Finálový sen končí: Češi prohráli se Švýcarskem

20:53aktualizováno  23. června 0:03
HERNING - Až gól ve 114. minutě utkání rozhodl o tom, že se čeští fotbalisté budou muset spokojit s utkáním s Běloruskem o bronz a o účast na olympiádě v Londýně. Švýcaři vyhráli po prodloužení 1:0 a těší se na finále proti Španělsku.

Smutný Tomáš Vaclík foto: Reuters

Fotbalisté ze Švýcarska prošli do finále mistrovstvím bez jediného zaváhání a inkasované branky. Tři body si odnesli ze zápasů s Běloruskem, Islandem a Dánskem. A poradili si i s českým výběrem.

V úvodních minutách semifinálového duelu byli hráči Švýcarska mírně aktivnějším týmem. Velkou šanci si vypracovali po faulu českých obránců - bleskově rozehranou standardní situaci hasil na poslední chvíli skluzem pohotový Mazuch. Povedenou střelu jen těsně mimo vyslal po individuální akci Shagiri.

Na druhé straně gólmana Sommera vystrašil dalekonosnou ranou z více než třiceti metrů Dočkal, ale ani on nezamířil do vymezeného prostoru. Brankáři obou celků v první půli nemuseli předvést žádný zákrok: ani Švýcaři, ani Češi v první pětačtyřicetiminutovce nezamířili mezi tři tyče.

Utkání bylo plné nepřesností na obou stranách, fotbalisté nedotahovali kombinace a po individuálních chybách přicházeli o míč. Přesto se Češi prezentovali o něco lepším výkonem než v klíčové bitvě ve skupině proti Anglii nebo při porážce od Španělska.

Svěřenci trenéra Dovalila si připsali první střelu až v 69. minutě z Váchovy kopačky. Švýcaři odpověděli až v úplném závěru základni hrací doby: Shaqiriho tvrdá přízemní střela zasáhla jen tyč.

Češi tak přežili až do prodloužení, v němž se už zápas měnil spíš v opatrnou taktickou bitvu. Na konci první části nastaveného času se ale "lvíčata" po delší odmlce připomněla i před brankou soupeře. Po centru Dočkala a hlavičce Chramosty jeden ze švýcarských zadáků zahrál rukou a Češi se marně domáhali penalty. Vzápětí se s dalším nebezpečným pokusem hlavou opět vytasil Čelůstka.

Švýcaři si však na závěr prodloužení schovali zbraň, která rázně ukončila české sny o finálové účasti. Šest minut před očekávaným penaltovým rozstřelem prošel přes střed české zálohy Mehmedi a z podobné pozice, jako před koncem Shaqiri napálil tyč, tentokrát přesně zasáhl cíl v české brance.

Čechům se už nepovedl obrat jako v neděli s Anglií, nejblíže vyrovnání byl střídající sparťan Kadlec, jehož pokus hlavou však těsně minul tyče. "Lvíčata" už se k penaltám nedostala a vítězní Švýcaři mohli v Herningu rozpoutat radostný vítězný rej, naopak Češi se jen smutně šourali ze hřiště.

Češi se v utkání o bronz utkají v sobotu s Běloruskem o poslední volné místo na olympiádě. O den později se ve finále utkají Švýcaři se Španělskem.

Semifinále Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let:

Švýcarsko - Česká republika 1:0 po prodl. (0:0, 0:0)
Branka: 114. Mehmedi. Rozhodčí: Schörgenhofer (Rak.) - Borsch (Něm.), MacGraith (Ir.). ŽK: Frei - Mazuch, Vácha, Černý. Diváci: 5038.

Švýcarsko: Sommer - Koch, Klose, Rossini, Berardi - Shaqiri, Hochstrasser (71. Abrashi), Lustenberger, Frei (78. Gavranovic), Emeghara (111. Costanzo) - Mehmedi. Trenér: Tami.

ČR: Vaclík - Čelůstka, Suchý, Mazuch, Lecjaks - Gecov - Dočkal, Morávek (83. Chramosta), Mareček, Černý (112. Kadlec) - Kozák (63. Pekhart). Trenér: Dovalil.