Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Finové na domácím MS poprvé prohráli, podlehli USA 1:4

21:48
HELSINKY - Hokejisté Spojených států amerických porazili na mistrovství světa domácí Finsko 4:1 a hattrickem se na tom podílel útočník Craig Smith. Tým USA se tak dotáhl v základní skupině v Helsinkách s devíti body na vedoucí Rusko, které má ale zápas k dobru. Finové po první porážce na turnaji klesli na třetí místo.

Radost hokejistů USA foto: Reuters

Finsko - USA 1:4 (1:1, 0:0, 0:3)

Branky a nahrávky: 6. Koskiranta (Pesonen, Hietanen) - 18. C. Smith (Moss, Ch. Butler), 44. C. Smith (P. Stastny, Faulk), 52. S. Gionta (Thompson), 60. C. Smith (P. Stastny, Moss). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Reiber (Švýc.) - Dědulja (Běl.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. Diváci: 12.484.
Finsko: Raanta - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Koskiranta, Haataja - Savinainen, Viitaluoma, Pihlström - Anttila, Hagman, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.
USA: Gibson - Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Trouba, Ch. Butler, Petry, McBain - Moss, P. Stastny, C. Smith - B. Butler, LeBlanc, Stapleton - Gionta, Thompson, Carter - Kristo, Bjugstad, Palushaj. Trenér: Joe Sacco.

V brance Spojených států amerických se dočkal debutu devatenáctiletý Gibson a v šesté minutě inkasoval, poté co skákavý puk nedokázal odehrát Petry a proti Koskirantově povedenému zakončení neměl nejužitečnější hráč letošního mistrovství světa hráčů do 20 let šanci. V dalším průběhu utkání už byl ale Gibson neprůstřelný. Nepřekonal jej v dobré střelecké pozici v 17. minutě Laakso a vzápětí Američané vyrovnali.

Mossův pokus tečoval u levé tyče osamocený Smith a finský gólman Raanta vůbec poprvé v dresu Suomi inkasoval. Při své premiéře proti Slovensku totiž gólman finského mistra Ässätu Pori udržel čisté konto. V úvodu druhé třetiny mohl otočit stav z úniku Stapleton, ale koncovka se mu nevydařila. Po polovině utkání neuspěl útočník Dinama Minsk ani z dorážky. Největší šanci Finska na vyrovnání nevyužil Aaltonen, který měl před sebou odkrytou branku.

Američané se dočkali vedení ve 44. minutě, kdy potrestal Hietanenovo vyloučení znovu Smith. Po přihrávce Stastného prostřelil forvard Nashvillu Raantu z mezikruží. Vyrovnat mohl Pihlström, ale na Gibsona nevyzrál. Ve 48. minutě pomohla Finům po Kristově střele horní tyč. Další možnosti zámořského týmu měl Stastny, Gibson pak odolal při úniku Salminena a v 52. minutě pojistil náskok USA Gionta. Finové se snažili zápas zdramatizovat, ale Aaltonen opět Gibsona nepřekonal. Výsledek ještě dovršil při power play Suomi do prázdné branky 42 vteřin před koncem Smith.

Třiadvacetiletý Smith, který si jako druhý po Rusovi Iljovi Kovalčukovi připsal na turnaji hattrick, si duel v zaplněné Hartwall Areně užil. "Bylo to úžasné. Diváci vytvořili pěknou atmosféru, bylo to velice příjemné. Nebylo to nic, co bych neočekával," řekl Smith, který v sezoně při výluce v NHL sehrál osm zápasů ve Finsku za KalPu Kuopio. Spokojeností zářil i gólman John Gibson, který si připsal 31 úspěšných zákroků.

Vše o hokejovém MS 2013

"Pokaždé, když reprezentujete svou zemi a vyhrajete, je to úžasný pocit. Dneska to byl velký zápas, hráli jsme s Finy ve Finsku. Snažili jsme se hrát svou hru a vyhrát," prohlásil Gibson. Finové museli strávit první prohru. "Měli jsme dobrý vstup do zápasu, ale to bylo všechno," prohlásil útočník Petri Kontiola, který v předešlých třech zápasech nasbíral sedm bodů, ale nyní vyšel naprázdno. Finům chyběla jediná posila z NHL Lauri Korpikoski. Útočník Phoenixu vynechal zápas kvůli nachlazení, ale v pátek proti Rusku by měl hrát.