Beneš a spol. v boji o bronz na Švýcary nestačili. foto: ČTK

Česká smůla. Florbalisté přišli o finále MS sedm sekund před koncem

Florbalisté Finska porazili ve finále Švédsko 4:3 po nájezdech a slaví potřetí v historii titul. Suverény Švédy pokořili i v letech 2008 a 2010. Vítěznou branku v rozstřelu dal devětatřicetiletý útočník Mika Kohonen.

Češi se už ve 43. vteřině ujali vedení, když se dostali do přečíslení a po Šebkově přihrávce otevřel skóre Curney. Švýcaři ale odpověděli za pouhé dvě sekundy.

Christoph Meier hned z buly vyrazil dopředu a střelou k pravé tyči překonal Kafku. Následovaly šance Tomašíka i Curneyho, který obral o balónek Grafa, ale jeho blafák do bekhendu Pascal Meier vystihl.

Čeští florbalisté se radují z gólu do sítě Finska.
Patrik Suchánek (vlevo) a Tomáš Sladký (vpravo) se radují z gólu Milana...

Ve čtvrté minutě už se Cepkovi svěřenci opět radovali, když ležícího švýcarského gólmana přeloboval Ondrušek.

Za 119 vteřin bylo opět vyrovnáno, když využil clony před Kafkou Braillard. Ve 12. minutě se trefil přesně z poloviny hřiště a otočil stav. Do české branky se postavil Souček. Vyrovnat mohli Šebek s Curneym, ale neměli přesnou mušku.

Osm vteřin před koncem prvního dějství byl vyloučen Němeček a Češi se v oslabení ubránili.

Výsledky:

O 3. místo:

Česko - Švýcarsko 5:8 (2:3, 1:2, 2:3)
Branky a nahrávky:
1. Curney (Šebek), 4. Ondrušek (M. Beneš), 29. Jendrišák (Šebek), 47. Tokoš (Veltšmíd), 56. Jendrišák (Curney) - 1. Ch. Meier (Antener), 6. Braillard (Graf), 12. Camenisch (Rüegger), 35. Maurer (Antener), 38. Ch. Meier (Antener), 50. Maurer (M. Hofbauer), 58. Rüegger (Braillard), 58. Maurer (Ch. Meier). Rozhodčí: Andersson, Wissman (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6870.
Sestava Česka: Kafka (12. Souček) - Jelínek, Němeček, Veltšmíd, Suchánek, Šešulka, Kološ - Curney, Jendrišák, Šebek - Tokoš, Tomašík, Sladký - M. Beneš, Dóža, Ondrušek - od 50. navíc Matejčík.

Finále:

Finsko - Švédsko 4:3 po sam. nájezdech (2:2, 0:1, 1:0 - 0:0)
Branky:
13. Kotilainen (Aro), 15. S. Johansson (Salo), 48. Kotilainen (Aro), rozhodující sam. nájezd Mika Kohonen - 8. K. Nilsson (Östholm), 11. Gustafsson (Eriksson), 24. Gustafsson (Samuelsson). Rozhodčí: Larinovs, Gross (oba Lot.). Vyloučení: 2:1. Využití: 0:1. Diváci: 8350.

O 5. místo:

Dánsko - Norsko 5:4 po sam. nájezdech (0:2, 1:0, 3:2 - 0:0)

O 7. místo:

Německo - Estonsko 5:4 (2:3, 2:0, 1:1)

Ve 27. minutě se ocitl sám před brankou Buchli, ale Souček jej vleže vychytal. Na druhé straně pálili Jendrišák a Němeček. Ve 29. minutě vyrovnal ve vlastním oslabení při Dóžově trestu Jendrišák, jehož vysunul do úniku Šebek.

Po Jendrišákově práci mohl otočit stav ve prospěch českého týmu osamocený Curney. Na druhé straně ještě neuspěl Zürcher, ale ve 35. minutě Antenerovu přihrávku zužitkoval pohotovou střelou Maurer.

Na české straně neuspěl k úniku Tokoš a při vyloučení Berryho kryl Pascal Meier Suchánkovu šanci. Ve 38. minutě zvýšil po standardní situaci nepokrytý Christoph Meier.

Na začátku třetí třetiny vypálil nebezpečně Jendrišák. Souček ve 43. minutě skvěle zastavil únik Mauera vleže levou rukou, kterou si pak musel nechat ošetřit.

Ve 47. minutě nejdříve trefil Curney tyč a po Veltšmídově přihrávce už skóroval Tokoš. Jenže dvoubrankový náskok Švýcarům vrátil Maurer.

V 56. minutě potrestal hned po 14 vteřinách Bischofbergerovo vyloučení dorážkou Curneyho střely Jendrišák. Ale vzápětí nezamířil přesně Tokoš a Švýcaři trefami Rüeggera a Maurera v rozmezí 31 sekund definitivně rozhodli.

Švýcaři si díky zisku medaile zajistili i účast na Světových hrách, které se uskuteční v červenci 2017 ve Vratislavi.

Doplnili tak pořádajícího Polsko, další medailisty turnaje Švédsko a Finsko, také Česko, které si účast zajistilo jako nejlépe umístěná sousední země, a nejlepší mimoevropský tým USA.