Slováci na MS poprvé prohráli. Nestačili na domácí Finsko

21:41aktualizováno  23:24
HELSINKY - Hokejisté Finska si na světovém šampionátu připsali druhé vítězství, když po úvodní vydřené výhře nad Německem v prodloužení porazili dnes v Helsinkách Slovensko 2:0. Góly vítězů zaznamenali útočníci Juhamatti Aaltonen a Petri Kontiola, čisté konto vychytal Antti Raanta. Pro svěřence českého kouče Vladimíra Vůjtka jde naopak o první ztrátu na turnaji.

Slovenský hokejový brankář Rastislav Staňa foto: Reuters

Finsko - Slovensko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 12. Aaltonen (Kontiola, Lepistö), 43. Kontiola. Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Vinnerborg (Švéd.) - Arm (Švýc.), Morrison (USA). Vyloučení: 5:4. Bez využití. Diváci: 12.078.
Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Korpikoski, Viitaluoma - Savinainen, Koskiranta, Pihlström - Hagman, Hytönen, Haataja.
Trenér: Jukka Jalonen.
Slovensko: Staňa - Mezei, Sekera, Ďaloga, Sersen, Vydarený, Jurčina, Mihálik - Kopecký, Bližňák, Radivojevič - Šatan, Stümpel, Hudáček - Miklík, Kukumberg, Záborský - Bartek, Ölvecký, Surový. Trenér: Vladimír Vůjtek.

První část hry měla překvapivý průběh, protože Slováci dostávali domácí tým místy pod velký tlak a měli i drtivou střeleckou převahu (15:4). Jenže ji nedokázali gólově vyjádřit ani v jedné ze tří přesilovek. Šance na to přitom měli, zejména Bližňák s Radivojevičem, jenž střelou bez přípravy zblízka minul odkrytou branku. Gólman Raanta, který dostal oproti pátečnímu zápasu přednost před Ortiem, však statečně odolával a přiváděl slovenské útočníky k zoufalství.

Finové naproti tomu otevřeli v polovině 12. minuty skóre ze vcelku nenápadné akce, kdy Kontiolovo nahození usměrnil za Staňova záda Aaltonen. Další příležitost nevyužil Hagman. Od druhé třetiny byl obraz hry mnohem vyrovnanější, skóre se však neměnilo. V polovině zápasu přitom k tomu měla obě mužstva velmi blízko, jenže Aaltonenovi sebral gólovou radost Staňa a zahanbit se nenechal ani Raanta při střele Surového a dorážce Ölveckého. Když se oba celky potkaly na šampionátu loni, rovněž v rámci bojů ve skupině vyhrálo Finsko 1:0.

Slováci tak v součtu s MS 2011 čekali už přes sedm třetin, než se jim podaří proti Finům skórovat. A tuto bilanci ani třetí dvacetiminutovka nezměnila. Naopak na začátku 43. minuty uklidnil Seveřany úspěšně dorážející Kontiola a svým třetím gólem na turnaji zvýšil na 2:0. Na brankovou konstrukci zazvonil ještě Aaltonen, a přestože se Slováci až do konce pokoušeli o zvrat, gól nepřišel ani při závěrečné hře bez brankáře.

Vše o hokejovém MS 2013

"Bylo to vykročení správným směrem. Dvě výhry jsou dobrým startem, přestože jsme ještě nehráli tak dobře, jak bychom chtěli," uvedl Kontiola. "Je samozřejmě skvělé vychytat nulu, ale já chtěl hlavně vyhrát, prožít dobrý start a získat tři body pro tým," uvedl Raanta, jenž debutoval na MS a připsal si celkem 36 úspěšných zákroků. Obhájci stříbra opouštěli led hodně zklamaní. "Udělali a dali jsme do toho všechno, co jsme mohli, ale jejich gólman dokázal pochytat úplně všechno," uvedl obránce Milan Jurčina. "Musíme se dát zase dohromady, tenhle turnaj je jako maraton," přirovnal Jurčina.