Finále Evropské ligy si zahraje Barcelona s Bartoněm a Olympiakos. Veselý padl

23:52
PRAHA - Ani výborný výkon českého basketbalisty Jana Veselého nepomohl Partizanu Bělehrad k postupu do finále Evropské ligy. Srbské překvapení prestižní soutěže dnes podlehlo v dramatickém souboji v Paříži Olympiakosu Pireus 80:83 po prodloužení.

Partizan Bělehrad - Olympiakos Pireus foto: Reuters

Dvacetiletý český talent patřil k nejvytíženějším hráčům a na konto si připsal 13 bodů a deset doskoků. V neděli se Veselý pokusí s Partizanem uspět v utkání o třetí místo proti CSKA Moskva, který prohrál v prvním semifinále s Barcelonou 54:64.

Finále Evropské ligy má stejné složení jako před 13 lety, kdy vítěznou trofej získal Olympiakos. Od té doby se do boje o titul nedostal, Barcelona se pokusí navázat na svůj euroligový triumf z roku 2003.

Partizan sahal po nečekané účasti ve finále, ale těsně před koncem normální hrací doby doskočil nepovedenou Teodošičovu střelu z dálky či rafinovanou přihrávku Childress a vyrovnal na 67:67. V závěru prodloužení srbský tým po koši a trestném hodu Veselého dotáhl ztrátu na 75:77 a těsně před sirénou snížil na rozdíl jediného bodu. Neomylný Teodošič však z trestných hodů zajistil výhru Olympiakosu.

Roli favorita potvrdila i Barcelona, v jejíž sestavě chyběl český reprezentant Luboš Bartoň, který v sezoně dlouho absentoval kvůli zranění achilovky. Španělský tým oplatil CSKA porážku ve stejné fázi soutěže z loňska a roku 2006.

Moskvané usilovali o pátou účast ve finále prestižní soutěže za sebou a zpočátku měli navrch. Barcelona však poté předvedla jedenáctibodovou šňůru a ujala se vedení 15:11. Ruský celek se ve druhé čtvrtině nemohl prosadit, dal jen deset bodů a v poločase vedl katalánský velkoklub 29:21.

Úvod třetí desetiminutovky přinesl moskevskému týmu další komplikace, když si nejlepší defenzivní hráč soutěže Viktor Chrjapa připsal čtvrtou osobní chybu. Barcelona si nadále udržovala za mocného povzbuzování svých fanoušků v hale Bercy odstup. Hráčům CSKA se ve čtvrté čtvrtině povedlo snížit ztrátu až na tři body, když se pět minut před koncem trefil Anton Ponkrašov. Závěr však španělské mužstvo zvládlo s přehledem.

Semifinále Evropské ligy basketbalistů

FC Barcelona - CSKA Moskva 64:54 (21:11, 29:21, 47:41)
Nejvíce bodů: Vazquéz 11, Rubio a Navarro po 10, Ndong 9 - Šiškauskas 19, Langdon 12, Kaun 9.
Rozhodčí: Brazauskas (Lit.), Christodulu (Řec.), Chambon (Fr.). Trestné hody: 14/12 - 9/4. Fauly: 12:15. Trojky: 6:6.  Diváci: 14.768.

Partizan Bělehrad - Olympiakos Pireus 80:83 po prodl. (17:15, 28:33, 52:52, 67:67)
Nejvíce bodů: McCalebb 21, Marič 17, Veselý 13 - Kleiza 19, Childress a Teodošič po 17, Schortsanitis 11, Papalukas 10. Rozhodčí: Bachar (Izr.), Facchini (It.), Herrezuelo (Šp.). Trestné hody: 30/21 - 38:29. Fauly: 30:24. Trojky: 7:4. Diváci: 14.768.