O triumfu Švédska rozhodl Klasen, jinak se favorit proti Norům trápil

18:23aktualizováno  22:28
MINSK/PRAHA - Hokejisté Švédska vyhráli na mistrovství světa v souboji doposud neporažených týmů nad Norskem 2:1 a s osmi body se posunuli do čela skupiny A. O výhře obhájců titulu rozhodl gól útočníka Linuse Klasena ve 48. minutě.

Norský gólman Steffen Söberg inkasuje jednu z branek v duelu se Švédskem. foto: Reuters

"Moc lidí nečekalo, že bude Norsko hrát tak dobře. Ukazuje se ale, jak je to těžký turnaj. Myslím si, že jsme hráli skutečně dobře, ale přesto to pro nás bylo náročné utkání. Žádný zápas tady není lehký," řekl útočník Gustav Nyquist, který se podílel asistencí na rozhodující brance.

Oba severské celky zvládly vstup do šampionátu a usadily se v čele tabulky "české" skupiny. V jejich vzájemném souboji se na gól čekalo až do druhé třetiny, v úvodní části totiž brankáři Söberg a Nilsson udrželi čisté konto. Švédský gólman si však připsal jen jeden zákrok.

O to nečekanější bylo, že se Norové ve 23. minutě dostali do vedení. Po rychlém protiútoku se prosadil Olden, který překonal Nilssona. Švédové měli i nadále velkou převahu, vyrovnání se dočkali až ve 37. minutě, kdy se v přesilové hře prosadil Lindström.

Norové opět příliš často nestříleli, i tak ale měli šance přidat druhou branku. Olden ani Forsberg ale Nilssona nepřekonali.

Ve třetí třetině mohli dokonat obrat Nygren nebo Järnkrok, ale neuspěli. Šance však měli i Norové, Nilsson však stejně jako Söberg svůj tým podržel. Nakonec se Švédové dočkali. Järnkrok trefil ještě tyč, Klasen se ale o pár sekund později z brankoviště nemýlil.

Těsný náskok hráči Tří korunek udrželi až do konce. V závěrečné power play mohl přidat třetí gól Nyquist, ovšem nedokázal trefit prázdnou branku. V posledních sekundách se ještě musel předvést Nilsson, jenž zlikvidoval velkou šanci Norů.

Skupina B: První body bere Finsko, Lotyši zvládli přestřelku

Dva zápasy - nula bodů. Finští hokejisté prožili nevydařený vstup do šampionátu, v utkání s Německem ale dojem napravili: už v první třetině dali dva góly a v prostředním dějství svůj náskok pohodlně navýšili.

Parádní bitva byla k vidění v Minsk areně, kde zkřížili hole hráči Kazachstánu a Lotyšska. Seveřané měli proti outsiderovi nečekaně mnoho práce, ještě po dvou třetinách byl stav nerozhodný 4:4. Rozhodující trefu si nakonec ve 44. minutě připsal útočník Štals.

Mistrovství světa v hokeji v Minsku

Skupina A

Norsko - Švédsko 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 23. Olden (Skroder) - 37. Lindström (Nygren, Möller), 48. Klasen (Nyquist, Erixon). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Rönn - Puolakka (oba Fin.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 6389.

Itálie - Dánsko 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Kostner (Scandella) - 3. J. Jensen (Bjorkstrand, Storm), 36. Hansen, 37. Kristensen (Jakobsen, Boekder), 58. Staal (Boekder, Larsen). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Nord - Dahmen (oba Švéd.), Carnathan (USA). Vyloučení: 4:4. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 5092.

Skupina B

Německo - Finsko 0:4 (0:2, 0:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Kontiola (Lehterä), 15. Immonen (Lajunen, Huhtala), 32. Palola (Kontiola), 33. Komarov (Karalahti, Ohtamaa). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Olenin (Rus.) - Hull (Kan.), Valach (SR). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 10.959.

Kazachstán - Lotyšsko 4:5 (2:1, 2:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Žajlajov (Semjonov, Krasnoslobodcev), 20. Rymarev (Antropov, Savčenko), 40. Antropov (Dallman), 40. Blochin (Dallman) - 2. Indrašis (Štals, J. Redlihs), 24. Kulda (M. Redlihs, Keninš), 30. Kulda (Indrašis), 35. M. Redlihs (Sotnieks, Daugavinš), 44. Štals (Galvinš). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Vinnerborg (Švéd.) - Lederer (ČR), Leermakers (Niz.). Vyloučení: 3:9. Využití: 2:1. Diváci: 10.870.