Finsko - Česko 3:5. Čeští hokejisté porazili na Karjala Cupu i domácí Finy

16:15aktualizováno  18:50
HELSINKY - Po povedeném vystoupení na domácím ledě v Plzni proti Švédsku zvládla česká hokejová reprezentace i úvodní zápas v Helsinkách, kde v sobotu v rámci Karjala Cupu porazila domácí Finy 5:3. Češi tak mají jistotu, že skončí nejhůř druzí a o první místo se utkají v neděli ve 12:30 SEČ s rovněž bezchybným Ruskem. Zápas jsme sledovali v podrobné online reportáži.

Čeští hokejisté porazili na Karjala Cupu domácí Finy po dlouhých 9 letech. foto: ČTK/AP

Divoká plzeňská přestřelka pro Čechy. Jandačova parta nasázela Švédům šest gólů

Po bezbrankové úvodní třetině sice svěřenci kouče Josefa Jandače inkasovali v nástupu do druhého dějství jako první, ale mezi 26. a 34. minutou dokázali třikrát gólově udeřit.

Nejprve vyrovnal útočník Petr Holík, pak se v přesilových hrách trefili obránci Adam Polášek a Jan Rutta.

Finové se sice nevzdali, ale na jejich snahu o další obrat odpověděl kapitán Jakub Jeřábek, jenž si celkem připsal tři body za gól a dvě asistence. V power play pak zpečetil výsledek útočník Lukáš Radil.

ONLINE ze zápasu si přečtěte ZDE

S Hrubcem mezi tyčemi a kapitánem Jeřábkem musel český tým po oboustranně opatrném úvodu čelit po Dietzově faulu přesilovce.

Hrubec si v ní dokázal poradit, ale největší příležitost přišla až po jejím skončení, kdy před jeho brankovištěm dostal puk nekrytý Aaltonen a trefil levou tyč.

Karjala Cup:

Finsko - Česko 3:5 (0:0, 1:3, 2:2)
Branky a nahrávky:
22. Savinainen (Jormakka), 44. Kemppainen (Lajunen, Filppula), 50. Lajunen (Melart, Filppula) - 26. P. Holík (J. Jeřábek, T. Zohorna), 31. Polášek (Radil, J. Jeřábek), 34. Rutta (D. Kubalík, Radil), 48. J. Jeřábek, 60. Radil (D. Kubalík, Horák). Rozhodčí: Sjöqvist, Harnebring (oba Švéd.) - Sormunen, Neva (oba Fin.). Vyloučení: 4:3. Využití: 1:2.
Finsko: Säteri - Hietanen, Virtanen, Ohtamaa, Elorinne, Lajunen, Melart, Kukkonen, Kivistö - Salminen, Koskiranta, Joensuu - Jormakka, Filppula, Savinainen - Aaltonen, Kemppainen, Pyörälä - Kuusela, Sallinen, Pihlström.
Česko: Hrubec - J. Jeřábek, Polášek, M. Doudera, Šimek, Rutta, Dietz, T. Pavelka - Radil, Horák, D. Kubalík - Jarůšek, Filippi, Kvapil - P. Holík, R. Hanzl, T. Zohorna - Hyka, Bulíř, Lenc - od 34. navíc Kämpf.

Švédsko - Rusko 2:3 (0:1, 1:1, 1:1)

Pak ale přišla přesilovka Jandačova výběru a dodala mu porci elánu. Jen krátce poté, co se vyloučený Joensuu vrátil do hry, dorážel bekhendem po ledě Holík, jenže Säteri vleže dokázal zasáhnout.

V 16. minutě pokazil přečíslení Doudera, jehož úmysly o zakončení přečetl Lajunen. Sympatický výkon Čechů podtrhla i statistika střel v první třetině - mezi tyče pálili třináctkrát, Finové jen sedmkrát.

Ve 22. minutě vyrazil na zteč Jormakka, po přejetí útočné modré čáry přenechal kotouč Savinainenovi a ten se trefil chytře přes obránce nad Hrubcův beton.

Vedení Seveřanům ale vydrželo jen čtyři minuty: Jeřábek potvrdil pověst tvořivého zadáka, když se neunáhlil, po dvou kličkách předložil puk Holíkovi a ten snadno do odkryté branky vyrovnal.

Před polovinou zápasu se Češi dostali do velkého tlaku. Hanzl a Hyka z úhlu sice neuspěli, ale na trestnou lavici musel Filppula. Zaváhání pak využil Pihlström, v oslabení našlápl a byl v tu chvíli pro české zadáky nepolapitelný, jenže ztroskotal na Hrubcovi.

A finský kapitán musel vzápětí o to více litovat, když si na modré čáře připravil kotouč Polášek a s velkým nápřahem ho poslal pod horní tyč.

Ani to ještě nebylo z české strany vše. Ve 34. minutě se provinil Melart, z přesilovky uběhlo pouhých 12 sekund, když Kubalík našel Ruttu a ten chladnokrevně překonal Säteriho a zmrazil domácí diváky.

Na konci 38. minuty sice najíždějící Kubalík netrefil dobře puk, ale ten přesto přistál v trochu nepřehledné situaci pro finského gólmana na jeho horní tyčce.

Petr Holík (vpravo) slaví gól s Jakubem Jeřábkem.
Šimon Hrubec zasahuje před Sakarim Salminenem.

Třetí dějství začali lépe Finové a Kemppainen s přispěním Hrubce, který chvíli nevěděl, kde má kotouč, poslal předčasně do hry vyloučeného Douderu.

Dvoubrankový náskok pak vrátil na českou stranu šťastně Jeřábek, jenž se trefil už proti Švédsku. Finové se však nevzdávali a v 50. minutě znovu snížil parádní ranou od modré čáry Lajunen.

Dramatický závěr přinesl Šimkovu hrubku a Jormakkovu šanci, při níž se vytáhl Hrubec. A v závěru potvrzující trefu Radila, jenž byl sice faulován, ale i vleže dokázal posunout puk do prázdné branky.